Jak szybko przytyć np. 10 kg i czy jest to zdrowe?

Jak szybko przytyć? Po pierwsze, nie należy oczekiwać, że w miesiąc czy dwa uda ci się przybrać 10 kilogramów. Podobnie jak w przypadku odchudzania proces ten musi trwać, aby dać czas organizmowi na przystosowanie się do nowej masy ciała.

Zbyt szybkie tycie obciąża metabolizm i może prowadzić do jego znacznego spowolnienia. Pojawić mogą się również dolegliwości takie jak biegunki, nudności czy wymioty. Rozciągnięcie żołądka sprawi, że nawet po osiągnięciu wymarzonej wagi będziesz potrzebować dużych ilości jedzenia. To z kolei może doprowadzić do dalszego tycia i osiągnięcia niepożądanych efektów.

Tycie w zbyt szybkim tempie nie pozwala na właściwe namnażanie się komórek skóry. Proces jej rozciągania przebiega zbyt wolno, czego efektem może być pojawienie się rozstępów. Je z kolei bardzo ciężko jest zniwelować i niemal zawsze pozostają nieestetyczne blizny na ciele. Zbyt szybkie przybieranie na wadze nie jest więc zdrowe zarówno dla organizmu, jak i wyglądu zewnętrznego.

Jak można przytyć "zdrowo"?

Jak szybko i zdrowo przytyć? Aby przybrać na wadze i jednocześnie nie obciążyć zbytnio organizmu, najlepiej jest zwiększyć dzienną ilość spożywanych kalorii. Wzrost wartości energetycznej posiłków powinien być jednak stopniowy, najlepiej dwuetapowy, aby nie zarzucić układu trawiennego zbyt dużą ilością pokarmu naraz.

Na początku wprowadź do swojego jadłospisu pokarmy, które zwiększą jego odżywczość o około 300 kcal. Po około tygodniu możesz podnieść tę wartość do 400, a następnie do 500 kcal. Dzięki temu nie zafundujesz swojemu organizmowi szoku i będziesz mieć czas, by przyzwyczaić go do większych porcji.

Jadłospis mający służyć przyrostowi masy ciała powinien dziennie dostarczać do organizmu około 3000-3500 kcal, w zależności od wyjściowej wartości kalorycznej. Pierwsze i drugie śniadanie oraz obiad powinny być najbardziej odżywcze, ponieważ dostarczają energii na cały dzień. Podwieczorek i kolacja powinny być lżejsze i oparte na produktach lekkostrawnych.

Dieta na przytycie - z jakich produktów powinna się składać?

Dieta prowadząca do przyrostu masy ciała powinna być przede wszystkim zbilansowana i oparta na zdrowych produktach dobrej jakości. Niezalecane jest spożywanie dużej ilości cukru i fast foodów, ponieważ ten sposób prowadzi jedynie do powiększenia ilości tkanki tłuszczowej. Dieta na przytycie powinna być dopasowana do twojego gustu i indywidualnych potrzeb. Wiele zależy od tego, jaki rezultat chcesz osiągnąć oraz jak aktywny styl życia prowadzisz.

Jeśli nie uprawiasz żadnych sportów na co dzień, a ruchu zażywasz raczej od święta, najlepiej wybrać proporcje zbliżone do tych, występujących w diecie zbilansowanej. Twój jadłospis powinien więc składać się z 15% białka, 55% węglowodanów i 30% tłuszczów. Proporcje te możesz również wykorzystać po zakończeniu diety na przytycie, zmniejszając oczywiście ilość pochłanianego pokarmu.

Jeśli natomiast jesteś osobą aktywną fizycznie i ważny jest dla ciebie przyrost masy mięśniowej, możesz nieco naciągnąć te proporcje. Najlepiej zwiększyć ilość białka do 20-25%, redukując o 5-10% pochłaniane węglowodany. Takie rozwiązanie umożliwia twojemu organizmowi lepsze spożytkowanie dostarczonych składników odżywczych. Białko jest składnikiem budulcowym mięśni, dlatego tak ważne jest dostarczanie go w odpowiednich ilościach.

Co jeść, żeby przytyć?

Dieta umożliwiająca przyrost masy ciała powinna składać się z dobrych gatunkowo, możliwie jak najmniej przetworzonych produktów. Wbrew pozorom spożywanie fast foodów i picie słodzonych napojów nie przyspieszają procesu tycia. Są to jedynie wysokokaloryczne zapychacze, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Co więc należy jeść, żeby przytyć?

  • białko - najlepiej pochodzenia zwierzęcego. Zarówno nabiał, chude mięso, jak i ryby zawierają mnóstwo składników odżywczych i stanowią budulec masy mięśniowej. W codziennym menu powinno znaleźć się chude mięso, ryby, twarogi, jogurty naturalne oraz mleko. Spożywany nabiał powinien być pełnotłusty.
  • węglowodany - pod postacią owoców, produktów mącznych, ryżu oraz kaszy. Zarówno węglowodany proste, jak i złożone są źródłem energii, a także obniżają poziom złego cholesterolu w organizmie.
  • tłuszcze - dostarczane głównie w postaci dodatków do posiłków, np. masła, oleju, oliwy z oliwek. Warto pamiętać także, że w bardzo wielu produktach znajduje się już określona ilość tłuszczy.
  • witaminy, minerały - potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Znajdziesz ich dużo zwłaszcza w owocach i warzywach.
  • woda - odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne na diecie "na masę". Należy wypijać około 1.5-2 litrów płynów dziennie pod postacią nie tylko wody, ale również soków owocowych, kawy czy herbaty.

