Premiery 2019: Film „Maria, królowa Szkotów”, ósmy sezon "Gry o tron"

Nie przejdzie niezauważona. Nie dość, że to nowoczesna ekranizacja ­historii niezwykle władczej królowej Szkocji Marii Stuart, to jeszcze wcieli się w nią Saoirse Ronan – współczesna ikona młodzieńczego feminizmu. W roli jej rywalki, królowej Elżbiety I – Margot Robbie. A wśród scenarzystów – Beau Willimon, ­odpowiedzialny za sukces „House of Cards”. Taka premiera w roku 2019, kiedy zostanie wyemitowany ostatni sezon „Gry o tron”, serialu, w którego finale o losy świata bitwę stoczą dwie królowe? To nie może być przypadek! „Maria, królowa Szkotów” wejdzie do kin 25 stycznia i będzie jasnym sygnałem, że 2019 rok będzie należał do takich właśnie tematów. Wspomniany ostatni, ósmy sezon „Gry o tron" ma pojawić się ­wczesną wiosną. Losy świata ostatecznie rozstrzygną się w sześciu odcinkach.

Komedie romantyczne 2019 >>

Jednym z najbardziej oczekiwanych filmów roku jest ekranizacja powieści „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator w reżyserii Borysa Lankosza. W rolach głównych zobaczymy Magdalenę Cielecką i Elizę Rycembel. Premiera – pod koniec marca. 

Netflix szykuje nowy sezon świetnego serialu „The Crown”. Emocje tym większe, że w rolach głównych pojawią się nowi aktorzy – Elżbietę 
zagra Olivia Colman, księżniczkę Małgorzatę – Helena Bonham Carter.

Wystawy 2019

Tymczasem w Polsce jedną z najważniejszych, a być może najważniejszą wystawą 2019 roku będzie ta poświęcona Andrzejowi Wajdzie . Muzeum Narodowe w Krakowie szykuje wspaniałą, monumentalną, naszpikowaną atrakcjami multimedialnymi ekspozycję poświęconą życiu i twórczości reżysera. Będzie ją można oglądać przez pół roku, od marca do września. I będzie trzeba. 

Wcześniej, od lutego, krakowskie Muzeum Narodowe ­zaprasza na wyjątkowy spacer-wystawę. W przestrzeni miasta będzie można spotkać rzeźby Henry’ego Moore’a w nowych kontekstach i dyskusjach.

Z kolei do Torunia tłumnie będziemy podróżować na wystawę jednej z najgłośniejszych współczesnych artystek, Mariny Abramović. Wystawa „Do czysta” w tamtejszym Centrum Sztuki Współczesnej zostanie otwarta 8 marca. Na pewno będziemy też mówić o wystawach warszawskiej Zachęty – to jedna z najlepszych galerii w Polsce. Na przyszły rok Zachęta szykuje m.in. wystawy: irackiego artysty, mieszkającego w Berlinie Hiwy K i tworzącej w Nowym Jorku klasyczki sztuki XX i XXI wieku, Liliany Porter. Z kolei jedną z najgłośniejszych wystaw w Europie znowu będzie ta poświęcona Diorowi. Ekspozycję cudów pod znamiennym tytułem „Projektant snów” pokaże londyńskie V&A – już w lutym.

Muzyka 2019: nowe płyty, koncerty

Ten rok zapowiada się też efektownie muzycznie – na sceny wrócą prawdziwe królowe. Nową płytę, a wcześniej tomik poezji zapowiada zbuntowana politycznie Lana Del Rey. A płytę i światową trasę – sama Madonna. 60-letnia gwiazda po inspiracje pojechała do Lizbony, więc na pewno nas zaskoczy.

Teatr 2019: premiery

Także wiosną, w warszawskim Nowym Teatrze, będzie miało premierę przedstawienie oparte na ikonicznym dla ekologów i filozofów tekście Henry’ego Davida Thoreau „Walden, czyli życie w lesie”, w reżyserii Michała Borczucha. Wydarzeniem ­sezonu będzie spektakl TR Warszawa „Inni ludzie” na podstawie znakomitego utworu Doroty Masłowskiej, przygotowany przez Grzegorza Jarzynę.