Filmy o wampirach to jeden z tych gatunków, który zawsze ma sporo fanów. Trend na opowieści o "żywych trupach" pijących krew swoich ofiar pojawił się już w latach 20. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy do kin trafił "Nosferatu - symfonia grozy" w reżyserii F.W. Murnau. Od tego czasu krwiopijcy na stałe zagościli w popkulturze. Powieść "Dracula" Brama Stokera była już kilkakrotnie przekładana na język kina. Jednak najsławniejsza produkcja to prawdopodobnie ta pochodząca z 1992 roku autorstwa Francisa Forda Coppoli. Role główne zagrali Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins oraz Keanu Reeves. Jeśli chodzi o sławne filmy o wampirach to musimy wspomnieć o "Wywiadzie z wampirem" (Brad Pitt i Tom Cruise jako wiecznieżywi!) czy o "Tylko kochankowie przeżyją" Jima Jarmusha. Film o wampirach ma na swoim koncie również Roman Polański ("Nieustraszeni pogromcy wampirów" z 1967 roku), a zapewne większość z was zna akie produkcje jak saga "Zmierzch", "Blade" czy "Underworld". Spokojnie, w naszym zestawieniu na "filmy o wampirach" znajdziecie aż 21 pozycji. Ale to nie wszystko, postanowiliśmy dorzucić jeszcze najsłynniejsze seriale, oczywiście o wampirach. Oglądaliście "Czystą krew" czy "Buffy:postrach wampirów"? Znajdziecie je na końcu naszej listy. Koniecznie sprawdźcie nasze filmy o wampirach.

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Te horrory na Netflix są tak przerażające, że nie będziecie mogli potem zasnąć! Sprawdźcie filmy i seriale dostępne na platformie >>

Czytaj też: Fajne filmy na wieczór >>

Filmy o wampirach: "Wywiad z wampirem" (1994)

Przeszło dwieście lat temu Louis de Pointe du Lac był zwykłym człowiekiem, miał wspaniałą żonę, która jednak zmarła podczas porodu. Jego wewnętrzny ból po stracie żony i córki był nie do zniesienia, a życie przestało mieć dla niego jakikolwiek sens. Wówczas odwiedził go Lestat, wampir. Przekonał go, że zna sposób, by raz na zawsze położyć kres jego bezgranicznemu cierpieniu i uczynił go wampirem. Jako dodatkowe wyróżnienie zapewnił mu nieśmiertelność. Od tamtego czasu, przez dwa stulecia, Louis był świadkiem niezliczonych ludzkich cierpień. Widział, jak za sprawą bezwzględnego Lestata przelewała się ludzka krew. Sam nigdy nie nauczył się zabijać. Wreszcie postanowił, że musi opowiedzieć komuś o sobie. Udziela więc wywiadu dziennikarzowi z San Francisco. Opowiada wstrząsającą historię o miłości, pragnieniu, o ekstazie i o tym wszystkim, co wiąże się z przywilejem bycia wampirem.

W rolach głównych: Brad Pitt, Tom Cruise, Christian Slater, Kirsten Dunst, Antonio Banderas, 

Reżyseria: Neil Jordan

Dobre filmy 2020. Co trzeba zobaczyć? Poznajcie filmy warte obejrzenia >>

Filmy o wampirach: "Dracula" (1992)

Film zaczyna się w XV wieku, kiedy to wołoski książę Vlad wyrusza na wojnę, aby bronić chrześcijan przed najazdem Turków. W swoim zamku zostawia ukochaną Elizabettę. Vlad wychodzi zwycięsko z wojny, zanim jednak powraca do siebie, podstępni wrogowie wysyłają do jego ukochanej wiadomość, że książę nie żyje. Zrozpaczona Elizabetta nie mogąc pogodzić się z jego śmiercią, skacze do rzeki. Kiedy Vlad przybywa do domu, dowiaduje się, że kapłani nie mają zamiarupochować księżniczki, gdyż odebrała sobie życie. Wściekły książę niszczy kaplicę, wyrzeka się Boga i obiecuje dokonać zemsty przy użyciu złych sił. Przenosimy się do XIX wieku. Młody prawnik, Jonathan Harker dostaje zlecenie - ma zastąpić kolegę po fachu, Renfielda, który po powrocie z Rumunii został zamknięty w mrocznym zakładzie dla obłąkanych. Harker żegna się ze swoją ukochaną, Miną, która na ten czas zamieszka u swojej przyjaciółki, Lucy (Frost). Dziewczyna jest trochę zawiedziona, że kolejny raz muszą przekładać ślub. Harker przybywa do zamku hrabiego, lekko zdezorientowany niesamowitymi zjawiskami, które widział po drodze. Gospodarz również sprawia dziwne wrażenie, ale w końcu podpisuje akt zakupu kilku terenów w Anglii. Podczas rozmowy z prawnikiem, hrabia dostrzega zdjęcie Miny i rozpoznaje w niej swoją ukochaną sprzed wieków. Postanawia szybko zadziałać i zmusza Jonathana do zostania w zamku na miesiąc. Ten po spotkaniu z wampirzycami już nie ma wątpliwości, że miły klient jest potworem, nie może jednak się wydostać z jego siedziby. Dracula organizuje sobie wyprawę do Anglii, po drodze mordując całą załogę statku przybiera ciało młodego i przystojnego mężczyzny. W Londynie spotyka na ulicy Minę. 

W rolach głównych: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves, 

Reżyseria: Francis Ford Coppola

Czytaj też: Polskie komedie romantyczne >>

15 filmów fabularnych na faktach, które trzeba obejrzeć >>

 

Filmy o wampirach. Poznaj kolejne tytuły >>