Manbun pojawił się na ulicach polskich miast około pięciu lat temu i od razu podbił serca mężczyzn. Tzw. męski kucyk to faktycznie świetnie rozwiązanie dla facetów, którzy noszą długie włosy. Szczególnie dobrze prezentuje się w połączeniu z gładką brodą. Ale czy powinniśmy go nosić tylko w takim zestawie?

Manbun - inne nazwy

Męski kucyk doczekał się do tej pory wielu określeń. Najpopularniejsze z nich to wspomniany w tytule manbun, choć szukając w sieci tego typu fryzury natkniecie się także na takie hasła jak top-knot, fryzura na samuraja czy fryzura na wikinga. I choć moda na manbun wybuchła dopiero po 2010 roku, to jednak uczesanie to było znane już w starożytności. To właśnie wtedy męskie uczesanie długich włosów zakończone kucykiem na czubku głowy rozsławili i rozpowszechnili samurajowie. Męskie kucyki miały świadczyć o męstwie, odwadze, sprawności i gotowości do walki. Często miały także charakter religijny i były symbolem wysokiej rangi w samurajskiej armii. 

Manbun - kto go nosi?

Trend na męskie kuce na długie stulecia zniknął z szeroko rozumianej mody męskiej. Dopiero współcześnie mężczyźni zaadaptowali tę modę, która najpierw stała się symbolem przynależności do subkultury hipsterów, a dopiero potem przerodziła się w popularny trend fryzjerski. W końcu każdy mężczyzna może pozwolić sobie na związanie włosów. Pod warunkiem oczywiście, że zapuści je do odpowiedniej długości.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Fryzura na samuraja: komu pasuje? Ile trzeba zapuszczać włosy do kucyka męskiego w stylu wikinga?

Fryzurę na wikinga na cały świat rozsławili tacy gwiazdorzy jak Jared Leto, Leonardo DiCaprio, Kit Harrington, Harry Styles, Orlando Bloom, Chris Hemsworth, Gavin Rossdale czy Jake Gyllenhaal. Po dziś jego wielkim orędownikiem i niepisanym ambasadorem jest filmowy Aquaman, czyli aktor Jason Mamoa. 

Manbun - zapuszczanie włosów

Manbun wymaga zapuszczenia włosów na długość większą niż ta składająca się na przeciętną męską fryzurę. Pocieszające jest to, że wystarczy już ok. 15 centymetrów, by cieszyć się modną fryzurą w tym stylu. Niektórym panom włosy nie rosną jednak tak szybko, dlatego mogą zapuścić tylko grzywkę, natomiast boki pozostawić wygolone (to klasyczna wersja fryzury na samuraja). Manbun nie wymaga na szczęście dużych umiejętności fryzjerskich. Jeśli udało ci się zapuścić włosy na odpowiednią długość, po prostu zbierz je do tyłu i zwiąż gumką. To od ciebie zależy długość oraz objętość kucyka, który zamierzasz nosić.

Manbun - pełny kok i fryzura na samuraja

Wielu świadomych trendów mężczyzn łączy posiadanie manbuna z pielęgnacją brody. Ta, dla lepszego efektu wizualnego, powinna być równo przycięta – tak, aby twarz wyglądała na zadbaną. Przy okazji warto wspomnieć, że zgodnie z fryzjerską typologią wyróżniamy co najmniej dwa rodzaje męskich kucyków: pełny kok oraz luźna fryzura na samuraja. To od twoich preferencji i poczucia estetyki (ale także gęstości włosów) zależy, na którą wersję się zdecydujesz.  

Pełny kok wymaga więcej zaangażowania, ale także cierpliwości. W tym przypadku należy bowiem poczekać, aż włosy będą miały co najmniej 15 -20 centymetrów. W innym wypadku nie zawiążemy kucyka, na którym nam zależy. Jak go przygotowujemy? Włosy zaczesujemy gładko do tyłu i na czubku głowy wiążemy regularny kok. Musimy pamiętać jednak, aby włosy odpoczywały i „oddychały” - ciągłe związywanie może doprowadzić do ich łamania i wypadania. Dlatego takż ważna jest odpowiednia i świadoma pielęgnacja włosów

Jeśli masz problem z zapuszczeniem włosów na całej długości, to właśnie dla ciebie jest typowa fryzura na samuraja. W tym wypadku wystarczy dłuższa grzywka i wygolone boki. Grzywkę zbieramy wówczas w jednym miejscu, zaczesujemy ją do tyłu, łączymy z włosami z tyłu głowy i związujemy gumką lub tasiemką. 

Fryzura na samuraja to idealne rozwiązanie dla współczesnych facetów, którzy chcą wyglądać nie tylko modnie, ale przede wszystkim pragną podkreślić swój indywidualizm. A ten w świecie coraz bardziej podobnych do siebie ludzkich klonów zaczyna być wartością na wagę złota.  

ZOBACZ TEŻ: Fryzura męska w stylu Peaky Blinders: strzyż się i czesz jak Tommy Shelby i jego bracia

CZYTAJ TAKŻE: Fryzury męskie długie dla różnych kształtów twarzy. 4 modne propozycje

A jak w praktyce czesać, zapuszczać i pielęgnować fryzurę na samuraja? Zobacz w poniższych filmach: