Czapka beanie – co to znaczy?

Określenie „beanie” stosujemy w odniesieniu do ciepłej, zimowej czapki. Obecnie jest używane w wielu krajach na świecie, nie tylko anglojęzycznych. Geneza tego określenia nie jest do końca potwierdzona, ale najbardziej znana hipoteza mówi o tym, że termin narodził się w latach czterdziestych dwudziestego wieku i wziął się od slangowego „bean” (ang. fasola) – określenia stosowanego jako synonim słowa „głowa”. Slang ten wywodzi się z baseballu, gdzie piłkę rzuconą przez miotacza w okolice głowy pałkarza (a więc za wysoką) określało się mianem „beanball”. Wielu Kanadyjczyków nazywa tę czapkę „tuque”, od francuskiego „toque”, które jest terminem używanym dla szerokiej gamy kapeluszy bez ronda - obecnie zazwyczaj wysokiej, białej czapki szefa kuchni.

Zanim zdecydujesz się na zakup czapki beanie, pamiętaj, że drobne szczegóły mogą mieć wpływ na to, czy dany styl ci odpowiada. Jeśli masz okrągłą lub kwadratową twarz, unikaj kształtów, za sprawą których będziesz wyglądać jak postać grana przez Joego Pesciego w filmie „Kevin sam w domu”. Należy wybrać model z luźniejszym krojem, który może wydłużyć twoją twarz. W przypadku dłuższej twarzy należy nosić czapkę beanie z bardziej dopasowanym krojem, ściśle przylegającym do głowy. W ten sposób nie doprowadzimy do niepotrzebnego wydłużenia twarzy. Jeśli czapka jest za długa, zawsze można ją podwinąć.

Czapkę beanie można nosić na wiele sposobów. Jednym z nich jest naciąganie czapki na uszy. Czapka powinna być delikatnie ściągnięta do tyłu – jej czubek ma zwisać z tyłu pod lekkim kątem. Poprzez ściągnięcie odsłaniamy przednią część włosów. Ale jeśli komuś nie odpowiada, że tył czapki zwisa, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wyłamać się z tego stylu i nosić to nakrycie głowy w sposób, jaki mu pasuje. Może być i ze stojącym czubkiem. A jeśli te opcje nie grają, to dobrym pomysłem jest noszenie beanie podwiniętej. Zresztą właśnie tak wyglądają modele z różnymi naszywkami.

Jak nosić czapkę beanie? Business casual

Czapka beanie pasuje do różnych stylów. Z racji, że fasony są różne, to można kombinować także w stylizacji z nią. Cuffed beanie z wywijką to dobry start. Ważne jest, by stawiać na bardziej subtelne, neutralne kolory. Szary, czarny, brązowy i granatowy są bezpiecznymi i odpowiednimi opcjami do pracy – w końcu nie chcesz wyglądać w biurze jak malowany ptak.

Rozważ też mieszanie tekstur. Dodanie kolejnego elementu dzianiny do stroju może sprawić, że będziesz prezentować się jak ktoś, kto ma spore pojęcie na temat stylu. Spróbuj nosić beanie z garniturem wykonanym z flaneli i wełnianym płaszczem lub golfem, aby uzyskać świetny business causalowy wygląd.

Jak nosić czapkę beanie? Streetwear

W przypadku większości gatunków odzieży męskiej można śmiało powiedzieć, że popularność czapki beanie to wzrasta, to opada. Jednak w świecie odzieży ulicznej pozycja tej czapki pozostaje niezachwiana. Oprócz bluz, dresów i czapek bejsbolowych, beanie to jeden z podstawowych elementów streetwearu. Jeśli chodzi o nakrycie wierzchnie, możemy ją łączyć z bomberką, parką, pikowaną kurtką, oversize’owym płaszczem czy kamizelką.

Jeśli chodzi o kolory beanie, to właściwie wszystkie chwyty są dozwolone. Tutaj rzecz jasna warto stawiać na nadruki. W streetwearowej kulturze są one jednym z najważniejszych wyróżników. Wybierz proste, luźne jeansy i bluzę z kapturem. Zaś jeśli chodzi o obuwie, to najlepiej sprawdzą się buty Timberland.

Jak nosić czapkę beanie? Na roboczo

Czapka beanie sprawdzi się także znakomicie w przypadku odzieży roboczej. Tutaj nieodłącznym elementem jest fisherman beanie, czyli płytka dzianinowa czapka z wyraźnie zaznaczonym mankietem. Nosi się ją na czubku głowy, ponad linią uszu. By uzyskać ten styl, musisz zdecydować się na coś bez widocznego logo marki w prostym kolorze. Wytrzymałe spodnie jeansowe, buty robocze, flanelowa koszula i ciepła kurtka powinny dopełnić stylizację.

ELLE MAN POLECA: KLASYKI MĘSKIEJ SZAFY: Rodzaje muszek, fularów i muszników. Które na jaką okazję?

ZOBACZ: Typy męskiej budowy: sprawdź, jakim typem sylwetki jesteś: gruszka, ołówek, jabłko czy trójkąt?

CZYTAJ: Męska czapka z daszkiem – z czym ją łączyć, by wyglądać modnie i stylowo?