Był wielkim projektantem postfreudowskim - całkowicie wyzbytym poczucia winy

W stylu Versace 

Powiedział kiedyś o nim Richard Martin, kurator Instytutu Kostiumologii w nowojorskim Metropolitan Museum of Art. Gianni uwielbiał kobiet i ich seksualność. Spod jego ręki wychodziły tylko takie projekty, które wydobywały ich urodę i podkreślały atuty sylwetki. Projektowane przez niego garnitury nie miały nic wspólnego ze sławną Savile Row. W jednym z jego smokingów, 24 kwietnia 1990 roku podczas otwarcia butiku Versace w Nowym Jorku, pojawiła się Linda Evangelista. O modelce w krótkiej, odsłaniającej brzuch marynarce i podkreślających talię cygaretkach mówiono jeszcze przez następnych kilka tygodni. 

Versace był zaciekłym indywidualistą. Uwielbiał bogactwo, wzory, kolory, żywą energię ulicy, barokowy przepych, nie bał się maksymalizmu, czerpał zarówno z kultury wysokiej, jak i niskiej, a "wulgarność podniósł do rangi sztuki". "Nie wierzę w poczucie dobrego smaku" - powtarzał. Prawdziwy rozgłos Włoch zyskał dopiero w 1994, gdy podczas premiery filmu „Cztery wesela i pogrzeb” u boku Hugh Granta pojawiła się Elizabeth Hurley w jego projekcie. Czarna wieczorowa suknia z głębokim dekoltem, wysokim rozporkiem na nogę i rozcięciami, spiętymi złotymi agrafkami została okrzyknięta mianem „That Dress”. W tamtym momencie Gianni stał się jednym z najważniejszych kreatorów w branży, a to był pierwszy z jego wielu "it" projektów.  

„Armani ubiera żony, Versace ubiera kochanki” 

Pełne seksapilu projekty stały się jego znakiem rozpoznawczym i wyznaczyły szlak trendom lat 90. W jego projektach pojawiały się najpopularniejsze aktorki m.in. Demi Moore i Salma Hayek, a także księżna Diana, która była jedną z jego najbliższych przyjaciółek. Na wybiegu jego najnowsze kolekcje prezentowały Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Carla Bruni, Cindy Crawford i Linda Evangelista - wcześniej nieznane modelki, dzięki niemu stały się prawdziwymi ikonami. Zostały jego muzami, nieodstąpywały go na krok i były najlepszą wizytówką jego marki. 

Od pomocnika do mistrza

Urodził się w małym włoskim miasteczku Reggio Calabria 2 grudnia 1946 roku. Od zawsze interesował się sztuką, w młodszych latach głównie jednak architekturą, stąd silny wpływ motywów ze starożytnej Grecji w jego twórczości. Krawiectwa zaczął uczyć się bardzo wcześnie. Pod okiem swojej mamy ćwiczył wykrajanie i szycie. Gdy skończył 26 lat przeniósł się do Mediolanu, aby zacząć pracę w modzie. Swój pierwszy butik Gianni otworzył w 1972 i od razu przykuł uwagę branży swoimi projektami. Już 6 lat później przy prowadzeniu biznesu zaczęła pomagać mu siostra Donatella i brat Santo. W 1982 roku Versace powiększył swoją ofertę o biżuterię, porcelanę oraz meble, a w 1989 zaprojektował pierwsza kolekcją haute couture. Do swoich kampanii zatrudniał celebrytów u szczytu swojej sławy, w pierwszych rzędach swoich pokazów usadzał najpopularniejsze aktorki. Ubierał muzyków do Studia 54, gdzie sam uwielbiał spędzać czas. Obracał się w świcie ludzi z pierwszych stron gazet, nie stronił od błysku fleszy i dobrych imprez. W chwili śmierci mistrza, imperium Versace warte było ponad 806 milionów dolarów. Gianni został zastrzelony na progu swojej willi w Miami 15 lipca 1997 roku, przez seryjnego mordercę. Andrew Cunanan przez kilka lat zabiegał o przyjaźń projektanta tak bardzo, że popadł w obsesję, która doprowadziła go do morderstwa. 

W naszej galerii zobaczycie 10 najważniejszych projektów, stworzonych przez legendę włoskiej mody.