Nowa funkcja na Instagramie. Na czym polega?

Najnowsza aktualizacja aplikacji Instagram to naprawdę duży krok! Od teraz użytkownicy będą mogli, w specjalnie powstałej do tego sekcji, wybrać z szerokiej gamy dostępnych zaimków, te, które określają ich najlepiej.

"Dodaj do czterech zaimków do swojego profilu, aby ludzie wiedzieli, w jaki sposób się do Ciebie zwracać."

Czytamy w komunikacie od Instagrama przy nowej funkcji. Zaimki mogą być wyświetlane publicznie lub tylko obserwującym. Zgodnie z komunikatem prasowym Instagrama, platforma na ten moment rozpoznaje 11 różnych zestawów zaimków. Aplikacja umożliwia jednak wysłanie propozycji innych, które nie są jeszcze dostępne w opcji wyboru, w specjalnym formularzu.

W którym miejscu znajdziemy nową funkcję? Wystarczy przejść do opcji "Edytuj profil", która umieszczona jest na głównym profilu, a następnie przejść do opcji "Zaimki" i dokonać wyboru. Na ten moment jednak opcja dostępna jest jedynie w kilku krajach, jednak twórcy aplikacji już wkrótce planują rozszerzyć ją na kolejne. 

Skąd potrzeba oznaczania zaimków?

Pojawienie się nowej funkcji Instagrama jest istotnym krokiem ku normalizacji dzielenia się zaimkami. Jest to niezwykle ważne dla osób transpłciowych oraz niebinarnych, gdzie często zaimki przypisane przy narodzinach, nie są zgodne z ich tożsamością płciową. Po pierwsze dzięki ich określeniu, możemy zwracać się do ludzi w taki sposób jaki wolą i tym samym po prostu okazać im uprzejmość. Po drugie, nawet gdy sami jesteśmy osobami cis, wybierając swoje zaimki, możemy wyrazić wsparcie osobom trans, oraz tym, którzy nie są pewni swojej tożsamości płciowej. Może to też pomóc uniknąć licznych nieporozumień. Jako ludzie często automatycznie określamy to jak się zwrócić do drugiej osoby, po postrzeganym wyglądzie oraz imieniu. Jednak nie każdy posługuje się tymi oczywistymi zaimkami, które zostały nam przypisane przez standardy społeczne. Niezależnie od wyglądu czy imienia, każdy może korzystać z różnych zaimków oraz form czasownikowych, a respektując to normalizujemy tę kwestię i mamy szansę na edukowanie naszego otoczenia.