Halloween na wybiegu 

Moda to nie zawsze zachwycające ubrania i piękne kobiety. Są projektanci, którzy uwielbiają prezentować ją w mniej oczywisty sposób. Ubrania, a także towarzyszący im wizaż może szokować, a czasem nawet straszyć. W historii pokazów mody doświadczyliśmy wielu upiornych momentów, za którymi stali ekscentryczni kreatorzy. Ze swoich "przerażających" pomysłów słynął jeden z najbardziej mrocznych twórców w historii mody - Alexander McQueen. Swoją karierę Brytyjczyk rozpoczął kolekcją "Taxi Driver" w 1993 i od razu nazwano go "chuliganem brytyjskiej mody". Kolejnym buntownikiem, który podziwiany jest za swoją ekscentryczność jest John Galliano. Jego moda rzadko bywa ładna, ale za to zawsze wywiera silne wrażenia na odbiorcy. Tak samo, jak estetyka założycielki legendarnego domu mody Comme des Garçons, Rei Kawakubo. Podobnie jest w przypadku Ricka Owensa - amerykański projektant nigdy nie lubił prezentować swoich kolekcji na klasycznie pięknych modelkach. Zazwyczaj wybiera kobiety o dziwnej urodzie, którą dodatkowo uwielbia podkreślać "strasznymi" wizażami. Piękno jest pojęciem względnym także dla jednej z najbardziej wyróżniających się w świecie mody projektantek - Vivienne Westwood, której od zawsze w duszy, oraz w modzie, gra punk. Wybraliśmy dla Was nasze ulubione, "przerażające" momenty z najważniejszych wybiegów, które stanowią idealne inspiracje na nadchodzące Halloween. 

Najlepsze kostiumy gwiazd na Halloween 2019 >>

Irene Luft Haute Couture jesień 2019, Berlin 

Irene Luft  zazwyczaj dominuje czerń. Kolekcję na jesień i zimę 2019/20, spośród innych prac projektantki, wyróżniały "przerażające" makijaże. Projekty pełne koronek, szyfonów czy plis zostały połączone z minimalistycznym wizażem, którego podstawą były białe soczewki, zasłaniające tęczówki oczu modelek, oraz czarne, graficzne kreski. Kontrast kobiecych ubrań z upiornym makijażem szokował publiczność zgromadzoną na berlińskim tygodniu mody.

Marc Jacobs jesień-zima 2016/17, Nowy Jork

Przy tworzeniu tej kolekcji Marc Jacobs, inspirował się serialem "American Horror Story". Amerykański projektant słynie z dobierania nieoczywistych wizaży do swoich kreacji, a tym razem jego inspiracją były czarownice. Na wybiegu dominowały ciężkie tkaniny, obszerne kroje i buty na platformach. Wśród tych mrocznych, gotyckich klimatów idealnie odnalazły się czarne makijaże. Rozmazany wokół oczu cień i niechlujnie nałożona szminka doskonale komponowały się podkreślonymi żelem, misternie ułożonymi fryzurami. Jedną z nich na wybiegu zaprojektowała sama Lady Gaga, miłośniczka ekscentrycznych stylizacji.

Comme des Garçons jesień-zima 2015, Paryż 

Dom mody Come de Garçons w 2015 roku zaproponował kolekcję złożoną z oversizowych sukienek o udziwnionych, strukturalnych krojach. Żeby podkreślić charakterystyczny klimat projektów z kolekcji na jesień-zimę, twarze modelek zostały pomalowane białą, matową farba i przykryte czymś na wzór woalki w upiornym wydaniu. Niecodzienny dodatek przypominał poplątaną, przykleją do głowy pajęczą sieć.  

Givenchy jesień-zima 1999/2000, Paryż

W 1999 roku dyrektorem kreatywnym domu mody Givenchy był Alexander McQueen. Kolekcja "Cyberpunk" złożona została z projektów, które wyglądały jak "skóra" najnowocześniejszych robotów. Projektant uwielbiał szokować, a jednocześnie zachwycać swoją publiczność, co w przypadku tej kolekcji wyszło mu perfekcyjnie. Czegoś takiego, przed McQueenem w świecie mody nie widziano.

Alexander McQueen ready-to-wear wiosna 2018, Paryż

Charakteryzacje stworzone do jednej z ostatnich kolekcji marki Alexander McQueen, pod dowództwem dyrektor kreatywnej Sarah Burton, są doskonałą inspiracją na nadchodzące Halloween. Projekty zostały utrzymane w pełnej przepychu, nieco pirackiej estetyce. Podkreśliły ją obrysowane kredką, przydymione makijaże oczu oraz opadające na twarz, przyklejone do skóry pasma włosów.  

Gucci jesień-zima 2018/19, Mediolan 

O tej kolekcji Gucci mówili wszyscy. Alessando Michele zaprezentował na wybiegu nie tylko swoje najlepsze projekty, ale także najodważniejszą oprawę pokazu. W dłoniach modelek i modeli zamiast torebek, pojawiły się dokładne reprodukcje ich głów. W mediach zawrzało, i nie wszyscy oceniali zabieg zastosowany przez dyrektora kreatywnego Gucci, jako stosowny. Dzięki kontrowersji, na jaką odważył się Michele, ta kolekcja zapisała się w historii mody jako jeden z najbardziej upiornych momentów. 

Taller Marmo jesień-zima 2015, Dubaj

Subtelna, kobieca sukienka z pięknej tkaniny z metalicznym wykończeniem i upięcie inspirowane latami 20. stanowią idealne połączenie. Dobranie do tego standardowego makijażu według Tallera Marmo byłoby zbyt banalne, dlatego projektant z bliskiego wschodu postanowił zamalować twarze swoich modelek czarną, matową farbą. Dzięki temu niewinna stylizacja nabrała specyficznego charakteru, który nie tylko wywarł na odbiorach wrażenie niepokoju, ale także bardzo zaintrygował. 

Gwiazdy na Halloween 2018. Zobacz ich kostiumy!>>

Christian Dior ready-to-wear jesień-zima 2004, Paryż

To, co na wybiegu paryskiego tygodnia mody zaprezentował John Galliano, ówczesny dyrektor kreatyny domu mody Dior, zdecydowanie odbiega od wizji kobiecego piękna założyciela - Christiana. Subtelne makijaże i seksowne, kobiece kroje zostały uzupełnione o makijaże inspirowane wizerunkami gejszy. Zamiast odtwarzać ich wizaż jeden do jednego, charakteryzatorzy pokazu postawili na jego przerysowaną, można powiedzieć karykaturalną, wersję. 

Alexander McQueen ready-to-wear jesień 1997, Paryż

Były takie inspiracje, których McQueen postanawiał nie ujawniać swojej publiczności. Chociaż to, czym projektant podzielił się w swoich kolekcjach i tak budziło niepokój, a często odrazę. "Highland rape" (wizualizująca gwałt) czy "VOSS" (nawiązująca do zakładu psychiatrycznego) to jedne z jego najbardziej szokujących kolekcji. Potargane, tapirowane fryzury i demoniczne makijaże stanowiły nieodłączny element wszystkich jego pokazów, także tego na jesień 1997.  

Manicure na Halloween>>

Philipp Plein wiosna-lato 2020, Mediolan 

Podczas wiosenno-letniego męskiego tygodnia mody w Mediolanie Philipp Plein zaprezentował wiele mrocznych kobiecych sylwetek. W kolekcji dominowała czerń i biżuteryjny przepych. Silną inspirację gotykiem zaobserwowaliśmy także w wizażu i fryzurach. Makijażyści odtworzyli na twarzach modelek makijaże członków kultowego zespołu rockowego KISS, a w ich włosy wplecione zostały metalowe kolce. 

Vivienne Westwood Red Label wiosna-lato 2014, Londyn 

Ekologiczne hasła i ekstrawaganckie makijaże - tak w skrócie można opisać kolekcję Vivienne Westwood Red Label na wiosnę-lato 2014. Projekty zaprezentowane przez punkową projektantkę były wyjątkowo kobiece i dość uniwersalne. Z kwiatowymi, lekkimi bluzkami kontrastowały mocne, graficzne makijaże, oparte na trzech kolorach: czerni, czerwieni i bieli. Ekstrawagancje wizażu dodatkowo podkreślały mocno tapirowane, upięte włosy i długie, ostro zakończone paznokcie w kolorze krwistej czerwieni. Całość charakteryzacji (łącznie z makijażem rąk) przywodziła na myśl wizerunek gejszy. 

Rick Owens jesień-zima 2015/16, Paryż

Wyrafinowane, monumentalne projekty i abstrakcyjne makijaże - to kwintesencja pokazów Ricka Owensa. Dominowały czerń, szarości i brąz oraz ciężkie, wytworne tkaniny. Mroczne sylwetki zostały spektakularnie rozświetlone metalicznymi, złotymi i srebrnymi makijażami. Twarze modelek w całości zostały zasłonięte przez makijażystów specjalną folią do charakteryzacji. 

Makijaż na Halloween>>