1. Przełam lody

Jeśli masz wrażenie, że ojciec nie interesuje się twoim życiem, spróbuj pierwsza nawiązać z nim kontakt. Opowiedz mu, gdzie bywasz, co lubisz robić. Nie chodzi o raportowanie, ale o zwykłą informację. Być może sam nie ma odwagi cię spytać? Nawet jeśli nie należy do wylewnych, na pewno poruszy go próba kontaktu z twojej strony, i z czasem ją odwzajemni.

 2. Nie przemilczaj

Twój ojciec należy do tych, którzy mają nieznośną manierę krytykowania cię lub ciągłego wypominania twoich błędów? Przestań udawać, że puszczasz te uwagi mimo uszu. Zaproponuj mu, żeby podzielił się z tobą swoim doświadczeniem w danej sprawie lub powiedział, jak on rozwiązalby dany problem. Nawet jeśli sie pokłócicie, być może coś z tego wyniknie. To i tak lepsze niż milczenie.

 3. Schowaj urazę

Nie chwalił twoich długich włosów, nie komplementował sukienek, nie gratulował osiagnięć w szkole. Masz do niego o to głęboki żal. I słusznie. Ale na żalu nie zbudujecie na nowo relacji. Teraz, kiedy jestes dorosła, możesz z pozycji partnerskiej powierdzieć, że zasługujesz na jego uwagę i miłość. Może uda ci się rozbroić minę dawnych nieporozumień szczerością?

4. Zamieńcie się rolami

Poklep czasem ojca po ramieniu i pochwal za coś, co w Twoim przekonaniu dobrze zrobił – tak jak kochający rodzic chwali swoje dziecko. Może się zrewanżuje tym samym?

5. Napisz list

Nie docierają do niego żadne próby przełamania kryzysu? Sięgnij po broń ostateczną – napisz, co ci leży na sercu. Może to będzie wstęp do dalszej rozmowy?