Co to są runy?

Kojarzą się tajemniczą mocą i magią, ale to przede wszystkim alfabet (tzw. alfabet fuþark) używany głównie przez ludy germańskie, ale niektórzy odnoszą się do run także opisując system zapisów wśród ludu tureckiego. Staronordyckie słowo "run" oznacza tajemnicę albo sekret i według starodawnych wierzeń to bóg Odyn przekazał ludziom runy. Według historyków to prawdopodobnie najstarsze europejskie pismo, składające się z 24 znaków. Najstarszy znany zapis runiczny pochodzi z drugiej połowy II wieku naszej ery. Runy używane były najczęściej w celu przekazywania pieśni oraz obrzędów związanych właśnie z magią. Zamieszczano je na mieczach, grotach, grzebieniach, sprzączkach, czy tabliczkach. Wykorzystywane jako magiczne symbole w formie talizmanów lub amuletów miały chronić, odstraszać wrogów, ale także pomagać np. w znalezieniu miłości czy w zdrowiu. Runy zostały wyparte przez alfabet łaciński ok. roku 1000. 

Dziś popularne jest używanie ich w formie kart do wróżenia (tarot) lub jako biżuterii posiadającej magiczne właściwości (wisiorki, pierścionki). Według zwolenników ruchu New Age "każdy symbol przywołuje subtelne energie ze świata ducha i z kosmosu". Są też osoby uważające, że runy wpływają na podświadomość. Niektórzy do dziś tworzą skrypty runiczne mające na celu przyciągnąć np. miłość, spokój ducha, radość życia, czy bogactwo.

Znaczenie run

Getty Images

fé, fehu – harmonia, płodność, urodzaj

úr, uruz – moc, energia

thurs – siła, dobre nowiny

áss – wiedza

reið – koło, podróż

kaun – ogień, światło

gebo – prezenty, podarki, hojność

wunjo – szczęście, radość

hagall – kłopoty, niepowodzenia

nauð – potrzeba, konieczność

íss – lód, chłód

jara – rok, naturalny obieg

pertho – ognisko domowe, palenisko, mistycyzm

yr – cis, podróż zmarłych

elgr – ochrona, obrona

sol – słońce, dobre zdrowie

tyr – wojna, odwaga

bjarkan – narodziny, nowy początek

ehwass – koń, zmiany

maðr – inteligencja, kultura

logr – woda, niepewność

ingwaz – urodzajność, realizacja

dagaz – dzień, porywczość

oðal – rodzina, dostatek

Horoskop runiczny 2019

Co mówią runy? Jak będzie wyglądał kolejny rok? Sprawdź nasz horoskop runiczny na 2019 rok. Uwaga, podczas wróżenia trzeba pamiętać, że każda runa może mieć znaczenie pozytywne, jak i negatywne (jeśli jest odwrócona). Poznaj swoją przyszłość w horoskopie runicznym na rok 2019.

Horoskop runiczny 2019: Koziorożec (22.12.-19.01)

Miłość: czeka cię duchowy rozwój i rozkwit miłości! Jeśli jesteś singielką to nadarza się spore prawdopodobieństwo, że w 2019 zakochasz się głęboko. Twój partner będzie opiekuńczy i stały (choć z trudną przeszłością). Uczucie u osób będących w związku dojrzeje. To także idealny czas na poznanie i zrozumienie siebie oraz najbliższych. 

Kariera: jeśli chodzi o kwestie zawodowe, w 2019 wykażesz się większą kreatywnością. Poprawisz swoje relacje z kolegami z pracy, będziesz bardziej uczynna i tolerancyjna. Dzięki temu zyskasz u innych szacunek i staniesz się kimś w rodzaju mentora czy oparcia. Szef to zauważy!

Zdrowie: nie musisz się martwić o tę sferę życia. Twój organizm będzie silny i pełen witalności.

Horoskop runiczny 2019: Wodnik (20.01-18.02)

Miłość: czekają cię przygody. Będzie ekscytująco! Będziesz spełniać swoje marzenia w sferze łóżkowej, jak i tej dotyczącej głębokich uczuć. To dobry rok na zawieranie nowych znajomości - jedna z nich może przerodzić się w poważny związek. Jeśli masz już partnera, pomyśl o ślubie lub powiększeniu rodziny.

Kariera: nie musisz się martwić o pieniądze, ten rok będzie dla ciebie przychylny. Pomyśl o zmianie miejsca pracy albo zgłoś się po nowy projekt w biurze. Realizuj się zawodowo to idealny moment.

Zdrowie: runy ci sprzyjają. To dobry czas na zajście w ciążę. 

Horoskop runiczny 2019: Ryby (19.02-21.03)

Miłość: podobnie jak u Wodnika, samotna Ryba pozna co to namiętność. Będzie gorąco i gwałtownie! Uwaga, nadchodzą ciemne chmury dla osób w związku - dojdzie do częstych kłótni, ale jeśli uda wam się przez to przejść wasza relacja nabierze siły oraz głębi. 

Kariera: pełen sukces, ale nie bierz na siebie zbyt wiele. Skup się na jednej rzeczy.

Zdrowie: jeśli masz problemy zdrowotne, w 2019 roku uda ci się je pokonać. 

