Zebraliśmy 10 najbardziej pamiętnych występów Eastwooda. Ranking zawiera zarówno kultowe, znane produkcje, jak i zupełnie nowe filmy, które warto zobaczyć. Wielokrotnie aktor odgrywa rolę silnych, brutalnych mężczyzn – nie jest to jednak jego jedyne wcielenie. Fani wzruszających, pełnych refleksji historii z pewnością znajdą coś dla siebie.

Filmy z Clintem Eastwoodem – co warto wiedzieć?

Clint Eastwood jest nie tylko aktorem – odniósł wyjątkowe sukcesy i zdobył kilka Oscarów za reżyserię. Co więcej, wielokrotnie grał w filmach, które sam reżyserował, co tylko podkreśla jego wszechstronność. Nieoceniony wkład w rozwój współczesnego kina, zwłaszcza westernów, oraz masa nagród i wyróżnień świadczą o wyjątkowym talencie aktora i reżysera.

Wrażenie robi też to, że Eastwood od dekad nie zwalnia tempa. Jego debiut przypada na lata pięćdziesiąte, natomiast w 2021 zagrał główną rolę w filmie Cry macho – miał wówczas 91 lat. Tak długa kariera sprawia, że widzowie mogą obserwować, jak Eastwood rozwija się na ekranie i szlifuje swój aktorski warsztat.

1. Bez przebaczenia, reż. Clint Eastwood, 1992

Westerny z Eastwoodem przeszły do klasyki światowego kina. Pośród nich znacznie wyróżnia się Bez przebaczenia – produkcja zgarnęła cztery Oscary, w tym za najlepszym film.

Historia opowiada o byłym rewolwerowcu, który porzucił pełne brutalności życie i stara się prowadzić spokojne życie na farmie. Męczą go jednak koszmary o ludziach, których pozbawił życia. Wydaje się więc, że William (Clint Eastwood) zrezygnował z potyczek. Wszystko jednak się zmienia, gdy rewolwerowiec dowiaduje się o nagrodzie w zamian za zabicie pewnych bandytów. Razem ze swoim przyjacielem (Morgan Freeman) podejmuje wyzwanie. Czy Williamowi uda się zemścić i zdobyć pieniądze?

2. Za wszelką cenę, reż. Clint Eastwood, 2004

Clint Eastwood wciela się w rolę Frankiego, doświadczonego trenera bokserskiego. O pomoc w treningach prosi go trzydziestoletnia kobieta Maggie (Hilary Swank). Początkowo trener się nie zgadza, jednak za namową swojego przyjaciela (Morgan Freeman) oraz ze względu na olbrzymią determinację kobiety, postanawia podjąć wyzwanie. Nikt wcześniej nie trenował kobiet, nie od początku wierzył w jej sukces. Czy Maggie ma szansę wygrywać zawodowe walki bokserskie?

Film zdobył cztery Oscary, dwa Złote Globy – nie ma wątpliwości, że zarówno reżyseria, jak i gra aktorska nie pozostawiają sobie nic do życzenia.

Jeśli lubisz historie opowiadające o boksie, sprawdź filmy z Melem Gibsonem – jeszcze w tym roku premierę ma Father Stu.

3. Gran Torino, reż. Clint Eastwood, 2008

Tytułowy Gran Torino to przepiękny samochód – największy skarb i jedyna radość Walta Kowalskiego (Clint Eastwood). Weteran wojny z Koreą, samotny i nieufny mężczyzna, chce prowadzić monotonne, spokojne życie. Jednak jego spokój zostaje wzburzony – sąsiad Walta, pochodzący z Azji imigrant, próbuje ukraść ukochane auto. Jego motywacje nie są jednak tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Gran Torino to film, który podejmuje zagadnienia związane z rasizmem, uprzedzeniami i wewnętrznymi słabościami. Pomimo ładunku emocjonalnego, który w sobie zawiera, nie jest pozbawiony dobrego humoru.

4. Brudny Harry, reż. Don Siegel, 1971

Szalony morderca o pseudonimie Skorpion zabija niewinnych mieszkańców San Francisco. Proponuje lokalnej policji, że zaprzestanie morderstw, jeśli tylko otrzyma sto tysięcy dolarów. Miasto wypłaca okup, ale to nie powstrzymuje seryjnego mordercę. Jedyną nadzieją jest „Brudny Harry” (Clint Eastwood) – policjant, którego sposób działania nie zawsze jest zgodny z przepisami.

Brudny Harry znacząco wpłynął na kino kryminalne. Istotna i trzymająca w napięciu pozycja z pewnością przypadnie do gustu fanom sensacyjnych filmów!

