Filmy o gejach przeżywają swój renesans. Homoseksualne wątki w mainstreamowych produkcjach już dawno przestały być tematem tabu. W przeciągu kilku lat miłość gejów wyszła z podziemia i trafiła prosto na galę rozdania Oscarów"Tamte dni, tamte noce", ekranizacja powieści André Acimana o tym samym tytule otrzymała aż 4 nominacje do Oscara. Ostatecznie zgarnęła statuetkę za scenariusz. Podobnie było w przypadku dramatu "Moonlight" z 2016 roku, który zdobył Oscara w najważniejszej kategorii, czyli za najlepszy film. Musiało minąć jednak sporo czasu zanim geje stali się bohaterami pierwszoplanowymi w hollywoodzkich produkcjach. Do lat 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych obowiązywał Kodeks Hayesa, który zabraniał pokazywania w filmach zachowań nieheteronormatywnych. Aktorzy, którzy wcielali się w homoseksualistę przeważnie odgrywali role epizodyczne. Ich bohaterowie byli złoczyńcami, dziwadłami albo wywoływali śmieszność. Odwilż nastąpiła w latach 70., ale rewolucję przyniosły dopiero lata 90. Bohaterowie homoseksualni czy biseksualni w końcu zaczęli odgrywać istotne role w komercyjnych produkcjach.  W 1993 roku do kin wszedł film "Filadelfia". W rolę chorego na AIDS młodego adwokata, który walczy o swoją godność z wielką korporacją prawniczą wcielił się Tom Hanks. Rolę partnera głównego bohatera powierzono Antonio Banderasowi. Obraz miał wpływ na zmianę stereotypowej opinii na temat osób homoseksualnych. Z czasem coraz więcej filmów o gejowskiej miłości trafiło do tzw. głównego nurtu, a w role homoseksualistów wcielali się topowi aktorzy. Który wątek gejowski w filmie odbił się największym echem w świecie filmowym?

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Filmy o gejach, które trzeba zobaczyć

"Samotny mężczyzna", reżyseria: Tom Ford (2009)

"Samotny mężczyzna" to historia 52-letniego profesora literatury (w tej roli fenomenalny Colin Firth), który traci miłość swojego życia. W tych trudnych chwilach towarzystwa dotrzymuje mu przyjaciółka z dawnych lat. Akcja filmu trwa dobę i składa się z licznych retrospekcji.  Debiut słynnego projektanta porównywano (a to wielki komplement) do poetyckiego kina Wong-Kar-Waia. Fordowi się stworzyć uniwersalną opowieść o godzeniu się ze śmiercią i samotnością. Film jest ucztą dla oka. Zachwycają kostiumy oraz wnętrza, które oddają klimat lat 60. XX wieku. Co ciekawe, scenografię stworzyła ekipa współpracująca przy serialu Mad Men. 

"Płynące wieżowce", reżyseria Tomasz Wasilewski (2013)

O "Płynących wieżowcach" mówi się, że to "pierwszy polski film o gejach". Jest historią studenta AWF-u, który prowadzi poukładane życie u boku Sylwii. Wszystko zmienia się, kiedy na zawodach pływackich poznaje Michała. Między mężczyznami rodzi się pożądanie i silna więź. O filmie było głośno, ze względu na odważne erotyczne sceny i świetną grę aktorską w wykonaniu Bartosza Gelnera i Mateusza Banasiuka. 

"Mandarynka", reżyseria Sean Baker (2015)

Transseksualna Sin-Dee Rella, po dwudziestu ośmiu dniach opuszcza zakład karny. Spotyka się z koleżanką, również transseksualną Alexandrą, która donosi jej, że została zdradzona. Sin-Dee Rella postanawia odnaleźć niewiernego mężczyznę i ukarać jego kochankę. Film twórcy "Florida Project" zabiera nas w najciemniejsze zaułki Los Angeles. Co ciekawe, "Mandarynka" w całości została nakręcona za pomocą iPhona 5s.

10 filmów LGBT. Czytaj więcej >>>

"Tajemnica Brokeback Mountain", Ang Lee (2005)
Jeden z najsłynniejszych filmów o gejowskiej miłości. Ennis Del Mar i Jack Twist zostają zatrudnieni przez ranczera do wypasu owiec na zboczach majestatycznej góry Brokeback. Mężczyźni od razu przypadają sobie do gustu. Z czasem ich przyjaźń przeradza się w miłość.  To wzruszająca historia uczucia, które nie może zostać zrealizowane. Heath Ledger i Jake Gyllenhaal stworzyli wyjątkowe kreacje aktorskie, które nie dają o sobie zapomnieć do dziś. Film zdobył 8 nominacji do Oscarów, 3 nagrody BAFTA, 4 Złote Globy.

"W imię ...", Małgorzata Szumowska, 2013

Głośny film reżyserki "Sponsoringu". To historia księdza, który zmaga się ze swoim homoseksualizmem. Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.

"Tamte dni, tamte noce", Luca Guadagnino (2017)

To historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie.Reżyser Luca Guadangino zabiera widzów w utopijny świat pierwszej miłości i pożądania. 

"I Love You Phillip Morris", reżyseria Glenn Ficarra, John Requa (2010)

Ta historia wydarzyła się naprawdę! Film opowiada o życiu Stevena Russella, homoseksualisty, genialnego oszusta i wielokrotnego uciekiniera z amerykańskich więzień. Russell ze wzajemnością zakochuje się we współwięźniu, który jest jego przeciwieństwem. W kontrowersyjnym love story zagrali Jim Carrey i Ewan McGregor. Film jest adaptacją książki "I Love You Phillip Morris: A True Story of Life, Love, and Prison Breaks" napisanej przez Steve'a McVickera.

"Moonlight", Barry Jenkins (2016)

"Moonlight" to adaptacja sztuki zatytułowanej "In Moonlight Black Boys Look Blue" autorstwa Tarella Alvina McCraneya. Podzielony na trzy rozdziały film przedstawia historię Chirona, afroamerykańskiego geja, który wychowuje się w biednej, dysfunkcyjnej rodzinie w niebezpiecznej dzielnicy Miami zarządzanej przez gangi i narkotyki. Opiekę nad głównym bohaterem przejmuje diler Juan i jego dziewczyna Teresa. Film Barry'ego Jenkinsa zdobył aż 3 Oscary w kluczowych kategoriach, w tym za najlepszy film. 

Filmy erotyczne, które warto obejrzeć we dwoje >>>