Hetero? Trans? Homo? W świecie LGBT czasem ciężko się połapać. Oczywiście seksualność to indywidualna sprawa każdego, ale przyzwyczajeni jesteśmy do szufladkowania. Wydaje nam się też, że łatwiej będzie egzystować w społeczeństwie, gdy będziemy przynależeć do jednej, określonej grupy. Ostatnio wiele się mówi o panseksualizmie, niestety ten często bywa mylony z biseksualizmem (i odwrotnie). Co raz więcej osób z show-biznesu przyznaje, że jest "pan". Ostatnio było głośno o liderze zespołu "Panic! At The Disco", czyli o Brandonie Urie, który ujawnił swoją orientację seksualną, na dodatek, Janelle Monáe nagrała na ten temat album. Czym zatem jest panseksualizm. O co chodzi w tej idei?

Panseksualizm - co to takiego? 

Panseksualizm to nie tylko orientacja seksualna, ale również pogląd mówiący o tym, że "ludzki potencjał seksualny może i powinien być skierowany na każdego i wszystko". Bez względu na płeć, czy wspomniane już orientacje. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "pan", oznaczającego "wszystko". A sam panseksualizm był jednym z głównych tematów na 6. Międzynarodowym Kongresie Seksuologicznym w 2002 roku, zorganizowanym w cypryjskim mieście Limassol. Autorem eseju "The Theory of Pansexuality" jest zmarły w 2011 roku Peter Boom. Co ciekawe, nie zajmował się socjologią, czy psychologią, był aktywistą, wokalistą i aktorem. Jednak to jego praca jest często cytowana przy temacie, jakim jest właśnie panseksualizm. W 2008 roku Boom ponownie wygłosił swoją teorię o panseksualizmie na Europejskim Kongresie Seksuologii w Rzymie. Nawiązał współpracę z profesorem Erwinem Haeberle, a ten potem stworzył światowe kompendium wiedzy "Archive for Sexology". 

Czym jest w takim razie panseksualizm? Oznacza to, że osoba o tym poglądzie, a dokładnie jej seksualność, "może być skierowana na ludzi o dowolnych preferencjach seksualnych, w różnym wieku, a także na zwierzęta, przedmioty martwe, czy nawet na samego siebie." Jednak nie musi dojść do aktu seksualnego - w panseksualizmie nie dochodzi do zoofilii lub nekrofilii. A nawet więcej, panseksualiści odcinają się od takich działań. W psychiatrii panseksualizmem określa się również objaw zaburzenia osobowości typu borderline. Do takich wniosków doszli Paul Hoch i Phillip Polatin w 1949 roku. Zygmunt Freud również miał sporo do powiedzenia o panseksualizmie. Do lat 90. XX wieku był synonimem biseksualizmu i androgynii. Dzisiaj panseksualizm traktuje się jako najwyższą formę swobody seksualnej. Heteroseksualizm czy homoseksualizm to ograniczenie, w tym wyzwoleniu nie ma żadnych podziałów. Można kochać każdego i wszystko! Płeć nie ma znaczenia. Docenia się osobowość, tożsamość płciowa to drugorzędna sprawa. Nie ocenia się, liczy się otwartość na inne poglądy czy teorie. Czym się różni od biseksualizmu? "Biseksualizm jest skonstruowany w ramach bipolarnego podziału na dwie płcie", możemy przeczytać na stronie Encyklopedii LGBT. Tutaj tego nie ma.

Zagraniczne gwiazdy nie boją się mówić o swojej seksualności, część z nich przyznaje się również do panseksualizmu. W 2015 roku Miley Cyrus oświadczyła: "jestem panseksualna", niestety wiele osób nie wiedziało, o co jej chodzi. Czy przypadkiem nie jest to kolejny kaprys wokalistki? Gdy wspomniana już Janelle Monáezdobyła się na to wyznanie, w mediach zawrzało. A organizacje LGBT chwaliły ją za odwagę. "Coming out Monáe jest ważnym momentem dla wielu kolorowych osób LGBT i dla wszystkich, którzy kwestionują swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową. Ona wysyła wiadomość do wszystkich, że możemy być dumni z tego, kim jesteśmy", powiedział kilka miesięcy temu Laurence Webb z organizacji LGBT Foundation w wywiadzie dla The Independent. Kto jeszcze? Do  bycia "pansexual" zalicza się także tych celebrytów: Sia, Asia Kate Dillon, Roes (wcześniej znana jako Angel Haze), Courtney Act, Amandla Stenberg. Nie zdziwimy się, jeśli w przeciągu następnych kilku miesięcy ta lista znacznie się powiększy.

"Przez całe życie nie potrafiłam zdefiniować ani własnej płci, ani seksualności. Nienawidziłam słowa 'biseksualna', bo mnie szufladkowało." - powiedziała Miley Cyrus w wywiadzie dla magazynu Variety.