5. Doskonały świat, reż. Clint Eastwood, 1993

Clint Eastwood wciela się w rolę stróża prawa, który poszukuje uciekinierów z zakładu karnego. Zbiegły więzień Butch (Kevin Costner) w trakcie ucieczki porywa siedmioletniego chłopca – zaprzyjaźnia się z dzieckiem, niespodziewanie zawiązuje się pomiędzy nimi nić porozumienia. Butch jest wrażliwy na krzywdę chłopca i stara się nim zaopiekować. Jednocześnie policjanci za wszelką cenę chcą dopaść więźnia i uratować dziecko. Jak skończy się pościg?

Niektórzy krytycy uważają, że to jeden z najlepszych filmów Eastwooda.

6. Dobry, zły, brzydki, reż. Sergio Leone, 1966

W kolekcji filmów z Clintem Eastwoodem wyjątkowo ważne są westerny – Dobry, zły, brzydki to ostatnia część trylogii opowiadającej losy trzech mężczyzn. Eastwood wciela się w rolę jasnowłosego Blondie, który – podobnie jak pozostali rewolwerowcy – pragnie dotrzeć do skrzyni pełnej złota. Każdy z nich zna tylko strzępki informacji dotyczących lokalizacji skarbu. Czy uda im się połączyć siły i odnaleźć złoto? Sytuacji nie ułatwia wojna domową, którą ogarnięty jest kraj.

Dobry, zły i brzydki nazywany jest arcydziełem wśród westernów. Z pewnością spodoba się fanom gatunku. Eastwood po raz kolejny odgrywa odważnego, pozbawionego skrupułów rewolwerowca, który jest w stanie zrobić wszystko w walce ze złem – również przekroczyć moralne granice.

7. Cry macho, reż. Clint Eastwood, 2021

Cry macho, czyli nowy film z Clintem Eastwoodem. Aktor wciela się w Mike’a, gwiazdę rodeo. Mężczyzna wyjeżdża do Meksyku, aby sprowadzić zaginionego syna swojego byłego szefa. Czy uda mu się odnaleźć chłopca?

Według samego Eastwooda historia jest o „człowieku, który zaczyna wszystko od nowa”. Z pewnością jest to istotny film dla aktora, którego kariera rozpoczęła się od westernów. W Cry macho aktor wraca do westernowej konwencji.

Jeśli lubisz dramatyczne historie, obejrzyj wyreżyserowany przez Eastwooda Sully – ten i inne filmy z Tomem Hanksem w rolach głównych mogą ci się spodobać.

8. Dopóki piłka w grze, reż. Robert Lorenz, 2012

Dramat sportowy opowiadający historię łowcy talentów – w tej roli Clint Eastwood. Mężczyzna przed odejściem na emeryturę wyrusza w podróż, podczas której chce znaleźć jak najlepiej zapowiadających się graczy. Próbuje udowodnić wszystkim, że pomimo sędziwego wieku, jest w stanie wykonywać swoją pracę. W wyprawie towarzyszy mu córka (Amy Adams).

Starość, której nie chcemy się poddać i ambicja, którą trudną zignorować – to możemy zaobserwować na ekranie. Film skupia się również na trudnej relacji pomiędzy ojcem a córką.

Film spotkał się z mieszanym odbiorem krytyków, jednak bezsprzecznie została doceniona charyzma Eastwooda i jego zauważalny na ekranie świetny kontakt z Amy Adams.

9. Przemytnik, reż. Clint Eastwood, 2018

Zadłużony, osiemdziesięcioletni mężczyzna dostaje propozycje dobrze płatnej pracy. Bez wahania przyjmuje ją, myśląc, że polega tylko na jeżdżeniu samochodem. Szybko okazuje się, że staruszek pracuje jako przemytnik narkotyków dla meksykańskiego kartelu. Wkrótce dostaje pomocnika (Bradley Cooper), przez którego przemyt stanie jest jeszcze bardziej niebezpieczny.

Jeden z ostatnich filmów Clinta Eastwooda, który wyreżyserował i w którym odegrał główną rolę. Postać, w którą się wciela, zmaga się z problemami z przeszłości, zagrożeniem ze strony kartelu i obawami przed aresztowaniem. Czy wyjdzie z tego cało?

Historie dotyczące przemycania narkotyków zawsze wywołują emocje. Polecamy Barry Seal: Król przemytu oraz pozostałe, trzymające w napięciu filmy z Tomem Cruisem.

10. Tylko dla orłów, reż. Brian D. Hutton, 1968.

Film dotyczący wydarzeń drugiej wojny światowej. Alianci próbują odbić uwięzionego w faszystowskich Niemcach generała, który jako jedyny przeżył katastrofę lotniczą angielskiego samolotu. Jeniec zna szczegóły inwazji, posiada istotne informacje – dlatego ważne jest, aby jak najszybciej go uratować. Czy misja się powiezie?

Eastwood wciela się w postać porucznika Shaffera, jedynego Amerykanina, który bierze udział w akcji aliantów. Misja, której się podjęto, nie jest tak prosta, jak początkowo się wydawało.