Nowy program kulturalny to pomysł francuskiego ministerstwa kultury i jedna z obietnic wyborczych Emmanuela Macrona. Realizujaca go aplikacja Pass Culture być dostępna dla każdego, kto pobierze ją na telefon i pokazywać na ekranie smartfona najciekawsze wydarzenia kulturalne w okolicy. Bonus na kulturę, który w niej znajdziemy, dedykowany jest jednak tylko młodym Francuzom, a konkretnie - osiemnastolatkom. Prezent w postaci 500 euro (to około dwóch tysięcy złotych) będzie można wykorzystać na bilety do teatru, na film, koncert czy wystawę, ale też kupić za nie na przykład instrumenty muzyczne i książki. Program ma wejść w życie w całej Francji w 2019 roku, póki co jest testowany w Seine-Saint-Denis, Hérault, Bas-Rhin i Guyane.

Zobacz też: Francuskie filmy na lato: top 10>>

W Polsce działają takie akcje, jak Kultura Dostępna, która pozwala znaleźć niedrogie wydarzenia kulturalne. W wielu wydarzeniach organizowanych w polskich miastach można też wziąć udział zupełnie za darmo - podczas specjalnych pokazów w plenerze, bezpłatnych wernisaży i konkretnych dni w muzeach. 

Czytaj: Oscary 2019: rewolucyjne zmiany!>>

Czy inwestycja w kulturalny rozwój młodych Francuzów się uda i rzeczywiście sprawi, że młodzież zacznie bardziej interesować się literaturą albo muzyką? Trzymamy kciuki. Jak bardzo potrzebny jest to program, mówią same statystyki: zainteresowanie kulturą spada, a do tego szacuje się, że same bilety do kina na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat podrożały aż o 50%. Wzrosły też ceny książek czy wstępu do teatru.