Niektóre są ekskluzywne, inne otwarte, ale wszystkie mają jeden cel - zrzeszają ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach oraz dają im przestrzeń do wymiany doświadczeń. W Polsce istnieje wiele grup, które swoją działalnością wykraczją poza sferę online. Organizują różnorodne inicjatywy, działają zarówno lokalnie, jak i na znacznie szerszą skalę. I co ważne, odczarowują obraz internetowych znajomości, bo często spotykają się offline i zawierają wieloletnie przyjaźnie. 

Z nostalgii i tęsknoty 

Wraz z nowym rokiem wkroczyliśmy w nową dekadę i znów znajdujemy się w latach 20. Teraz prawie jak Gil Pender w filmie "O północy w Paryżu" marzymy o powrocie do złotej ery. Przypominamy dawny styl i blask, analizujemy połączenia przeszłości z teraźniejszością, wyszukujemy analogii i liczymy na to, że lata 20. które tworzymy, zostaną zapamiętane tak samo pięknie, jak lata 20. XX wieku. 

„Przez lata mieszkałam w Belgii i tam spotkałam się z takimi inicjatywami. Bardzo polubiłam retro [...] Na zachodzie działa wiele takich grup, które aktywizują się także poza Internetem. Po powrocie do kraju postanowiłam założyć polską grupę facebookową poświęconą retro. Piszemy do siebie, wrzucamy zdjęcia, a poza siecią organizujemy warsztaty, wykłady i spotkania. Bywa na nich nawet kilkadziesiąt osób."

Opowiada Agnieszka De Neve - założycielka i administratorka grupy Retro w Polsce, która liczy już ponad 2600 osób. Grupa powstała z potrzeby dyskutowania o modzie vintage oraz stylu retro. I choć mogłaby się wydawać idealną przestrzenią do reklamy, nie ma w niej miejsca na żadne posty sprzedażowe. Znajdziecie tam za to inspirujące wpisy i zdjęcia ludzi pełnych retro-pasji. 

Społeczność założona przez De Neve nie opiera się tylko na modzie i urodzie dawnych lat. Jest nad wyraz różnorodna. Znajdziecie tam wiele o kulturze - tańcu, sztuce, filmie i o osobowościach, które ją tworzyły. Do grupy należą ludzie o różnym poziomie wtajemniczenia w temat retro, o różnych zainteresowaniach i hobby. Członkami Retro w Polsce są zarówno pasjonaci, jak i eksperci, a m.in. mistrzynie makijażu w starym stylu, stylistki, członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych lub fani już bardzo określonych retro rzeczy – np. starych rowerów, a także mniej popularnych dziedzin, np. ekspert od pończoch czy znawca życia miłosnego Adama Mickiewicza. 

Wszyscy chętnie spotykają się także poza siecią. Retro w Polsce organizuje różnorodne warsztaty np. z tworzenia retro fryzur czy wykłady. Uczestniczą także w znacznie większych, odbywających się cyklicznie wydarzeniach, jak Polish Boogie Festival organizowanym przez miasto Człuchów, który jest świętem muzyki, tańca, mody i motoryzacji. Festiwal jest swoistym ukłonem w stronę lat 40tych, 50tych i 60-tych, podczas którego Retro w Polsce opiekuje się strefą Pin-Up.  Agnieszka De Neve - założycielka i administratorka grupy organizuje także autorskie festiwale - Holy Bee Retro Uniwersytet i Retro Festival KrakowRetro w Polsce ma w planach organizację dni tematycznych poświęconych kinematografii retro. Ponadto, osoby tworzące tę społeczność starają się także propagować w Polsce ideę zero-waste i slow fashion, pokazując jak atrakcyjne są ubrania i dodatki vintage. 

Ale to nie wszystko! Osoby spotykają się przede wszystkim nieoficjalnie i organizują różne mniejsze, lokalne inicjatywy, a co najważniejsze, prywatnie wspierają się na co dzień i przyjaźnią.