Co trzeba wymieniać w samochodzie i kiedy?

Regularna wymiana płynów i części eksploatacyjnych to podstawa użytkowania samochodu. Pozwala zachować pojazd w dobrym stanie technicznym i ograniczyć ryzyko awarii. Ponadto wpływa na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Obowiązkowe czynności serwisowe obejmują wymianę płynów w aucie takich, jak:

 • olej silnikowy – wymieniaj co rok lub co 15-20 tys. km i kontroluj jego poziom (za pomocą bagnetu pomiarowego) co 1-2 miesiące, a także przed każdą dłuższą podróżą 
 • płyn hamulcowy – wymieniaj co 2 lata lub co 60 tys. km, a także kiedy zmieni kolor z brązowo-żółtego na szary, jego stan sprawdzisz miernikiem płynu hamulcowego
 • olej skrzyni biegów – w manualnych przekładniach wymieniaj co 40-60 tys. km, w przypadku automatycznych zależy to od konkretnego samochodu i należy przestrzegać zaleceń producenta
 • płyn chłodniczy – wymieniaj co ok. 3 lata i kontroluj stan raz w miesiącu zaś przed zimą sprawdź jego jakość w serwisie za pomocą glikometru
 • płyn wspomagania kierownicy – w zależności od auta wymieniaj co kilka lat lub tylko dolewaj, gdy jest mętny i zabrudzony
 • płyn do spryskiwaczy – w zależności od pory roku używaj letniego lub zimowego i sprawdzaj jego stan co 2 tyg.

Jeżeli chodzi o części eksploatacyjnych, to należy pamiętać o regularnej wymianie:

 • filtra powietrza – wymieniaj co 15-20 tys. km i kontroluj poprzez sprawdzanie stopnia jego zabrudzenia
 • klocki hamulcowe – wymieniaj co 30-50 tys. km, chociaż uzależnione jest to od stylu jazdy, sprawdzaj, czy ich powierzchnia nie jest zbyt cienka
 • tarcze hamulcowe – wymieniaj co drugą lub trzecią wymianę klocków, czyli co ok. 40-70 tys. km.
 • filtr kabinowy – wymieniaj co rok lub co 20 tys. km warto też przy okazji odgrzybić klimatyzację oraz uzupełnić czynnik chłodzący
 • filtr paliwa – wymieniaj co 20-30 tys. km
 • akumulator – wymieniaj co 4-5 lat lub w zależności jakości i zużycia
 • rozrząd – co 90-120 tys. km.

Pamiętaj także o corocznym przeglądzie technicznym (lub co 20 tys. km). Wówczas sprawdzany jest stan części eksploatacyjnych i najważniejszych podzespołów.

Rok za kółkiem. Kalendarz zadań kierowcy

Wymiana płynów i części eksploatacyjnych w samochodzie to tylko część obowiązków każdego kierowcy. Należy pamiętać także o innych zadaniach, których część uzależniona jest od pory roku.

Wiosna: wymiana opon, gruntowne mycie samochodu

Wraz z nadejściem wiosny należy pamiętać o wymianie opon na letnie. Przyjmuje się, że należy to zrobić, gdy temperatura w ciągu dnia przekracza 7 °C. Opony letnie w cieplejszych warunkach sprawdzają się lepiej, zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni.

spłukiwanie aktywnej piany z auta, mycie samochodu myjką ciśnieniową

Kolejną obowiązkową czynnością jest gruntowne mycie samochodu. Zimą brudzi się on bardziej, a wielu kierowców w tym czasie w zasadzie nie czyści auta lub robi to sporadycznie i powierzchownie. Mycie samochodu z zewnątrz warto zacząć od dokładnego wyczyszczenia nadkoli i błotników, a także podwozia, aby usunąć szkodliwą sól drogową, piasek oraz resztki błota pośniegowego. Do czyszczenia tych części oraz pozostałych elementów karoserii przyda się myjka ciśnieniowa Kärcher. Najlepiej sprawdzi się model z regulacją mocy ciśnienia. Dzięki temu można skutecznie i bezpiecznie umyć całe auto. Na koniec warto też zabezpieczyć karoserię woskiem.

Nie można także zapominać o wyczyszczeniu wnętrza samochodu. Po zimie jest ono zwykle w złym stanie ze względu na nanoszone w dużych ilościach błoto i śnieg. Samo odkurzanie może niewiele dać, dlatego często konieczne jest pranie tapicerki. Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie odkurzacz piorący Kärcher do samochodów i nie tylko. Wiosna to dobry czas na pranie, ponieważ wyższe temperatury sprzyjają szybkiemu schnięciu. Tym bardziej, że po zimie i tak trzeba pozbyć się nadmiaru wilgoci z wnętrza auta. 

Zbliżające się lato to też sygnał, aby sprawdzić poprawność działania układu wentylacji i wymienić filtr kabinowy. Nie można pomijać również serwisu klimatyzacji. Najlepiej pojeździć kilka dni z włączoną klimatyzacją, aby sprawdzić jak działa i czy z układu nie wydobywają się nieprzyjemne zapachy.

Lato: czas dalekich podróży. Czy Twoje auto jest gotowe?

