Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspólnie solidaryzujemy się w jednej sprawie: wsparcie tych, którzy teraz najbardziej tego potrzebują. Uczestnictwo w manifestacjach, oferowanie wsparcia emocjonalnego, udostępnianie miejsc noclegowych oraz organizowanie transportów, oraz przekazywanie środków finansowych, to działania, które będą nam teraz towarzyszyć codziennie w kolejnych tygodniach. W całej Polsce organizowane są również zbiórki najbardziej potrzebnych produktów i dóbr dla uchodźców i uchodźczyń oraz tych, którzy pozostali w Ukrainie. Jeżeli również chcecie wziąć udział w tej formie pomocy, ale nie wiecie w jakie miejsca oraz jakie produkty warto przekazać, a także jakich zasad należy przy tym przestrzegać, przedstawiamy kilka wskazówek.

Zbiórki rzeczowe dla Ukrainy: zasady, których warto przestrzegać 

Sytuacja w Ukrainie oraz uchodźców i uchodźczyń przybywających do naszego kraju zmienia się z godziny na godzinę. Media społecznościowe instytucji humanitarnych oraz osób organizujących działania pomocowe stale informują czego aktualnie potrzeba oraz w jaki sposób pomagać. Oto kilka istotnych wskazówek:

  • Pamiętajcie, aby przed zaoferowaniem swojej pomocy rzeczowej, sprawdzić na jakie artykuły jest w danym momencie największe zapotrzebowanie. Zbierane są ubrania, produkty farmaceutyczne, zabawki, jedzenie czy pościel, jednak nie są one przydatne zawsze w tej samej ilości. Pamiętajcie, aby pomagać z głową i ofiarowywać wsparcie i stosować się do wytycznych organizacji odpowiadających za koordynowanie zbiórkami, aby nie wprowadzać chaosu i dokładać niepotrzebnej pracy wolontariuszom.
  • Nie przekazujcie w paczkach rzeczy zniszczonych i brudnych. Oddawajcie takie produkty i przedmioty, z których sami chcielibyście korzystać, a w przypadku kosmetyków czy produktów farmaceutycznych sprawdzajcie datę ważności. 
  • Organizacje pomocowe apelują też o poprawne pakowanie rzeczy. Sprawdźcie wcześniej wytyczne, które obowiązują w danym miejscu: w jaki sposób podpisać paczki, w co pakować i jak dzielić je na kategorie. W ten sposób ułatwimy pracę wolontariuszy i nie wprowadzimy niepotrzebnego chaosu. 
  • Kolejną istotną kwestią jest to, aby nie działać na własną rękę, bez porozumienia z organizacjami. Odpowiadajcie na aktualne potrzeby, sprawdzajcie w jakich godzinach można oddawać paczki i nie działajcie pochopnie.

Zbiórki rzeczowe dla Ukrainy: lista miejsc i organizacji [LISTA AKTUALIZOWANA]

Ubrania do oddania

Organizacja Ubrania do oddania zorganizowała zbiórkę niezbędnych rzeczy, które zostaną przekazane uchodźcom i uchodźczyniom. Potrzeby zmieniają się z godziny na godzinę, dlatego warto śledzić profil organizacji na instagramie, aby być na bieżąco i oddawać jedynie produkty, na które jest aktualnie zapotrzebowanie.  

AKTUALNIE ZBIÓRKA JEST ZAMKNIĘTA DO ODWOŁANIA. WARTO JEDNAK ŚLEDZIĆ PROFILE ORGANIZACJI, BO WSZYSTKO MOŻE SIĘ NIEDŁUGO ZMIENIĆ. 

Fundacja Ocalenie 

Fundacja na swoich profilach w mediach społecznościowych komunikuje co aktualnie jest potrzebne w punktach recepcyjnych oraz na granicy. W udostępnianych treściach fundacja przekazuje też istotne wskazówki w jaki sposób pomagać.

Zbiórki organizowane przez urzędy miast

Informacji o takich zbiórkach szukajcie na oficjalnych profilach miast na Facebooku. Informacje o takich zbiórkach znajdziecie również na stronie Kompendium: Pomoc dla Ukrainy:

Ochotnicy warszawscy

Na tej stronie zebrane są warszawskie punkty zbiórek umiejscowione w różnych dzielnicach Warszawy oraz lista produktów, których aktualnie potrzeba. 

Fundacja Bądź

Fundacja prowadzi akcję zbiórki materiałów medycznych i długoterminowego jedzenia.

Fundacja Ernesta wspólnie z Mamą Ginekolog i Roger Publishing

Zbiórka zorganizowana przy ul. Wał Miedzyszyński 208A, Hala C w Warszawie. Potrzebne są żywność z długim terminem przydatności i bez konieczności chłodzenia, żywność dla niemowląt, produkty do jedzenia i karmienia, środki czystości i higieniczne oraz ubrania i pościel.

Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż ogłosił zbiórkę darów rzeczowych pod hasłem #napomocUkrainie. Zbierane są środki opatrunkowe, żywność długoterminowa, kosmetyki i chemia oraz NOWE koce i śpiwory. Nie zbierają odzieży!

Adresy i godziny otwarcia oddziałów PCK: link

Informacji o zbiórkach rzeczowych warto też szukać na grupach facebookowych, m.in. Pomoc dla Ukrainy. Tam możemy znaleźć ogłoszenia z informacjami o konkretnych potrzebach rodzin, które przybyły do Polski.

O czym warto pamiętać pomagając?

  • Sprawdź czy Twoja pomoc jest potrzebna. Nie przekazuj rzeczy i produktów, których aktualnie nie potrzeba. Jeśli chcesz pomóc upewnij się, że Twoja pomoc rzeczywiście będzie odpowiadać potrzebom.
  • Pamiętaj, że pomoc będzie potrzebna jeszcze przez długi czas. Dziś angażują się wszyscy, dlatego rozdziel swoje zasoby i możliwości, tak, aby działać również wtedy kiedy tej pomocy z zewnątrz będzie mniej.
  • Pamiętaj, że każda pomoc jest istotna. Nawet przekazanie niewielkich paczek czy wpłacenie niewielkiej kwoty ma znaczenie. 
  • Dbaj o siebie i swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne! Nie pomożesz nikomu jeśli nie zapewnisz sobie podstawowych potrzeb. Pamiętaj o regularnych posiłkach i odpoczynku. Jeśli potrzebujesz się wyłączyć, bo czujesz się przytłoczony, zrób to. Nie rezygnuj z rzeczy, które Cię uspokajają i sprawiają przyjemność. Jeśli czujesz, że wyjście do kina poprawi Twoje samopoczucie - pozwól sobie na to. 
  • Pamiętaj, że możesz pomagać na wiele sposobów. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby np. uczestniczyć w manifestacjach nie musisz tego robić. Udzielaj pomocy w taki sposób jaki możesz.
  • Nie deklaruj czegoś czego wiesz, że nie możesz spełnić. Zastanów się spokojnie czy możesz spełnić konkretną prośbę. Bierz odpowiedzialność za swoje słowa.