Garnitur to jeden z tych elementów męskiej garderoby, który choć nie oparł się pewnym modyfikacjom, to w założeniach nieszczególnie się zmienił na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. To wciąż ubiór składający się ze spodni i marynarki – zależnie od mody niektóre ich elementy były mniejsze lub większe, węższe lub szersze, w mniej lub bardziej stonowanych kolorach. Dziś przyjrzymy się bliżej poszczególnym elementom garnituru – zarówno tym większym, jak i stanowiącym może niewielkie, ale jednak istotne detale.

Elementy marynarki

Biletówka. Tym mianem określamy niewielką kieszeń, znajdującą się zazwyczaj tuż nad prawą boczną kieszeni. Obniża ona stopień formalności marynarki, a co za tym idzie całego garnituru.

Brustasza. Brustaszą nazywamy niewielką, otwartą kieszeń na zewnętrznej stronie marynarki, umiejscowioną w okolicy lewej piersi. Jeszcze do niedawna nagminnie mylona z butonierką (o której za chwilę), ale wydaje się, że ten błąd jest popełniany coraz rzadziej. Do brustaszy można włożyć poszetkę, czyli ozdobną, kwadratową chusteczkę.

Butonierka. To niewielka dziurka w lewej klapie marynarki. Jest pozostałością po czasach, kiedy marynarki zwykło się zapinać pod szyję. Dziś pełni głównie funkcję ozdobną – można w nią włożyć niewielki kwiat (na taki krok często decydują się przede wszystkim panowie młodzi) lub metalową przypinkę.

Klapy. Inaczej nazywane wyłogami. To przednia część marynarki, którą wywija się na drugą stronę. Klapy, ze względu na swój wygląd, można podzielić na kilka rodzajów:

  • otwarte (spotykane w większości marynarek)
  • zamknięte (z charakterystycznym dla fraka szpicem)
  • szalowe (obowiązkowe w przypadku smokingu, ale można je też spotkać w innych marynarkach).

Kozerka. Jest to miejsce, w którym kołnierz marynarki łączy się z klapami. Jej konkretne umiejscowienie zależy przede wszystkim od mody, jaka panuje w danym momencie – można znaleźć garnitury z kozerką umieszczoną zarówno nisko, jak i wysoko.

Patki. Patkami nazywamy fragmenty materiału, które zakrywają otwory bocznych kieszeni. Zazwyczaj możemy je wypuścić na zewnątrz lub zmieścić do samych kieszeni.

Szlice. To nic innego jak pionowe wycięcia na tylnej części marynarki. Dzięki nim marynarka lepiej się układa – przede wszystkim wówczas, gdy jej właściciel zdecyduje się usiąść. W większości modeli stosuje się dwa szlice, ale można znaleźć także takie z jednym. Są uważane za bardziej eleganckie.

Elementy spodni

Gurt. „Gurt” to po niemiecku „pas”, jednak w języku polskim w kontekście garnituru nie oznacza skórzanego paska ze sprzączką. W tym przypadku gurtem jest najwyżej umiejscowiony element spodni – usztywniony pas tkaniny, do którego przyszyte są szlufki.

Mankiety. Analogicznie jak w przypadku koszuli, mankiet jest niczym innym, jak ozdobnym podwinięciem nogawki na około 3-4 centymetry. Obecnie określenia „mankiet” używa się w kontekście spodni i koszuli, choć w przypadku tych pierwszych niekiedy można się spotkać ze słowem „manszet”.