Trądzik u dorosłych – przyczyny

Przyczyn występowania trądziku u dorosłych należy doszukiwać się przede wszystkim w nieodpowiedniej diecie oraz stylu życia. Nadmierna produkcja sebum, która prowadzi do zatykania ujścia gruczołów łojowych, a następnie do powstawania trądziku, w dużej mierze spowodowana jest przez stres, a dokładniej kortyzol, nazywany hormonem stresu.

Dieta również ma ogromny wpływ na występowanie trądziku u osób dorosłych. Produkty posiadające wysoki indeks glikemiczny, a więc wysokoprzetworzona żywność, fast foody, słodycze, białe pieczywo, ale również niektóre bardzo dojrzałe owoce powodują wzrost insuliny we krwi, który prowadzi do wzmożonej produkcji androgenów przez nadnercza, czego skutkiem jest nadmierny łojotok.

Trądzik u dorosłych może wywoływać także niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Bardzo częstym błędem, w momencie gdy zauważymy, że skóra zaczyna się przetłuszczać, jest stosowanie mocno oczyszczających i wysuszających produktów do pielęgnacji. Postępując w ten sposób, pozbawiamy swoją skórę warstwy hydrolipidowej, która odpowiada m.in. za odpowiednie nawilżenie naskórka oraz chroni przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Naskórek pozbawiony warstwy hydrolipidowej zaczyna produkować sebum w nadmiarze, co prowadzi do ciągłego zatykania porów oraz powstawania niedoskonałości.

Wiele produktów stosowanych do pielęgnacji i makijażu posiada składniki o właściwościach komedogennych, które powodują tzw. „zapychanie”  gruczołów łojowych i prowadzą do rozwoju niedoskonałości. Są to przede wszystkim niektóre związki tłuszczowe lub produkty lipofilowe. Nawet składniki naturalne jak masło shea czy olej kokosowy mogą na danej skórze okazać się komedogenne, dlatego znajomość jej potrzeb jest kluczowa w walce z niedoskonałościami.

Istotną przyczyną występowania trądziku u dorosłych, a w szczególności u kobiet, są zaburzenia gospodarki hormonalnej, na które ma wpływ miesiączka, ciąża, menopauza, ale które w dużej mierze mogą być wywołane właśnie przez niewłaściwy styl życia oraz dietę.

Trądzik u dorosłych – rozpoznanie

Aby wyleczyć trądzik, niezwykle ważne jest jego prawidłowe rozpoznanie. Dlatego też zamiast szukać rozwiązań na własną rękę, warto udać się do specjalisty – dermatologa lub endokrynologa, jeżeli istnieje podejrzenie trądziku hormonalnego. Lekarz przeprowadzi z nami dokładny wywiad, może także zlecić serię badań i testów, jeśli okaże się, że mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym.

Warto również obserwować skórę twarzy i innych części ciała, w których umiejscowione są wypryski. Wykwity na twarzy w charakterystycznych miejscach mogą nie tylko świadczyć o zaburzeniach ze strony układu hormonalnego, ale również sygnalizować stan chorobowy w naszym organizmie:

•    trądzik na czole może świadczyć o problemach układu trawiennego i nieprawidłowej pracy jelit. Powodem może być spożywanie zbyt dużej ilości cukrów lub żywności przetworzonej. Wypryski zlokalizowane w środkowej części czoła mogą również świadczyć o stresie;
•    trądzik na policzkach świadczy o braku zbilansowanej diety oraz różnego rodzaju nietolerancjach i alergiach pokarmowych;
•    trądzik występujący w okolicach brody oraz żuchwy zwykle świadczy o zaburzeniach gospodarki hormonalnej, ale również nadmiarze toksyn w organizmie.

Trądzik u dorosłych – objawy

Trądzik u dorosłych objawia się w podobny sposób jak u nastolatków. Na skórze zaczynają pojawiać się zaskórniki umiejscowione w miejscach, gdzie znajduje się największa ilość gruczołów łojowych, a więc na twarzy (przede wszystkim na czole, okolicach nosa i brody), a także plecach, ramionach czy klatce piersiowej. 

Zaskórniki mogą przyjmować formę otwartych lub zamkniętych. Zaskórniki otwarte, potocznie nazywane wągrami, posiadają ciemne zabarwienie oraz otwór w części środkowej, przez który wydostaje się masa łojowo-rogowa. Zaskórniki zamknięte są bardzo drobne i posiadają białą barwę. Powstają w wyniku nagromadzenia się korneocytów (martwych komórek naskórka) w ujściach gruczołów łojowych.

Jeśli dojdzie do powstania stanu zapalnego w przypadku zaskórników otwartych, następstwem są wykwity mające postać grudek i krostek, a także torbieli. W nich zaś znajduje się substancja potocznie nazywana ropą, umiejscowioną tuż przy powierzchni skóry.

W przypadku trądziku hormonalnego, możemy wyróżnić objawy związane z trądzikiem androgennym oraz estrogennym. Trądzik androgenny występuje często zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jest wywołany przez męskie hormony płciowe (androgeny) i przyjmuje postać dużych, bolesnych krost i zaskórników, zlokalizowanych głównie w okolicach żuchwy, brody i szyi.

Trądzik estrogenny wywołuje zaczerwienienie skóry i rumień, którego efektem są pojawiające się drobne, czerwone i swędzące krostki umiejscowione przede wszystkim w okolicach policzków, czoła i brody.

Trądzik u dorosłych – etapy choroby

Trądzik u osób dorosłych możemy podzielić na 3 etapy. Pierwszym są wspomniane już zaskórniki otwarte i zamknięte oraz obecność krostek i grudek o niewielkim nasileniu. To stadium choroby określa się mianem trądziku łagodnego. 

Trądzik łagodny może przekształcić się w trądzik średnio nasilony, który oprócz wyżej wymienionych objawów może charakteryzować się obecnością drobnych ropnych torbieli (trądzik ropowiczy).

Trądzik ciężki to trzecie i najbardziej zaawansowane stadium tej choroby skóry. Charakteryzuje się nasilonymi zmianami ropowiczymi, a także obecnością nacieków oraz cyst. Może pozostawiać rozległe i trudne do usunięcia blizny.

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Leczenie trądziku należy rozpocząć od jego prawidłowej diagnostyki. Jest ona niezbędna w celu wykluczenia innych chorób skóry, które mogą przypominać trądzik u dorosłych, jak np. trądzik różowaty czy zapalenie mieszków włosowych. 

Sposób leczenia zależy od stopnia nasilenia trądziku i powinien być oparty na wcześniejszej konsultacji z dermatologiem. W przypadku łagodnej postaci leczenie miejscowe zazwyczaj jest wystarczające. Stosuje się preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwłojotokowym i przeciwbakteryjnym. 

W leczeniu miejscowym często stosuje się również antybiotyki, preparaty zawierające retinoidy, kwas salicylowy, glikolowy czy azelainowy. Jeśli mamy do czynienia z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem, lekarz może zadecydować o leczeniu ogólnym i wprowadzeniu antybiotyków doustnych.

W trakcie terapii przeciwtrądzikowej należy pamiętać, że leczenie to proces żmudny i długotrwały, który może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Trądzik u dorosłych – prawidłowa pielęgnacja skóry

Świadoma pielęgnacja skóry trądzikowej ma ogromne znaczenie w powodzeniu walki z trądzikiem. Niezwykle istotne jest jej prawidłowe oczyszczanie oraz nawilżanie. Do tego celu świetnie sprawdzą się dwa produkty marki Vichy z gamy Normaderm Phytosolution – Żel głęboko oczyszczający oraz Krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej.

Takie zastosowanie dogłębnego, ale równocześnie nieinwazyjnego oczyszczania skóry trądzikowej w połączeniu z właściwą dawką nawilżenia pozwala na prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz redukcję niedoskonałości.

Phytosolution Żel głęboko oczyszczający doskonale usuwa zanieczyszczenia już przy pierwszym użyciu, a przy codziennym stosowaniu pozwala redukować nadmiar sebum, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry. Dzięki obecności składników aktywnych oraz bazy myjącej o składnikach pochodzenia naturalnego skóra jest dokładnie oczyszczona, ale nie wysuszona, a jej powierzchnia wyrównana.

