Szukasz sposobu na podkreślenie swojego stylu? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zakup kapelusza. To element męskiej garderoby, który prawidłowo dobrany, zawsze będzie doskonałym dodatkiem. Sztuką jest jednak zakup takiego kapelusza, który faktycznie będzie pasował. Nie tylko do stroju, którego element składowy ma stanowić, ale również do osoby, która planuje go założyć. Dlatego przed zakupem – jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie – warto poczytać co nieco o złożonej sztuce doboru kapelusza. Oto, jak dobrać kapelusz.

W żadnym wypadku nie jest to wiedza tajemna i znając podstawowe zasady każdy zrobi to prawidłowo. Jednak najpierw owe zasady należy zgłębić, w czym powinien pomóc poniższy tekst. Zanim jednak przejdziemy do doboru kapelusza, warto poznać rodzaje nakrycia głowy, które nie wychodzi z mody od wieków.

Dobór kapelusza – rodzaje kapeluszy męskich

Podstawowy podział obejmuje następujące rodzaje kapeluszy:

  • Fedora – formalny, jeden z najpopularniejszych kapeluszy, doskonale współgrający z długimi jesiennymi oraz zimowymi płaszczami. Ma on fałdkę na główce, a także nieusztywnione rondo. Wykonywany jest z miękkiego filcu.
  • Trilby – nazywany młodszym bratem Fedory. Ma większy przód i zwęża się ku tyłowi. Ma ponadto mniejsze rondo, niż w przypadku Fedory. Nosi się go z podniesionym tyłem.
  • Melonik – niewielki kapelusz z podwiniętą do góry krawędzią, a także wypukłym półkulistym denkiem. Szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii XX wieku.
  • Cylinder – dawniejsza, XIX-wieczna ikona elegancji, która ponownie wraca do łask. To wysoki oraz sztywny kapelusz z główką w kształcie walca i wąskim rondem. Pasuje przede wszystkim do fraka, choć jest również ikonicznym dodatkiem wśród wykonawców rockowych (Slash).
  • Panama –przewiewny, doskonały jako dodatek do strojów lekkich, wakacyjnych. Produkowany jest z liści łyczkowca dłoniastego (Ekwador).
  • Kapelusz myśliwski, kowbojski, wędkarski – kapelusze te kojarzone są z różnymi grupami zawodowymi i w swoich założeniach miały pełnić funkcję praktyczną. Obecnie, choć ich zastosowanie w teorii się nie zmieniło, używane są również jako dodatki do męskich, odważniejszych i bardziej nowatorskich stylizacji.

Dobór kapelusza – nie zatrać swojego stylu!

Podstawową kwestią, jeśli chodzi o zakup kapelusza, jest dostosowanie go do swojego stylu. Przed zakupem zastanów się, jakie stroje ubierasz najczęściej – zarówno na specjalne okazje, jak i podczas codziennych aktywności – a następnie dopasuj rodzaj kapelusza. Jak zostało wspomniane wyżej, inne pasować będą do jesiennego płaszcza, a inne do fraka. Żeby zatem kapelusz służył Ci w możliwie największej liczbie sytuacji, podejmuj decyzję w oparciu o zdobytą właśnie wiedzę. Nie zapominaj także o najważniejsze zasadzie całego świata mody – w nowym elemencie garderoby musisz się dobre czuć i jego noszenie musi Ci sprawiać satysfakcję. Dlatego właśnie kapelusze powinno się przymierzać przed zakupem!

Jak dobrać kapelusz? O tym musisz pamiętać!

Pierwszym krokiem jest określenie kształtu twarzy, a także zmierzenie rozmiaru głowy. Pierwsze pozwoli Ci na dobranie odpowiedniego – jeśli chodzi o rodzaj kapelusza – drugie natomiast dobranie właściwego rozmiaru. Chociażby z tego powodu przymierzenie produktu przed zakupem może mieć znaczenie. Warto również korzystać z profesjonalnego doradztwa, które prowadzone jest w co lepszych sklepach z kapeluszami. Jeśli masz nietypowy rozmiar głowy, możliwe jest również wykonanie kapelusza na indywidualne zamówienie. To oczywiście dodatkowy koszt.

Osoby, które mają owalną, pociągłą lub prostokątną twarz unikać powinny wysokich kapeluszy z małym rondem, ponieważ będą one jeszcze bardziej i w tym wypadku już niekorzystanie wydłużały wizualnie twarz. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szersze rondo, które podczas noszenia skierowane będzie nieco w dół.

Co natomiast z osobami, które mają kwadratową lub okrągłą twarz? Zależało im będzie na jej wysmukleniu, dlatego dobrym rozwiązaniem będą mniejsze i średnie ronda. Alternatywą może być również zakładanie kapelusza na bok, co również zmieni postrzeganie kształtu głowy. Oczywiście pozytywnie. Na pewno takie osoby powinny wystrzegać się kapeluszy z wąskimi rondami i szerokimi główkami.

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia, o której wielu panów zapomina. Chodzi o wzrost, bo i ten pry doborze kapelusza ma znaczenie. Wysocy mężczyźni powinni wybierać modele z szerokimi rondami (około 6, może nawet 7 cm), natomiast niżsi i drobniejsi z węższymi (dobrym wyborem może okazać się 5 cm).

Może Cię zainteresować także: