Najważniejsze, aby ręczniki, pościel, ściereczki kuchenne oraz do kurzu, a także bieliznę i ubrania chorych członków rodzin przechowywać w oddzielnym koszu na pranie oraz zawsze prać oddzielnie od reszty. Powinniśmy też pamiętać o ustawianiu dla nich dłuższego cyklu i wyższej temperatury, najlepiej od 60°C w górę. Kolejna, bardzo istotna sprawa, to dobór odpowiedniego detergentu - używaj proszku do prania z wybielaczem na bazie aktywnego tlenu lub środka piorącego o działaniu antybakteryjnym lub przeciwwirusowym. Jak sprawdzić, czy detergent którego używasz jest odpowiedni? Informacja o zastosowaniu wybielacza w składzie proszków do prania do codziennego użytku, znajduje się na „liście składników” na opakowaniu „zawiera środek wybielający na bazie tlenu”. Uwaga - składnik jest szeroko stosowany w standardowych proszkach do białego prania, ponieważ zapewnia nieskazitelną biel i czystość tkanin, ale nie jest dodawany do proszków przeznaczonych do kolorów. Po zakończeniu prania powinniśmy od razu wyjąć rzeczy z pralki i je rozwiesić, najlepiej na świeżym powietrzu lub wysuszyć w suszarce bębnowej. Pamiętaj także o dokładnym myciu rąk na każdym etapie prania, a szczególnie po dotknięciu brudnych ubrań i przed wyjęciem mokrych.

O okresie domowej kwarantanny, dbaniu o ubrania i błędach, jakie najczęściej popełniamy podczas prania, rozmawiałyśmy z Anią Starmach, ambasadorką marki Vizir.

Jak prać nasze ubrania na co dzień, aby cieszyć się nimi dłużej? Te w których nie wychodzimy z domu, które nie mają kontaktu z zarazkami?

Ania Starmach: Myślę, że przede wszystkim warto nasze ubrania poznać. Oznacza to m.in. czytanie metek czyli coś, co często pomijamy. Powinnyśmy też właściwe dobierać detergenty do prania, bo to one odgrywają kluczową rolę w pielęgnacji tkanin. Dobierajmy więc środki do prania zgodnie z ich przeznaczeniem i segregujmy je kolorystycznie. Wydaje się to oczywiste, ale część z nas cały czas popełnia błędy i po prostu myli detergenty. Tymczasem zawsze do tkanin białych i jasnokolorowych powinnyśmy używać specjalnie przeznaczonych do niego detergentów, np. kapsułek Vizir Allin1 Alpine Fresh, które podkreślają odcień dzięki optycznym wybielaczom. Ważna jest też temperatura prania. Z jednej strony piorąc w zimnej wodzie chronimy ubrania – ich kolor i kształt, z drugiej dbamy o środowisko, bo nie musimy zużywać tyle prądu na podgrzanie wody. Obecnie kapsułki działają już w 20 stopniach C, więc naprawdę większość codziennych ubrań możemy prać w ten sposób.

Czyli za jeden z naszych najczęściej popełnianych błędów podczas prania możemy uznać nieodpowiednią temperaturę?

Myślę, że coś innego – dodajemy nieodpowiednią ilość środków piorących – ja zdecydowanie za dużo. Dlatego też tak bardzo pokochałam kapsułki Vizir Allin1. Tam już mamy odmierzoną ilość potrzebnego detergentu na wypranie 5kg prania. To proste i szybkie rozwiązanie, a na dodatek skuteczne nawet dla trudnych czy zaschniętych plam.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ania Starmach (@ania_starmach) Maj 24, 2020 o 4:56 PDT

Jaki jest ulubiony trik, który zawsze stosujesz podczas prania lub suszenia ubrań?

W lecie polecam, jeśli oczywiście ktoś ma taką możliwość, suszenie na świeżym powietrzu – nawet na balkonie. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie wieszać ubrań w pełnym słońcu, bo mogą wyblaknąć, a najlepiej suszyć wszystko na „lewej” stronie.

Odchodząc od tematu dbania o ubrania - Jak na Ciebie wpłynął ten ostatni czas? Zauważyłaś, że zmieniłaś się w jakiś sposób?

Ostatnie tygodnie udowodniły i potwierdziły, że rodzina jest najważniejsza. Nigdy tak bardzo nie bałam się o moją rodzinę i nigdy tak bardzo nie cieszyły mnie spędzone z nią chwile. Teraz bardzo cieszę się też, że widujemy się już z moimi rodzicami i z moimi teściami. Bardzo, bardzo za nimi tęskniłam i mam nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli na tak długo się rozdzielać.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ania Starmach (@ania_starmach) Maj 26, 2020 o 12:48 PDT

Co teraz najbardziej lubisz robić? Odkryłaś jakieś nowe pasje, zainteresowania?

Najbardziej lubię wychodzić z domu, bo tak długo byliśmy zamknięci, że czułam się w moim mieszkaniu jak w klatce. Teraz cieszą mnie parki, drzewa, natura... Pokochałam wieś, góry, łąki, lasy. Myślę, że ta miłość do natury, która zawsze była we mnie, teraz się bardzo wzmocniła i pewnie pozostanie ze mną na zawsze.

Za czym najbardziej będziesz tęsknić, a za czym wcale, gdy już wrócimy do normalnego trybu pracy?

Podczas kwarantanny mój mąż cały czas pracował z domu, więc miałam go blisko siebie. Nie musiałam się też rozstawać z moją córką, a teraz myślę tylko o tym, że zaraz się rozdzielimy. Będzie mi bardzo brakować tego wspólnego czasu...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ania Starmach (@ania_starmach) Maj 23, 2020 o 3:16 PDT

 

Trzymaj poza zasięgiem dzieci. Dowiedz się więcej na www.keepcapsfromkids.eu.

Materiał powstał we współpracy z marką Vizir.