Eksperci Kwiatu Kobiecości mówią: nie trzeba umierać na raka szyjki macicy. Dla przypomnienia, w Szwecji czy Australii ten rodzaj nowotworu został niemal całkowicie wyeliminowany. Polscy lekarze również dysponują skutecznymi narzędziami, które mogą powstrzymać rozwój choroby. Wystarczą regularne badania cytologiczne.

Rak szyjki a wirus HPV

Główną przyczyną nowotworu szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżnia się ponad 120 odmian tego wirusa. Poszczególne typy dzielą się na onkogenne i niskoonkogenne – te drugie mogą wywoływać zmiany o łagodnym charakterze, np. brodawki lub kłykciny kończyste. Do najgroźniejszych typów wywołujących raka szyjki macicy należą: HPV 16 i 18.

Wirusem HPV zarażamy się przede wszystkim poprzez kontakty płciowe, ale także używając wspólnych ręczników czy przyborów higienicznych. Jeżeli mamy obniżoną odporność albo skłonności do infekcji intymnych, ryzyko zakażenia HPV wzrasta. Przez wiele lat wirus może przebywać w organizmie w fazie uśpionej i nie dawać żadnych objawów. Bywa jednak, że dochodzi do procesu nowotworzenia. Na szczęście rak szyjki macicy jest chorobą wyleczalną.

Cytologia ratuje życie

Jednym z działań profilaktycznych jest regularne wykonywanie cytologii. To bezbolesne badanie, które można wykonać w gabinecie ginekologicznym. Oprócz tego warto wykonać testy genetyczne w kierunku HPV. Istnieją również szczepionki przeciwko niektórym typom onkogennym. Najlepszym momentem na jej podanie jest wiek między 10 a 15 rokiem życia, czyli kilka lat przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej. Pamiętajmy jednak, że zaszczepione kobiety wciąż powinny regularnie robić cytologię.

Jak w przypadku wszystkich nowotworów, liczy się czas. Cytologia pozwala wykryć onkogenne zmiany na bardzo wczesnym etapie. Nie widać ich gołym okiem – początkowo mamy do czynienia z dysplazją szyjki macicy. Nieleczone zmiany stopniowo przeistaczają się w raka. Warto mieć tego świadomość, dlatego od 2010 r. Kwiat Kobiecości przypomina, jak ważne są badania. Ta ogólnopolska organizacja powstała z inicjatywy Idy Karpińskiej oraz innych kobiet, które tak jak ona walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy.

– Profilaktyka powinna stać się absolutną normą w naszym społeczeństwie i być szeroko promowana, aby zwiększyć świadomość zdrowotną kobiet. Niestety połowa kobiet w Polsce, u których rozpoznano raka szyjki macicy, nigdy nie robiła badania cytologicznego, które może uratować nam życie! Nie bójmy się badać. Nie wstydźmy się badać. Profilaktyka i dbanie o swoje zdrowie, to najlepsze co możemy zrobić dla siebie i swoich bliskich – mówi Ida Karpińska.

Materiały prasowe

Kwiat Kobiecości i Hair2go

Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości wspiera Hair2go. Kampania edukacyjna realizowana jest pod hasłem: razem dla kobiet. Przez cały miesiąc na profilach społecznościowych przedstawiane będą historie kobiet, które wygrały z chorobą. Wszystko po to, by nagłośnić problem profilaktyki i diagnostyki raka, a także wspierać kobiety.

Materiały prasowe

Dodatkowo w kampanię będą zaangażowani eksperci: Ida Karpińska, ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk, Katarzyna Białous oraz influencerzy, którzy udzielą porad i podzielą się swoim doświadczeniem.

Tylko wspólnym wysiłkiem możemy ograniczyć wpływ raka szyjki macicy na zdrowie i życie kobiet na całym świecie. Nie - zapominajka to także wsparcie finansowe. Część dochodu z majowej sprzedaży produktów w Hair2Go zostanie przekazana Fundacji Kwiat Kobiecości.