Wino to napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji moszczu winogronowego. Składa się z wody (75–90 proc.), etanolu, glicerolu, polisacharydów oraz różnych kwasów i związków fenolowych. Poza tym w winie znajdują się sole mineralne i witaminy. Łącznie zawiera ponad tysiąc substancji, nie wszystkie są dobrze poznane.

Jak każdy doskonale wie, istnieje wiele rodzajów win. Wynika to z mnogości odmian winorośli, oddziaływania środowiska na ich wzrost oraz różnych technik przekształcania winogron w wino. Wyróżniamy wina białe, różowe oraz czerwone. Ze względu na zawartość cukru możemy je podzielić na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Mogą to być wina musujące lub niemusujące. Jednak najważniejszą rzeczą związaną z nimi jest to, jak je pić?

Jak pić wino? Temperatura wina

To bardzo istotna kwestia, która determinuje smak wina. Jeżeli trunek będziemy za ciepły lub za zimny, to nie będziemy mogli zachwycać się jego pełnią smaku i zapachem. Przy serwowaniu wina w odpowiedniej temperaturze istotny jest jego kolor. Jest oczywistością, że wszystkie rodzaje win powinniśmy schłodzić przed podaniem. Przyjętą temperaturą dla serwowania białych oraz różowych win jest 8-12 stopni Celsjusza, zaś dla czerwonych jest to 16-18 stopni. Wina musujące muszą być nawet bardziej schłodzone, najlepiej w temperaturze ok. 6 stopni.

W przypadku wina czerwonego często mówi się, że serwujemy go w temperaturze pokojowej. Jest to błąd. Ta zasada obowiązuje tylko w przypadku, jeżeli w pokoju faktycznie mamy 18 stopni. Trzeba pamiętać też o tym, że po wyjęciu wina z lodówki nie powinniśmy zbyt długo czekać z serwowaniem. Dzieje się to za sprawą tego, że temperatura dość szybko zaczyna wzrastać. Ogólna zasada jest taka, że im wino jest łagodniejsze i lżejsze, tym bardziej powinno być schłodzone.

Co do samego spożywania wina, to najpierw powinniśmy je powąchać. To przygotuje nasz nos i język do kontaktu z alkoholem. Kolejnym krokiem jest wzięcie małego łyczku do ust i trzymanie go do chwili, aż zniknie uczucie dyskomfortu. Następnie możemy przełknąć. Dzięki temu każdy następny łyk będzie dawał nam pełną satysfakcję z picia.

Jak pić wino? Kieliszki

Wino powinniśmy nalewać do odpowiednich kieliszków. Nie bez przyczyny. Chodzi nam w końcu o to, by poczuć pełnię smaku tego trunku. Idealny kieliszek do serwowania wina jest przezroczysty, składa się z nóżki i czarki, która zwęża się ku górze. W kieliszku powinno być wystarczająco miejsca, aby można było swobodnie zakręcić winem. Do czerwonego wina kieliszki są pękate. To sprawia, że alkohol ma większy kontakt z powietrzem, przez co zwiększa doznania zapachowe.

Do białego wina najczęściej używa się mniejszych i trochę węższych kieliszków. Delikatny aromat białego wina mógłby się lekko zgubić się w większym kieliszku. Mniejsza czasza pozwala na utrzymanie niższej temperatury trunku. Ale jeżeli zdarzy nam się nalać białe wino w większym kieliszku, to nic złego się nie stanie.

W przypadku wina różowego stawiamy na kieliszek o węższej i krótszej czaszy. Z racji niskiej temperatury, wino musujące powinno być serwowane w wąskich kieliszkach, które skupiają zapach tego trunku u swego wylotu i nie pozwalają na szybkie ulatnianie się dwutlenku węgla. Kieliszki powinniśmy napełniać do około 1/3 objętości. O nalewaniu po same brzegi nie ma mowy. Jest to złamanie savoir-vivre.

Musimy też pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – kieliszki trzymamy zawsze za nóżkę. Trzymając za czaszę byśmy ogrzewali wino, a tego przecież nie chcemy. Co więcej, takie trzymanie zostawia odciski palców, co jest bardzo nieestetyczne.

Jak pić wino? Kolejność podawana

Na koniec jeszcze małe uwagi na temat samego podawania. Tutaj zasady są proste. Białe wino zawsze podajemy przed czerwonym, młode przed starym, a lekkie przed ciężkim. Generalnie dopasowujemy kolejność podawania win do serwowanych potraw, co samo w sobie ogranicza ilość jego gatunków do 2-3. Oczywiście raczej zawsze jemy dania lekkie przed cięższymi, więc kolejność win nie powinna stanowić żadnego problemu, bo naturalnie wypływa sama z siebie.

Jeśli zaś chodzi o wina wytrawne, to podajemy je przed półwytrawnymi i słodkimi. A komu powinniśmy w pierwszej kolejności podawać wino? Jedni mówią, że należy zaczynać od kobiety, a inni od gospodarza. Generalna zasada prawidłowego częstowania gości winem mówi o tym, by zaczynać od gości po naszej prawej stronie.

Jak widać zasady związane z piciem wina nie wymagają od nas karkołomnych ruchów. Wystarczy trzymać się odpowiedniej temperatury i kieliszka, a wszystko będzie tak jak należy.