GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

  • Rasmentalism, Geniusz

Oto pokolenie współczesnych młodych-gniewnych, żyjących wielkomiejskim tempem. Zwykłe życie żoliborskiej elity, która niegdyś była świątynią Stanisława Dygata i Kaliny Jędrusik, dziś współczesny "disneyland" ma nowe twarze. Twarze duetu Rasmentalism, chłopaków, którzy na scenie są ze sobą już niemal piętnaście lat. Ich nowy album to kontynuacja poprzedniego krążka Tango. W tekstach dużo sentymentu, nostalgii i marzeń o życiu, życiu w Polsce Grzesiuka i Stasiuka, spojrzenia na rzeczywistość, która między piekłem a niebem szlifuje nowe pokolenie, które nie wie, dokąd iść. Pokolenia, które ciągle balansuje między górą a dołem, żyje jak w filmie, żyje za szybko. Jest to wszystko gorzkie, ale świetnie przełamane bujającymi, letnimi melodiami, które budują klimat pełen swobody i beztroski. To jest super album! Wśród gości: Pezet, Rosalie, Kuba Badach, Dawid Podsiadło czy Jan Rapowanie. Jest to skupisko geniuszy. Spróbujcie się nad nimi pochylić.

GÓRECKI NA WEEKEND: FILM

  • 11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film zapraszają w podróż do Francji, a ściślej w świat ich kina, najciekawszych produkcji z ostatnich lat. Jedną z nich będzie urocza komedia Arab blues Manele Labidi czy nagrodzony na festiwalu w Wenecji komediodramat Prawdziwa miłość w reżyserii Claire Burger. Zobaczymy też Czystą jak śnieg w reżyserii Anne Fontaine, autorki zrealizowanych parę lat temu z polską obsadą Niewinnych, która tym razem opowiada współczesną wersję Królewny Śnieżki z Isabelle Hupert w roli złej królowej. Na ekranie musi zagościć też największa gwiazda kinematografii francuskiej, czyli Juliette Binoche, która pojawi się w tytule La bonne epouse reż. Martina Provosta. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w dniach 8-15 lipca w warszawskim Kinie Muranów.

GÓRECKI NA WEEKEND: MIEJSCE

  • Into The LAS, Sojczynek 14

Sztuka życia to także miejsca, a dobre miejsce, miejsce z wysokiej półki nie zawsze musi kojarzyć się z wykwintnymi salonami i obrazami w złotych ramach. Żadne dzieło sztuki nie wygra z naturą. Jest takie miejsce w Polsce, do którego was zapraszam. Oto Into the LAS, całoroczne domki powstałe z kontenerów morskich, którym nadano drugie życie. Wszystko w centrum Biebrzańskiego Parku Narodowego, w maleńkiej wsi Sojczynek, gdzie dowoli możemy romansować i dotykać się z najcudowniejszą naturą.  Jak wyznał mi Kamil Pawelski, założyciel tej miejscówki: Codzienne obcowanie z naturą, w naszym wypadku z florą i fauną Biebrzańskiego Parku Narodowego, to poniekąd przejście na „Drugą stronę" i uzmysłowienie sobie, po pierwsze tego, że mało człowiekowi w życiu do szczęścia potrzeba. Po drugie, że kiedy uzmysłowi się już czym to szczęście jest, to warto dbać o nie szczególnie mocno. Zapraszam was w progi lasu, najlepiej z całym kontenerem książek podróżniczych Elżbiety Dzikowskiej czy Arkadego Fiedlera, albo coś od Jane Goodall, która mawiała: Oto więc jesteśmy, najbardziej intelektualne istoty jakie kiedykolwiek żyły na ziemi. Więc jak to jest, że możemy niszczyć jedyną planetę jaką mamy?

www.intothelas.com

GÓRECKI NA WEEKEND: KSIĄŻKA

  • Kanoko Okamoto, Gorączka Złotych Rybek, Wydawnictwo Tajfuny

Śmiem zaryzykować, że Wydawnictwo Tajfuny wydaje w Polsce najpiękniejsze książki. W całym tym zalewie pozycji przypominających gazetkę z supermarketu oto książki, które pachną dobrą porcją sztuki. Wśród propozycji wydawnictwa zajmującego się propagowaniem literatury ze Wschodu zapoczątkowana w tym roku mini seria, którą rozpoczyna Gorączka Złotych Rybek Kanoko Okamoto (pisarka i poetka żyjąca na przełomie okresów Taisho i Showa). To niezwykle czysto napisana opowieść o niebezpiecznym dążeniu do piękna. O tym, że długo wyczekiwane piękno, często pojawia się w zupełnie innej postaci, jeszcze bardziej nas sobą zachwycając. To ujmująca nas przypowieść o tym, że cierpliwość popłaca i może przynieść nam dorodne owoce. Wolno płynąca historia bohatera Mataichi, którego rodzina od pokoleń zajmuje się hodowlą tytułowych złotych rybek okraszona jest symboliką, harmonią i pięknem. W dodatku przez niewielką objętość tej nowelki, książka do połknięcia na raz!

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

  • Muzeum Warszawy – otwarcie!

Zakochać się można tylko w Warszawie! W tej miłości pomóc nam może powracające do gry Muzeum Warszawy. Od 2 lipca w centrum Starówki, w miejscu z połączonych 11 kamienic (siedziba zostało ostatnio nagrodzona w prestiżowym konkursie Zabytek Zadbany) będzie można zajrzeć w tożsamość i historię tego jedynego w swoim rodzaju miasta w Polsce. 

Powracająca po okresie kwarantanny instytucja przygotowuje chociażby powrót programu „BudujeMy" – cykl warsztatów, wykładów i spacerów upamiętniających 75. rocznicę odbudowy Warszawy. Będzie można zobaczyć także wystawę czasową „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników". Przy okazji polecam też wydawnictwa tej instytucji, które możecie znaleźć w tamtejszym sklepiku: plany Warszawy z lat 1939 czy 1955, książki o warszawskim domu Herse czy Zręczni. Historie z warszawskich pracowni.  Do tego pozostałe oddziały – Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Farmacji oraz Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku czy Kino Syrena. To jest miejsce pełne skarbów, które super jest odkrywać we dwoje i się wspólnie zakochiwać!

CZYTAJ TEŻ: Co oglądać w czwarty weekend czerwca? [FILMY I SERIALE NA WEEKEND]

TYLKO W ELLE MAN: Harlan Coben: Proces pisania kryminałów to nieustanna tortura [WIDEO]