Praktycznie każdy serwis streamingowy z treściami wideo tworzy swoją ofertę w sposób dwutorowy. Z jednej strony trafiają do niej (zazwyczaj na określony czas) tytuły, do których firma wykupi licencję. Z drugiej zaś serwisy mocno inwestują w produkcję własnych tytułów, co jest krokiem całkowicie zrozumiałym – do nich nigdy nie stracą praw.

I właśnie o tytułach z drugiej z wymienionych kategorii powiemy dziś, bo Netflix podzielił się ze światem ciekawymi liczbami. Dowiadujemy się z nich, które z oryginalnych filmów platformy trafiły do największej liczby widzów. Okazuje się, że i w tym przypadku gusta masowego widza mocno rozjeżdżają się z opiniami większości krytyków, bo filmy, które zostały ocenione jako co najwyżej średnie ściągnęły przed telewizory dziesiątki milionów ludzi.

Najświeższym i najlepszym tego przykładem jest „Armia umarłych” w reżyserii Zacka Snydera. Film, będący niejako połączeniem obrazu z gatunku heist z akcyjniakiem w świecie opanowanym przez zombie został oceniony słabo – w popularnych serwisach IMDB i Filmweb nawet niżej niż kiepski „Sucker punch”, czyli chyba najgorszy film w dorobku Snydera. Wystarczyły jednak niespełna dwa tygodnie od premiery, aby trafił do pierwszej dziesiątki najchętniej oglądanych filmów oryginalnych na Netfliksie. Serwis oczywiście natychmiast podjął decyzję o zainwestowaniu w sequel. „Armia umarłych” to zresztą doskonały reprezentant całego top 10 – znalazły się w nim przede wszystkim filmy akcji, te typu „obejrzyjmy coś lekkiego”. W czołowej dziesiątce próżno szukać chociażby „Dwóch papieży”, „Romy” czy nawet mocno promowanego swojego czasu „Irlandczyka”.

Oto 10 najchętniej oglądanych filmów oryginalnych Netfliksa

  1. Tyler Rake. Ocalenie (Extraction) – 99 milionów odtworzeń
  2. Nie otwieraj oczu (Bird Box) – 89 milionów
  3. Śledztwo Spensera (Spenser Confidential) – 85 milionów
  4. 6 Underground – 83 miliony
  5. Zabójczy rejs (Murder Mystery) – 83 miliony
  6. The Old Guard – 78 miliony
  7. Enola Holmes – 76 miliony
  8. Power (Project Power) – 75 miliony
  9. Niebo o północy (The Midnight Sky) i Armia umarłych (Army of the Dead) – 72 miliony