Horoskop runiczny 2019: Baran (22.03-19.04)

Miłość: to rok pod znakiem spokoju i harmonii. Będziesz spełniona w miłości i szczęśliwa. Co więcej, nikt ci się nie oprze! Pamiętaj jedyni, że nic nie trwa wiecznie i doceń ten moment.

Kariera: czekacie awans lub podwyżka. Uważaj jednak na ludzi, niektórzy będą chcieli wykorzystać ciebie i twój sukces. 

Zdrowie: będzie lepiej!

Horoskop runiczny 2019: Byk (20.04-20.05)

Miłość: czekają cię problemy w związku. To moment na przemyślenie swojej relacji i życia. Niestety pojawi się zazdrość, ale to od ciebie zależy czy uda ci się ją pokonać. Bądź cierpliwa!

Kariera: jeśli będziesz skupiona i wytrwała uda ci się osiągnąć sukces. Nie uciekaj od problemów - uda ci się rozwiązać.

Zdrowie: pamiętaj, spokój ducha jest najważniejszy.

Horoskop runiczny 2019: Bliźnięta (21.05-20.06)

Miłość: przez pewien czas będziesz wspominać swoją pierwszą miłość. Dobre emocje pozwolą otworzyć ci się na nowy związek, dzięki czemu poczujesz wewnętrzną harmonię. Osoby będące w parach powinny pomyśleć o ślubie.

Kariera: pamiętaj, że często sukces zawodowy osiąga się grupowo - doceń działania swoich współpracowników. To dobry czas na poszerzanie wiedzy, zastanów się nad jakimś kursem np. nauką języka obcego.

Zdrowie: czeka cię spokój w tych sprawach, a to pozwoli skupić ci się na innych celach.

Horoskop runiczny 2019: Rak (21.06-22.07)

Miłość: czeka cię wielka miłość, a może i nawet szybki ślub! Będziesz inspirować innych, ale i wzbudzać zazdrość. Pamiętaj, że ważna jest równowaga, więc nie zatrać się do końca w gorących uczuciach. 

Kariera: odniesiesz sukces, ale bądź cierpliwa. Twoje wysiłki w końcu zbiorą hojne plony. A może warto w końcu przejść na swoje i założyć działalność?

Zdrowie: dobry moment na zajście w ciążę.

Horoskop runiczny 2019: Lew (23.07-22.08)

Miłość: rozpalisz zmysły do czerwoności. Będzie namiętnie, zarówno wśród romansujących singli, jak i osób w związku. Może w końcu warto razem zamieszkać?

Kariera: ktoś pomoże ci i podzieli się wiedzą przy pewnym projekcie. Szukaj wśród innych inspiracji i motywacji do działania. 

Zdrowie: uważaj na napięcie nerwowe. Pamiętaj o relaksie!

Horoskop runiczny 2019: Panna (23.08-22.09)

Miłość: poznasz nowych ludzi, ale twoje długoletnie przyjaźnie nadal będą trwałe. Pamiętaj o tych relacjach. Będzie spokojnie, ale pewność twoich uczuć przyniesie ci szczęście. Bądź czuła, zwłaszcza dla swojego partnera.

Kariera: pojawią się pewne problemy, ale uda ci się je pokonać. Na dodatek, czeka cię podniesienie kwalifikacji (czyżby kurs?), a może nawet awans. Miej oczy i uszy otwarte!

Zdrowie: na długi czas pożegnasz nasilające się wcześniej przeziębienia.

Horoskop runiczny 2019: Waga (23.09-22.10)

Miłość: nudno nie będzie! Romans, a może dwa? Jeśli jesteś w długim, ale nieformalnym związku czekają cię zaręczyny.

Kariera: tak jak w miłości, również w tej sferze warto kierować się intuicją. Okażesz się dobrym mentorem, a nawet przywódcą grupy. Szef to doceni i przekaże ci kolejne projekty/zadania. Bądź cierpliwa i myśl o przyszłości. 

Zdrowie: zadbaj o kondycję. 

Horoskop runiczny 2019: Skorpion (23.10-21.11)

Miłość: możesz być dobrej myśli, szczęście w końcu uśmiechnie się do ciebie. Czeka cię kilka romansów, ale to dzięki twoim działaniom. A jak wygląda sytuacja u osób w związku? Jednym słowem: harmonia. To również koniec toksycznych relacji! W końcu będziesz mogła odpocząć od negatywnych ludzi i sytuacji.

Kariera: nowa energia zaprowadzi cię daleko. Z tego powodu możesz liczyć na różne gratyfikacje. Nie bój się mówić o swoich pomysłach, inni to z pewnością docenią. Otaczaj się dobrymi ludźmi. 

Zdrowie: nastąpi koniec problemów zdrowotnych, ale nadal dbaj o siebie.

Horoskop runiczny 2019: Strzelec (22.11-21.12)

Miłość: pojawią się pewne nieporozumienia, ale jeśli oboje będziecie pracować nad swoim związkiem, przyniesie to w końcu korzyści. Będziesz podejmować trudne, ale dobre decyzje. Pomyśl o tym, czego potrzebujesz w związku i od partnera. Nawet jeśli jesteś singlem, to pozwoli ci na znalezienie odpowiedniej osoby.

Kariera: to jest twój rok!

Zdrowie: będziesz mieć sporo sił, ale wykorzystaj je dobrze. Czeka cię stres, ale uda ci się przez to przejść bez większych komplikacji.