Seriale na jesień 2019

Na początku miała pod górkę. Nie dość, że była kobietą, to jeszcze o obcych korzeniach. Urodziła się w Szczecinie jako niemiecka księżniczka, jej ojciec był księciem z dynastii askańskiej, matka – z holsztyńskiej. Na dodatek kiedy pojawiła się w Sankt Petersburgu, dwór rosyjski był opanowany przez spiski, konflikty i zwyczajne w tym miejscu niebezpiecznie brutalne gierki. Katarzyna, zwana później Wielką, dokonuje zamachu stanu, ginie jej niepopularny mąż, car Piotr III, odtąd to ona będzie rządzić w tej części świata. Przez kolejnych 30 lat. Na fali popularności nowoczesnych seriali („The Crown”) i filmów („Faworyta”) o królowych, w których kostium pokazuje się od podszewki, a czasem rozbiera z niego do naga bohaterów, powstaje serial HBO o najsłynniejszej rosyjskiej władczyni. Materiał jest bogaty, bo caryca Rosją zarządzała równie sprawnie i zdecydowanie co armią kochanków – miała ich wielu i zmieniała często. Jednym z nich był feldmarszałek Potiomkin, w tej roli Jason Clarke. Największym skarbem w obsadzie czteroodcinkowego serialu-superprodukcji będzie oczywiście HELEN MIRREN. Aktorka ze szlacheckim tytułem brytyjskim „Dame” ma już na koncie trzy królewskie role.   

10 najlepszych filmów świątecznych >>

Filmy świąteczne na Netflix >>

KATARZYNA WIELKA HBO, premiera jesienią

Znalezione obrazy dla zapytania hbo helen mirren

Co z tego, że udaje się zlikwidować grupy przestępcze działające na wschodzie Polski, skoro w ich miejsce szybko pojawiają się ­nowe? A co za tym idzie – także nowe odcinki uwielbianego polskiego serialu. Trzeci sezon wyreżyserują Olga Chajdas i Kasia Adamik.
WATAHA SEZON 3 HBO, jesienią

Książka na jesień 2019

W Stanach szał. Jak zwykle, kiedy w księgarniach pojawia się nowa powieść autorki „Jedz, módl się, kochaj”. „The Guardian” nazywa jej najnowsze dzieło „cudną afirmacją kobiecości”. Oprah Winfrey z czułością przeprowadza z nią wywiad, w którym pisarka opowiada o ostatnich miesiącach życia swojej partnerki. Bohaterkę swojej najnowszej powieści Gilbert wysyła do Nowego Jorku lat 40. ubiegłego wieku, w świat barwnych teatrów rewiowych. I oczywiście – na poszukiwanie miłości.
MIASTO DZIEWCZĄT Elizabeth Gilbert, wyd. Rebis, premiera 4 września

Znalezione obrazy dla zapytania City of Girls

Wystawy na jesień 2019

Nie lubił, kiedy jego twórczość wpisywano w literackie konteksty, ale nie krył, że książki są dla niego inspiracją. Które? Będzie można się przekonać, oglądając wystawę w Paryżu. Wróżymy wielkie powodzenie. 
FRANCIS BACON: BOOKS AND PAINTINGS Centre Pompidou, Paryż, 11 września 2019 – 20 stycznia 2020

Znalezione obrazy dla zapytania francis bacon paris pompidou

Gdyby Tim Walker był projektantem, byłby Alexandrem McQueenem. Cechy charakterystyczne twórczości fotografa: nieograniczona wyobraźnia, szaleństwo i kreacja. z czytelnymi nawiązaniami do baśni, a także popkultury. I sztuki - to najważniejsze. Londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta zaprosiło na salony fotografa by pokazał swoje dzieła i zainspirował się  dziełami z jego kolekcji. To będzie artystyczne wydarzenie jesieni. 
  
TIM WALKER: WONDERFUL THINGS V&A, Londyn, 21 września 2019 – 8 marca 2020

Znalezione obrazy dla zapytania tim walker wonderful

Opera na jesień 2019 

Sezon 2019/2020 w OPERZE NARODOWEJ rozpocznie spektakl o Stanisławie Moniuszce, skomponowany przez 35-letniego kompozytora Andrzeja Kwiecińskie-go. Opera opowie o Moniuszce komponującym... operę. Spektakl zostanie pokazany w ramach Warszawskiej Jesieni. Z kolei utwór Moniuszki, „Halkę”, tym razem na warsztat weźmie sam Mariusz Treliński. Jeszcze tej jesieni wielki hit: w cyklu BMW Art Club salę Teatru Wielkiego wypełnią dźwięki jednego z najbardziej lubianych i mainstreamowych utworów, „Carmina Burana”. Oprawę wizualną skomponuje Boris Kudlicka.  
CARMINA BURANA 21 listopada 2019  HALKA 11 lutego 2020, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Znalezione obrazy dla zapytania moniuszko a paris

Spektakl na jesień 2019 

Na wyspie Capri spotkają się Jean-Luc Godard, Fritz Lang, Brigitte Bardot, Jezus Chrystus i imperator Tyberiusz. Spotkają się też teksty i znaczenia. W październiku premiera nowego spektaklu Krystiana Lupy. W świecie teatru to święto. 
CAPRI – WYSPA UCIEKINIERÓW Teatr Powszechny w Warszawie, premiera 12 października

Znalezione obrazy dla zapytania capri wyspa uciekinierów lupa


Filmy na jesień 2019

Już jest o nich głośno, choć jeszcze mało kto je widział. Nazwiska tych reżyserów gwarantują kino autorskie na najwyższym poziomie. W nowym filmie Jana Komasy główną rolę gra Bartosz Bielenia. To opowieść o młodym więźniu, który podszywa się pod księdza. Na kolejny rok reżyser zapowiada drugą część „Sali samobój-ców”. Xavery Żuławski długo kazał czekać na swój nowy film. Zrealizował go na podstawie scenariusza zmarłego trzy lata temu Andrzeja Żuławskiego. Film ma być swoistym dialogiem reżysera z twórczością ojca. Gra m.in. Sebastian Fabijański.
MOWA PTAKÓW reż. Xawery Żuławski, premiera 27 września
BOŻE CIAŁO reż. Jan Komasa, premiera 11 października

Znalezione obrazy dla zapytania szczygiel john crowley

Powieść Donny Tartt, wydana u nas w 2015 roku, była jednym z najgłośniejszych wydarzeń literackich ostatnich lat. W jej ekranizacji zagra Nicole Kidman (jako pani Barbour, opiekująca się Theo po śmierci jego matki). W rolę Theodore Decke-ra wcieli się Ansel Elgort.
SZCZYGIEŁ reż. John Crowley, premiera 15 listopada


Tekst: Anna Luboń