Badania wskazują, że u osób, które mają w organizmie wysoki poziom kortyzolu – hormonu stresu – skóra jest cieńsza, bardziej sucha i ziemista. Szybciej pojawiają się u nich oznaki starzenia oraz… są mniej atrakcyjne. W 2013 roku w Finlandii przeprowadzono badania, które wykazały, że spokojniejsze i mniej zestresowane kobiety oceniane są przez otoczenie jako ładniejsze. Wniosek ten uświadamia, jak ważne w profilaktyce przeciwstarzeniowej jest uwzględnienie kosmetyków, które niwelują wpływ stresu na cerę.

Jak stres wpływa na starzenie się skóry?

Przesuszenie cery

Silne napięcie nerwowe jest dla organizmu bardzo destrukcyjne. Przede wszystkim zwiększa się produkcja kortyzolu – oddziaływanie tego hormonu na skórę sprawia, że zmniejsza się warstwa lipidowa chroniąca przed odparowywaniem wody z naskórka. Cera staje się sucha, szara, matowa. Wyglądamy przez to starzej, a na naszej twarzy częściej odbija się zmęczenie.

Utrata jędrności i napięcia

Stres spowalnia też procesy odnowy komórkowej. Nawet jednorazowy wstrząs psychiczny, ciężkie przeżycie lub choroba mogą znacznie spowolnić regenerację skóry i narazić ją na zwiększone działanie wolnych rodników. Te z kolei niszczą kolagen i elastynę – białka kluczowe dla utrzymania właściwego napięcia i jędrności cery. W niedługim czasie skóra zaczyna wiotczeć, zmniejsza się jej gęstość, pojawiają się na niej zmarszczki i przebarwienia.

Przyspieszenie starzenia się skóry

Pod wpływem stresu procesy starzenia, które normalnie rozciągnięte są w czasie, mogą gwałtownie przyspieszyć. Zmarszczki mimiczne - tzw. kurze łapki, bruzdy wargowo nosowe czy poprzeczne linie na czole mogą zacząć być widoczne niemal z roku na rok. Sprzyjają temu zwłaszcza silne przeżycia, które gwałtownie podnoszą poziom stresu i odciskają głębokie piętno na naszym wyglądzie.

Aby nie dopuścić do przyspieszenia procesów starzenia, jedynym wyjściem wydaje się unikanie sytuacji stresowych. Trudno jednak przewidzieć wszystkie wydarzenia, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na wygląd skóry. Także konieczność podołania codziennym obowiązkom łączy się ze zwiększonym napięciem nerwowym – a wtedy nie sposób go uniknąć. Wówczas ratunkiem może być skuteczna pielęgnacja, oparta na kosmetykach zdolnych pobudzić procesy regeneracyjne w skórze.

Jak odwrócić starzenie się skóry?

Krem, który w krótkim czasie ma niwelować negatywny wpływ stresu na skórę, powinien zawierać składniki aktywne odtwarzające jej uszkodzone struktury. Jeśli zależy ci na szybkich efektach, dobrym wyborem będzie 28-dniowa uderzeniowa kuracja odmładzająca Lierac Premium Cure. Kosmetyk wyróżnia skuteczna formuła opracowana we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Harvarda. Lierac Premium Cure przeciwdziała przyspieszonemu starzeniu się skóry, ponieważ zawiera składniki aktywne zdolne do odtwarzania i stymulowania działania białek kluczowych dla zachowania młodości. Te składniki to m.in. Heksapeptyd – FX, który wspiera jej regenerację, Technologia GDF-11 zapewniająca odmłodzenie komórkowe oraz niacynamid (witamina B3) o działaniu rewitalizującym. Dzięki temu krem jest w stanie cofnąć proces starzenia komórek. Kuracja Premium Cure zawiera uderzeniową dawkę składników odmładzających, dlatego wystarczające jest przeprowadzanie jej 2-3 razy do roku.

Aby na bieżąco niwelować oznaki starzenia wywoływane przez codzienny stres, konieczna jest też odpowiednia profilaktyka. Dlatego swoją pielęgnację anti-aging uzupełnij o skuteczny krem na dzień, np. Odżywczy krem przeciwstarzeniowy Lierac Premium. Doskonale zaspokaja potrzeby skóry suchej, która wymaga ujędrnienia i ujednolicenia kolorytu. Zawiera regenerujący Hexapeptyd-FX, nawilżający koncentrat Hyalu-3 i antyoksydacyjne ekstrakty z czarnych kwiatów.

Jeśli masz skórę mieszaną, z tendencją do świecenia się w strefie T, wybierz Jedwabisty krem przeciwstarzeniowy Lierac Premium o lekkiej konsystencji. Nie tylko koryguje wszystkie objawy starzenia się skóry, ale także intensywnie nawilża i matuje dzięki zawartości koncentratów nawilżających i matujących.

Codzienną pielęgnację warto uzupełnić o Intensywną maskę przeciwstarzeniową Lierac Premium, która dogłębnie nawilża i widocznie odmładza cerę. Zawiera ona 10% czystego kwasu hialuronowego i rozświetlające mikropigmenty soft-focus, które czynią skórę gładszą i promienną. Badania dowiodły, że po 4 tygodniach używania maski 1-2 w tygodniu zmarszczki są zredukowane, skóra jest jędrniejsza, kontur twarzy przywrócony, a przebarwienia mniej widoczne.  

Stosowanie kosmetyków da ci najbardziej widoczne rezultaty, jednak nie spowolnisz procesów starzenia nie dbając o zdrowy tryb życia. Permanentny stres, niedosypianie, uboga w składniki odżywcze dieta prędzej czy później odbiją się na twoim wyglądzie – nawet pomimo stosowania skutecznych kremów i kuracji. Dlatego w parze z pielęgnacją anti-aging powinna iść dbałość o równowagę psychiczną i fizyczną. Urozmaicona dieta pozbawiona produktów przetworzonych, picie dużych ilości wody, regularny wysiłek fizyczny, zdrowy sen i zachowanie work-life balance – to wszystko ma ogromne znaczenie dla stanu twojej skóry. Tylko całościowe, holistyczne podejście do problemu starzenia zapewni ci najlepsze możliwe rezultaty i pozwoli cieszyć się gładką cerą jak najdłużej.

* % badanych, które zauważyły u siebie efekt podczas testu samooceny - 44 kobiety - aplikacja 2x dziennie.

** Samoocena punktowana - 22 kobiety - aplikacja 2x dziennie.