Vantaa, miasto w Finlandii od 2013 roku zapewnia kobietom darmową antykoncepcję. Początkowo kobiety otrzymywały od lokalnych władz środek służący długoterminowej antykoncepcji, np. wkładkę domaciczną. Z czasem program rozszerzono o prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne i plastry. Oznacza to, że wszystkie dziewczyny w Vantaa, które ukończyły 20 lat mogą za darmo korzystać ze środków służącym zapobieganiu ciąży. Efekty takiego podejścia widać w statystykach. Obliczono, że od 2013 roku liczba aborcji w tym mieście spadła o 33%. Lekarka, która analizowała i przygotowała raport podkreśla, że zasada sprawdza się w przypadku osób poniżej 25 roku życia. W przypadku starszych kobiet nie zauważono istotnego wpływu darmowej antykoncepcji na liczbę aborcji. Finlandia ma jeden z najniższych wskaźników aborcji w całej Europie. Co roku w tym kraju przeprowadza się zaledwie ok. 9 tysięcy aborcji.

Aborcja w Finlandii była bezwzględnie zakazana do 1950 roku. Wtedy to zalegalizowano ją w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu bądź zdrowiu matki, powstała w wyniku przestępstwa lub gdy dziecko poczęte jest ciężko upośledzone. W 1970 roku przyjęto ustawę legalizującą przerywanie ciąży w następujących kolejnych przypadkach: ciąża zagraża życiu bądź zdrowiu matki, matka ma już co najmniej czwórkę dzieci, bądź też ma mniej niż 17 lub więcej niż 40 lat, choroba lub inna poważna przyczyna znacząco ogranicza zdolność jednego z rodziców do opieki nad dzieckiem, dziecko poczęte jest ciężko upośledzone, ciąża jest wynikiem przestępstwa, poród i opieka nad dzieckiem stanowią zbyt duży wysiłek dla matki biorąc pod uwagę jej obecne i przyszłe warunki życiowe z wyjątkiem poważnych względów medycznych i eugenicznych przerwanie ciąży można przeprowadzić jedynie w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży. 

Temat zaostrzenia aborcji w Polsce powraca jak bumerang, tymczasem w Irlandii w wyniku referendum złagodzono przepisy aborcyjne. Referendum dotyczyło uchylenia 8. poprawki do Konstytucji Irlandii, przyjętej na podstawie wyników referendum z 7 września 1983, a wprowadzającej zakaz wykonywania aborcji. Za liberalizacją przepisów opowiedziało się 66,4% osób, przeciw było 33,6%.

Legalna aborcja w Polsce - jakie mamy prawa? Według obowiązującego prawa, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, a więc gwałtu lub kazirodztwa. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.