Z kolei Phytosolution Krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej redukuje niedoskonałości przy równoczesnym 24-godzinnym nawilżeniu skóry. Krem skutecznie łagodzi stany zapalne, zmniejsza widoczność zaskórników i przebarwień potrądzikowych. Jego ultralekka konsystencja na bazie wody nie zatyka porów, więc możesz stosować go bez obaw. Dzięki obecności składników aktywnych, m.in. kwasu salicylowego oraz hialuronowego, dba o oczyszczenie i dogłębne nawilżenie skóry.

W przypadku trądziku bardzo ważna jest regularna tonizacja skóry. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się Vichy Normaderm Tonik oczyszczający do codziennej pielęgnacji. Dzięki starannie dobranym składnikom złuszczającym, które odblokowują i zwężają pory oraz matują skórę jego skuteczność w walce z niedoskonałościami jest bardzo wysoka. Tonik warto stosować zarówno rano jak i wieczorem, dzięki czemu skóra będzie dodatkowo przygotowana na przyjęcie Kremu korygującego niedoskonałości do skóry trądzikowej.

Warto zainteresować się także produktem do zadań specjalnych, jakim jest S.O.S. Punktowa pasta przeciw niedoskonałościom do skóry tłustej i trądzikowej z gamy Normaderm. Dzięki 10% zawartości siarki oraz kwasu glikolowego produkt skutecznie wysusza problematyczne niedoskonałości i zmniejsza zaczerwienienia. Najlepiej sprawdzi się stosowany wieczorem, jednak w razie potrzeby może być stosowany 2-3 razy na dobę.

Trądzik u dorosłych a obecność składników aktywnych

Leczenie trądziku będzie przynosić jeszcze lepsze efekty, jeśli zadbamy o to, aby w produktach do pielęgnacji twarzy znalazły się substancje i składniki aktywne, których właściwości mają wpływ na łagodzenie stanów zapalnych skóry, działają przeciwłojotokowo, przeciwbakteryjnie, a także dbają o warstwę hydrolipidową skóry. Warto sięgać po produkty, które w swoim składzie zawierają:

•    witaminę A, C, E oraz wybrane witaminy z grupy B, w szczególności witaminę B3 oraz B6,
•    siarkę, 
•    cynk,
•    kwas salicylowy,
•    kwas glikolowy,
•    kwas azelainowy, 
•    kwas hialuronowy.

Czego unikać, jeśli został zdiagnozowany trądzik u dorosłych?

Jak wiemy, świadoma pielęgnacja, ale równocześnie zbilansowana dieta oraz tryb życia mają ogromne znaczenie w walce z trądzikiem, a także mogą zapobiec jego nawrotom. 

W trakcie leczenia trądziku zdecydowanie należy zrezygnować z produktów do pielęgnacji o bardzo silnym działaniu oczyszczającym i wysuszającym, a także tych, które w swoim składzie zawierają mydło oraz jego pochodne. Stosowanie takich kosmetyków prowadzi do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej i zaostrzenia trądziku.

Lecząc trądzik, należy także zwracać uwagę na substancje aktywne zawarte w kosmetykach do pielęgnacji. Niektóre z nich, jak np. witamina B12, mogą bowiem zaostrzać objawy trądziku. W przypadku skóry tłustej, mieszanej czy trądzikowej należy unikać kremów o właściwościach natłuszczających – mogą prowadzić do zatkania porów skóry i powstawania zaskórników.

Czynnością, której podczas leczenia trądziku należy bezwzględnie się wystrzegać, jest wyciskanie niedoskonałości. Taka czynność może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii na pozostałe części twarzy oraz zwiększenia ryzyka wtórnego nadkażenia i wystąpienia stanu zapalnego. Co więcej, wyciskanie niedoskonałości może prowadzić do powstania nieestetycznych blizn oraz przebarwień, które będą trudne do usunięcia.

Pamiętajmy, że przede wszystkim cierpliwość, odpowiednia dieta, pielęgnacja i stosowanie się do zaleceń lekarza będą decydować o tym, czy uda nam się skutecznie wyleczyć trądzik.