Odkryta prawda – najlepsze filmy i seriale o współczesnych konspiracjach

Przedstawiamy naszą piątkę jednych z bardziej wciągających dokumentów – o dłuższym lub krótszym metrażu, na temat konspiracji, które kształtują lub zakrzywiają wizję naszego świata. Zaparzcie sobie swojej ulubionej herbaty, chwyćcie miękki koc, załóżcie czapkę z folii oraz zacznijcie seans.

via GIPHY


Hakowanie Świata

Pozycja obowiązkowa i to nie tylko dla przysłowiowych foliarzy. Dokument „The Great Hack” został wyświetlony po raz pierwszy podczas festiwalu filmowego Sundance w 2019, a w lipcu tego samego roku miała miejsce jego premiera na Neflixie. Za reżyserię i produkcję odpowiadają Jehane Noujaim oraz Karim Amer, nominowani w przeszłości do Oskara. „Hakowanie świata” to trzymający w napięciu film, który opowiada historię skandalu z firmą Cambridge Analytica oraz potężnym serwisem Facebook w rolach głównych. W tle poprzednia kampania prezydencka Donalda Trumpa oraz słynny Brexit. Film udowadnia, że „dane to najcenniejsze aktywa na świecie” oraz można obecnie informacjami manipulować. Warto zobaczyć, a potem sprawdzić jakie mamy ustawienia prywatności na swoich social media. Nie żeby to coś pomogło na tym etapie...

Jeffrey Epstein: Obrzydliwie Bogaty

Czteroodcinkowy serial dokumentalny, który przedstawia bliżej historię Jeffreya Epsteina – amerykańskiego milionera oskarżonego o molestowanie nieletnich, handel ludźmi oraz inne przestępstwa na tle seksualnym. Przez wiele lat udawało mu się uciec przed wymiarem sprawiedliwości, a wszystko za sprawą pieniędzy i wpływów, które sięgały dworów królewskich czy otoczenia prezydenta USA. Dokument „Jeffery Esptein: Filthy Rich” składa się z czterech części, w trakcie których głos zabierają dawne ofiary mężczyzny czy osoby z mediów oraz wymiaru sprawiedliwości. W 2019 r. udało się w końcu postawić bogaczowi zarzut sprowadzania do swoich nieruchomości, a następnie wykorzystywania seksualnego nieletnich za pieniądze. Według śledztwa, był winny również stworzenia swoistej „piramidy finansowej” opierającej się na międzynarodowym handlu kobietami. Proces jednak nie ruszył za życia Epsteina, który ledwo miesiąc po aresztowaniu umarł w tajemniczych okolicznościach w swojej celi. Według oficjalnych doniesień, popełnił samobójstwo. Według tysięcy osób na forach internetowych? Nie ma takiej opcji, wiedział zbyt wiele. Ten dokument powinien również znaleźć się na liście każdej osoby, która chociaż pobieżnie była zainteresowana słynną teorią spiskową „Pizzagate”. Jej zwolennicy uważają, że najwyżej postawione osoby w państwie amerykańskim były częścią grupy przestępczej odpowiedzialnej za przemyt ludzi i wykorzystywanie nieletnich. Szczególnie głośno o teorii było – jakże by inaczej, podczas wyborów na prezydenta USA w 2016 r.     

The Family

Kolejny dokument produkcji Netflixa, który wydaje się być stworzony z myślą o wszystkich miłośnikach klasycznych teorii spiskowych. Składający się z pięciu części serial został nakręcony w oparciu o książki Jeffa Sharleta. Wszystkie poświęcone jednemu tematowi tajemniczej Rodziny (tytułowa The Family), znanej również jako The Fellowship (ang. Bractwo). Konserwatywna chrześcijańska organizacja, która od lat rośnie w siłę i niezauważalnie miesza się w Wielką Politykę (pisownia celowa) od Waszyngtonu po cały świat? Zdaniem pisarza, Jeffa Sharleta, który spędził miesiąc w jednym z domów Bractwa, właśnie tak jest. Podczas seansu trudno realnie oszacować  potencjalny zasięg wpływów założonego przez Douglasa Coe ruchu. Każdy z odcinków jest poświęcony innemu etapowi powstawania i rozwoju Rodziny. Chociaż momentami brakuje twardych dowodów na niektóre z postawionych (licznych) zarzutów, całość trzyma w napięciu i pozostawia ulubione przez wszystkich spiskowców pole do własnej interpretacji. 

Making a Murderer

Kontrowersyjny klasyk nagrodzony m.in. czterema nagrodami Emmy w 2016 r. Pierwszy sezon „Making a Murderer” zadebiutował na platformie Netflix w 2015 r. i szybko zyskał status pozycji kultowej. Drugi sezon miał premierę w 2018 r. Serial został nakręcony przez Moirę Demos oraz Laurę Riccardi. Amerykańskie producentki przez blisko 10 lat zbierały i tworzyły materiały, żeby pokazać historię Stevena Avery’ego, mężczyzny niesłusznie skazanego na ponad 30 lat więzienia za napaść na tle seksualnym oraz morderstwo. Dokument w szokujący sposób obnaża metody prowadzenia śledztwa i równocześnie nieudolność oraz absolutną bezkarność wymiaru sprawiedliwości w wydawaniu wyroków na ludziach. Z drugiej strony, twórcom zarzucono wielokrotnie brak obiektywności i pomijanie niewygodnych z punktu widzenia fabuły dowodów w sprawie. Niezależnie od tego, gdzie leży prawda, „Making a Murderer” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów dokumentów, którzy równocześnie szukają mocnych wrażeń emocjonalnych. Do dzisiaj powstają fanowskie teorie na temat tego, kto zamordował Teresę Halbach i co jeszcze ukrywają przed opinią publiczną policja oraz prokuratura. 

Agenci Chaosu

Amerykański miniserial z 2020 roku w reżyserii nagrodzonego Oscarem Alexa Gibneya oraz Javiera Alberto Botero. Dwuodcinkowy dokument zaprasza widza za kulisy wyborów prezydenckich w USA w 2016 r., zadając pytania na temat skali rosyjskiej ingerencji oraz wpływu zewnętrznych agentów chaosu na ich przebieg oraz ostateczny wynik. Dostępna na HBO GO produkcja trzyma w napięciu. Pokazuje początki – nieraz nieudolne, fabryki internetowych trolli w Rosji, która z czasem doskonaliła swoje metody m.in. podczas konfliktu na Ukrainie. Śledzimy również domniemane poczynania hakerów na terenie Stanów Zjednoczonych, wobec których cała ówczesna administracja zdawała się być bezsilna lub je bagatelizowała. Twórcy dokumentu nie skupiają się na jednej, ale na całym szeregu teorii spiskowych, żeby pokazać złożoność i genezę wydarzeń sprzed 4 lat. Doskonała pozycja filmowa, zwłaszcza po ostatnich kampaniach prezydenckich w USA, żeby z perspektywy czasu spojrzeć na wyścig Donald Trump VS Hillary Clinton.