Jak szybko przybrać na wadze?

Jak przytyć kilka kilogramów w krótkim czasie? Niestety natychmiastowy przyrost masy ciała nie jest możliwy. Zdrowe tempo tycia to około 0,5 do 1 kg tygodniowo, czyli podobnie jak w procesie odchudzania. Aby nieco przyspieszyć ten proces, możesz sięgnąć po zdrowe i naturalne bomby kaloryczne.

Orzechy i nasiona stanowią bogate źródło tłuszczów oraz witamin, a przy tym mają sporo kalorii (orzechy włoskie 650 kcal/100 gram). Świetnie sprawdzą się jako zdrowa przekąska lub dodatek do jogurtu czy koktajlu. W podobny sposób możesz wykorzystać suszone owoce, np. morele, rodzynki czy śliwki (240-300 kcal/100 gram).

Naturalną bombą kaloryczną są również niektóre owoce. Banany, winogrona oraz awokado uchodzą za najbardziej kaloryczne produkty z tej grupy składników odżywczych. Możesz zjadać je w formie przekąski, ale również jako dodatek do innych dań, pod postacią koktajlu lub sałatki owocowej.

Jeśli chcesz zafundować sobie białkową bombę kaloryczną, koniecznie sięgnij po tłustą, wędzoną rybę. Węgorz, łosoś, makrela czy halibut dobrze skomponują się z ciemnym pieczywem i mogą stanowić samodzielne danie. Zjedzenie wędzonej ryby po treningu dostarczy twojemu organizmowi odpowiednią dawkę białka, a przy tym podniesie twój dzienny bilans energetyczny.

Należy oczywiście pamiętać, by po wyżej wymienione produkty sięgać z głową i posiłkować się nimi jedynie 1-2 razy w tygodniu. W innym przypadku niespożytkowane substancje odżywcze mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej lub powodować niekontrolowane tycie. To z kolei może doprowadzić do rozleniwienia układu trawiennego i powstawania rozstępów.

Jak przytyć - najskuteczniejsze metody

Jak przytyć w sytuacji, gdy cierpisz na niedowagę? W pierwszej kolejności powinnaś wykonać podstawowe badania krwi oraz hormonalne, by wykluczyć istnienie chorób prowadzących do chudnięcia. Pewne schorzenia, takie jak nadczynność tarczycy, choroba wrzodowa czy niektóre nowotwory ograniczają w dużym stopniu wchłanianie składników odżywczych do organizmu. Tym samym blokują możliwość tycia, często doprowadzając do szybkiego spadku wagi.

Jeśli wykluczyłaś choroby, a na zbilansowanej diecie nie umiesz przytyć, koniecznie skorzystaj z porady dietetyka. Ułoży on dla ciebie indywidualny plan żywieniowy, obejmujący twoje preferencje, schorzenia (jeśli jakieś masz), aktywności oraz uwzględniający cel, do jakiego dążysz. Dietetyk podpowie ci, po jakie produkty powinnaś sięgać częściej, a czego w ogóle nie możesz jeść w trakcie trwania diety.

Warto między posiłkami sięgać po owoce i świeżo wyciskane soki. Zawarta w nich fruktoza pobudza apetyt i inicjuje wydzielanie soków trawiennych. Przed posiłkiem nie należy natomiast pić wody, ponieważ wypełni ona żołądek i da złudne uczucie sytości.

Do codziennego jadłospisu na przyrost masy warto również włączyć produkty fermentacji mlecznej, takie jak maślanki, jogurty naturalne czy kefiry. Zawierają one łatwo przyswajalne białko i mogą stanowić dodatek do posiłku lub uzupełnienie przekąski pomiędzy nimi.

Aby sukcesywnie podnosić masę ciała, warto zjadać 6 posiłków w ciągu dnia. Istotne jest to, by pokarmy były dostarczane do organizmu w równych odstępach, mniej więcej co 2-3 godziny. Same posiłki powinny być zbilansowane i o podobnej wartości kalorycznej. Z rana warto dostarczyć do organizmu więcej węglowodanów, by zapewnić sobie energię na rozruch. Wieczorem lepiej postawić na lekkostrawne sałatki, chude mięso czy kanapkę z wędliną. Jako kolacja świetnie sprawdzi się gęsta zupa krem lub owocowy koktajl.

Staraj się jeść o tych samych porach każdego dnia. W ten sposób ustabilizujesz pracę swojego metabolizmu i przyzwyczaisz organizm do stałych dawek pokarmu. Pamiętaj, by śniadanie zjeść maksymalnie do godziny po przebudzeniu, a kolację na 2 godziny przed położeniem się spać.