Po wiosennym przeglądzie i gruntownym czyszczeniu, latem skupiamy się na regularnym czyszczeniu karoserii i wnętrza samochodu. Dzięki temu unikniemy nagromadzenia się brudu. Szczególnie w czasie suszy warto odwiedzać myjnię samochodową lub samodzielnie myć auto, aby pozbyć się pyłu i kurzu.

Pamiętajmy także, że latem zmienia się specyfika jazdy. Chociaż warunki wcale nie są lekkie. Auto musi być gotowe na ulewne deszcze, jak również upały. Warto zatem sprawdzić stan wycieraczek. Jeżeli pióra nie zbierają dobrze wody oraz zabrudzeń i pozostawiają smugi, to znaczy, że trzeba je wymienić. Kolejnym symptomem o tym świadczącym są odgłosy wydawane podczas pracy wycieraczek. Wszelkiego rodzaju piski i zgrzyty to objaw zużycia piór. 

W czasie upałów, a zwłaszcza podczas jazdy w korku może dojść do przegrzewania się silnika. Należy mieć to na uwadze i regularnie kontrolować poziom płynu chłodniczego oraz oleju silnikowego, aby nie dopuścić do poważnej awarii.

Lato to zwykle czas wakacyjnych wyjazdów. Zanim wyruszymy w podróż, należy sprawdzić stan techniczny samochodu. Awaria w drodze może skutecznie popsuć urlop i przysporzyć dodatkowych problemów oraz kosztów. Konieczne jest skontrolowanie: 

 • stanu opon, 
 • świateł, 
 • akumulatora, 
 • poziomu oleju i innych płynów eksploatacyjnych,
 • oraz hamulców. 

Warto także usunąć wszelkie usterki. Przed podróżą najlepiej upewnić się także, czy koło zapasowe jest napompowane, a w bagażniku znajduje się sprawny lewarek i klucz do kół. W czasie podróży należy zaś pamiętać o robieniu przerw.

Jesień w aucie: wymiana opon, kontrola oświetlenia, przygotowanie do zimy

Jesienią przygotowujemy samochód do zimy i mroźnej pogody. Prawidłowe wykonanie wszystkich czynności pozwala uniknąć kłopotów i poprawia bezpieczeństwo jazdy. Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7°C, czas zmienić opony na zimowe. Zwlekanie może się skończyć niespodziewanym unieruchomieniem pojazdu na zaśnieżonej drodze.

Kolejnym obowiązkiem jest kontrola poprawności działania oświetlenia i ewentualna wymiana żarówek. Pamiętajmy, że jesienią z każdym dniem robi się coraz ciemniej, a w pochmurne, deszczowe i mgliste dni widoczność drastycznie spada. Ważne jest także prawidłowe ustawienie świateł, aby nie oślepiać innych kierowców.

Przed zimą warto także wymienić pióra wycieraczek. Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Nie można zapomnieć także o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Aby mieć pewność, że spryskiwacze nie zawiodą nawet podczas największych mrozów, trzeba wybrać płyn o temperaturze zamarzania -20°C.

Odkurzanie auta

Warto również pomyśleć o akcesoriach do odśnieżania i preparatach do odmrażania. Kontrolujemy stan skrobaczek, odmrażaczy czy osłon antyszronowych. Jeżeli są zużyte lub niezdatne do użytku, wyrzucamy je, a pozostałe chowamy w oczekiwaniu na nadejście zimy. Zanim jednak spadnie pierwszy śnieg, warto przeprowadzić ostatnie kompleksowe porządki w aucie i mycie karoserii.

Zima bez przykrych niespodzianek – zimowe prace w aucie

Według statystyk samochody zimą ulegają awariom blisko dwukrotnie częściej niż latem. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto wcześniej wykonać niezbędne czynności.

Zimą częściej korzystamy z elektrycznych elementów samochodu, które sprawiają, że alternator nie ma kiedy naładować akumulatora. Dlatego istotne jest sprawdzenie stanu jego naładowania. Za pomocą prostego multimetru we własnym zakresie możemy sprawdzić poziom napięcia (przy włączonym silniku na zaciskach akumulatora). Optymalny wynik to 13,8-14,4 V.

Kolejną istotną czynnością jest zabezpieczenie uszczelek przed przymarzaniem i pękaniem. Wystarczy nasmarować je specjalnym silikonem lub wazeliną. 

Ponadto warto sprawdzić  stan  i poziom ciśnienia koła zapasowego. Zimą pamiętajmy także, aby nie dopuszczać do gromadzenia się w środku auta śniegu i wody. Nadmiar wilgoci prowadzi bowiem do zamarzania szyb od wewnątrz.

Jak dbać o samochód i pamiętać o wszystkich pracach? Checklista 

Checklista z najważniejszymi zadaniami dla kierowcy w poszczególnych porach roku - infografika

Lista podstawowych zadań związanych z eksploatacją samochodu jest długa. Przy tym część prac musi być wykonana na czas, aby uniknąć problemów i nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego warto przygotować checklistę albo wpisać najważniejsze zadania w kalendarz w telefonie. Z kolei nowoczesne samochody same przypomną o wymianie klocków hamulcowych, oleju lub filtrów i innych części oraz o wizycie w serwisie.