Jak dbać o włosy latem?

Latem może ucierpieć nie tylko skóra. Włosy również nie przepadają za promieniowaniem UV, solą morską, chlorowaną wodą w basenach, wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza. Niezależnie od tego, czy letnie miesiące spędzasz w pracy, czy na wakacjach, powinnaś choć lekko zmodyfikować swój „włosing”. 

W Twojej kosmetyczce na pewno nie powinno zabraknąć produktów z filtrem UV: szamponów, odżywek, olejków czy mgiełek z wysokim wskaźnikiem SPF. Podobnie jak kosmetyki z filtrem do skóry, te do włosów również należy reaplikować w ciągu dnia. W bardzo słoneczne dni dobrym rozwiązaniem będzie noszenie nakrycia głowy, na przykład kapelusza, czy chusty. Zabezpieczy nie tylko włosy, ale i skórę głowy przed przegrzaniem. Zmniejszy również ryzyko bardzo niebezpiecznego udaru słonecznego. 

Zobacz też: Kosmetyki do włosów na lato - te spraye i maski ochronią twoje włosy przed przesuszeniem i promieniami UV

Dlaczego ochrona włosów przed promieniowaniem UV jest ważna?

Promieniowanie UV wpływa destrukcyjnie na włosy na kilka sposobów. Oto, co dzieje się z Twoimi kosmykami podczas opalania:

  1. Utrata wilgoci. Promieniowanie UV może uszkadzać warstwę lipidową na powierzchni włosa, co prowadzi do utraty wilgoci. Włosy stają się suche, łamliwe i trudne w stylizacji.

  2. Degradacja białek włosa. Szkodliwe działanie UV sięga głęboko w strukturę włosa. Keratyna, białko, które stanowi około 90% jego budowy, może ulec uszkodzeniu przez promienie słoneczne, co prowadzi do pogorszenia się elastyczności włosów. Kosmyki zaczną się kruszyć i łamać.

  3. Zmiana koloru. Działanie promieni słonecznych rozkłada melaninę - barwnik skóry i włosów. Może to prowadzić do blaknięcia koloru lub zmiany jego odcienia. Narażone są na to również posiadaczki włosów farbowanych!

1. Zasada numer jeden: nawilżaj!

Nawet gdy spędzasz urlop w mieście. Gorące powietrze w połączeniu ze słońcem może bardzo przesuszyć włosy. Podstawą letniej pielęgnacji powinny być silnie odżywcze maski z lipidami, np. ceramidami i oleje, bo chronią włosy przed utratą wody. Wskazówka? Olejek nakładaj na włosy wieczorem i zmywaj dopiero rano. To najlepszy sposób na ich ekspresowe nawilżenie.

2. Latem nie rezygnuj z suszarki.

Suszenie na słońcu sprawia, że łuski włosów nie domykają się, przez co woda szybko "ucieka" z włosów. Efekt? Większe ryzyko zniszczeń i ich łamania się prawie o połowę!

Zobacz też: 10 modnych upięć włosów na lato

3. Zadbaj o gładkość.

Znamy niezawodny sposób na” zero puszenia” latem. Zamiast wygładzającego balsamu przed wyjściem na plażę wmasuj we włosy maskę lub odżywkę do spłukiwania. Nie tylko nawilżysz włosy, ale też ujarzmisz na cały dzień. Wybierz produkt bez silikonów.

4. Wpisz na czarną listę latem: farbowanie włosów i silnie oczyszczające kosmetyki.

Zwłaszcza na ok. dwa tygodnie przed urlopem. Uwrażliwiają włosy na słońce oraz wiatr i sprzyjają ich łamaniu. Nie wspominając o absolutnej utracie blasku. Ogranicz też kosmetyki z solą morską, bo nadużywane, mogą wysuszać włosy.

5. Zafunduj włosom silną regenerację

Nie zapomnij odżywić i zregenerować kosmyków po urlopie. Nic tak dobrze nie naprawia włosów jak zabieg Therapiste Kérastase. Już po pół godzinie zapomnisz o zniszczeniach, rozdwojonych końcówkach. To zasługa silnie odżywczej maski i ekspresowo działającego serum, które fryzjer nakłada na włosy. Są potem lśniące, wygładzone i w końcu przestają się elektryzować. A do tego tak lekkie, jakby ktoś wpompował w nie powietrze. Gdzie: Salon Leszka Czajki (www.leszekczajka.com).

6. Wzmocnij blask. 

W łazience obok wygładzającego olejku trzymaj butelkę wody z sokiem z cytryny. Działa jak natychmiastowa porcja blasku da włosów. W sekundę domyka łuski i kamufluje zniszczenia. Spryskuj nią włosy rano, po powrocie z plaży czy klimatyzowanego biura i przed nałożeniem maski czy odżywki. Dzięki temu jej składniki wnikną jeszcze głębiej.

7. Chroń włosy przed słońcem produktami z filtrem UV

Oto nasze ulubione: