1. „Pretty Woman”, 1990, reż. Garry Marshall

To po prostu dobry film na wieczór z żoną. Współczesna historia Kopciuszka w wielkim mieście. Vivian (Julia Roberts), dziewczyna do towarzystwa, przyjeżdża do Los Angeles z prowincji. Pewnego dnia spotyka przystojnego biznesmena, Edwarda (Richard Gere), który proponuje jej zatrudnienie: Vivian będzie przez tydzień pełnić rolę jego damy do towarzystwa na rozmaitych bankietach, co mężczyzna sowicie nagrodzi finansowo. Dziewczyna wprowadza się do apartamentu bogacza i powoli uczy się życia towarzyskiego. Edward jest urzeczony jej spontanicznością i naturalnością. Wkrótce zakochują się w sobie.

2. „Mój chłopak się żeni” , 1997, reż. P.J. Hogan

Szukając filmu do obejrzenia z dziewczyną, warto zastanowić się nad obrazem o nieco przewrotnym tytule „Mój chłopak się żeni”. Główną bohaterką tej komedii romantycznej jest piękna Julianne (Julia Roberts), która nie potrafi zaangażować się w poważną relację z mężczyzną. Niegdyś łączyło ją uczucie z Michaelem (Dermot Mulroney), ale ich związek rozpadł się, a oni pozostali serdecznymi przyjaciółmi. Obiecali też sobie, że jeśli do ukończenia 28 roku życia nie znajdą partnerów, to się pobiorą. Gdy jednak Michael zaprasza przyjaciółkę na własny ślub (tuż przed jej 28. urodzinami), ta uświadamia sobie, że wciąż go kocha. Postanawia za wszelką cenę nie dopuścić do małżeństwa Michaela i uroczej Kimmy (Cameron Diaz). Julianne nie cofnie się przed niczym…

3. „Dirty dancing”, 1987, reż. Emile Ardolino

Idealny film na wieczór z dziewczyną może opowiadać o miłości i … tańcu. Choć „Dirty dancing” ma już ponad 30 lat, to nadal wzrusza. Dlatego można go znaleźć chociażby w ofercie platformy Netflix. Jego bohaterką jest siedemnastoletnia Frances, zwana przez najbliższych Baby, która spędza wakacje w luksusowym ośrodku wypoczynkowym. Towarzystwo wyższych sfer najzwyczajniej w świecie nudzi dziewczynę, szuka więc ona dla siebie innych zajęć i kompanów. W ten sposób poznaje przystojnego instruktora tańca, Johnny’ego (Patrick Swayze). Mężczyzna przygotowuje się do udziału w turnieju tanecznym. Niespodziewanie okazuje się, że jego partnerka, Penny, nie może z nim wystąpić. Baby decyduje się zastąpić tancerkę. Problem w tym, że dziewczyna nie umie tańczyć. Instruktor tańca podejmuje wyzwanie i postanawia nauczyć swą nową partnerkę tańczyć. Chwile spędzane razem powodują, że nawiązuje się między nimi uczucie.

4. „Listy do M.”, 2011, reż. Mitja Okorn

Rodzima kinematografia również ma do zaproponowania doskonałe filmy dla dwojga. Wśród wielu romantycznych propozycji na wyróżnienie zasługuje komedia dla dwojga w świątecznym klimacie. Losy kilkunastu osób krzyżują się podczas świąt Bożego Narodzenia. Mikołaj (Maciej Stuhr) jest prezenterem radiowym i ojcem samotnie wychowującym syna, Kostka. Całkiem przypadkowo poznaje Doris (Roma Gąsiorowska). Z kolei jej kolega z pracy, Melchior (Tomasz Karolak), ma romans z Kariną (Agnieszka Dygant). Problem w tym, że Karina ma męża, Szczepana (Piotr Adamczyk). Wojciech (Wojciech Malajkat) podróżując do domu na święta spotyka rezolutną Tosię (Julia Wróblewska), którą zabiera na wieczerzę wigilijną przygotowaną przez jego żonę, Małgorzatę (Agnieszka Wagner). Jak ten magiczny wieczór odmieni losy bohaterów filmu?

5. „O północy w Paryżu” , 2011, reż. Woody Allen

Obraz Woody’ego Allena to idealna komedia na wieczór we dwoje, do obejrzenia na Netflix. Inez (Rachel McAdams) i Gil (Owen Wilson) niedawno się zaręczyli. Wraz z rodzicami przyszłej panny młodej przyjeżdżają do Paryża, by zaplanować ślub. Szybko okazuje się, że nie są tak idealną parą, jak mogłoby się wydawać, a ich związek wystawiony zostaje na próbę. Gil w stolicy Francji szuka natchnienia i je znajduje: nocami przenosi się do Paryża lat 20. minionego stulecia, gdzie poznaje takich artystów, jak Pablo Picasso czy Ernest Hemingway, a także tajemniczą muzę, Adrianę (Marion Cotillard). W tym czasie Inez spotyka się z Paulem (Michael Sheen), znawcą sztuki, z którym w czasach studenckich łączyło ją uczucie.

6. „50 pierwszych randek” , 2004, reż. Peter Segal

Wśród filmów dla dwojga na wyróżnienie zasługuje niewątpliwie obraz Petera Segala. „50 pierwszych randek” to idealny film na wieczór z żoną. Jego bohater, Henry (Adam Sandler), jest weterynarzem mieszkającym na Hawajach. Nie w głowie mu poważne związki, jego ulubioną rozrywką jest zdobywanie niewieścich serc. Gdy jednak pewnego dnia poznaje Lucy (Drew Barrymore), jest przekonany, że chce spędzić z nią resztę życia. Jest jednak pewien problem. Lucy, w wyniku poważnego wypadku samochodowego, któremu uległa w przeszłości, doznała trwałego uszkodzenia pamięci krótkotrwałej. Oznacza to, że od czasu wypadku nie zapamiętuje nowych informacji i nowo poznanych osób, a zatem nie może pamiętać, co zdarzyło się dnia poprzedniego. Henry musi więc każdego dnia zdobywać ją na nowo. Czy determinacja mężczyzny sprawi, że dziewczyna w końcu go zapamięta?

7. „Jak stracić chłopaka w 10 dni” , 2003, reż. Donald Petrie

Kolejny ciekawy film dla par, który można znaleźć na HBO GO. Jego bohaterką jest Andie (Kate Hudson), utalentowana felietonistka pracująca w jednym z najpopularniejszych czasopism dla kobiet. Dziennikarka ma już dość pisania o wyborze tuszu do rzęs czy malowaniu paznokci, marzy jej się tworzenie poważnych artykułów, na przykład o polityce. Swojej szansy upatruje w napisaniu artykułu na temat „Jak stracić chłopaka w 10 dni”. W tym celu postanawia poderwać mężczyznę, rozkochać go w sobie, a następnie popełnić te wszystkie błędy, którymi kobiety doprowadzają mężczyzn do szewskiej pasji i sprawić, że adorator ją rzuci. Daje sobie na to 10 dni. Niestety, na swoją „ofiarę” wybiera Bena (Matthew McConaughey), który jest nałogowym podrywaczem i właśnie założył się ze swoim szefem, że w ciągu 10 dni rozkocha w sobie dowolną kobietę i wytrwa z nią w dłuższym związku. Obydwoje są więc bardzo zdeterminowani: Andie zależy na awansie w pracy, Ben ma szansę na intratny kontrakt reklamowy u potentata w branży diamentów.

8. „Słodki listopad” , 2001, reż. Pat O’Connor

W ofercie Netflixa znajduje się romantyczny film dla dwojga, opowiadający o tym, że uczuć nie da się podporządkować swoim planom. Sara (Charlize Theron) jest atrakcyjną młodą kobietą, która wiąże się z mężczyznami na nie dłużej niż 30 dni. Choć zmienia partnerów jak rękawiczki, to z każdego stara się wydobyć to, co najlepsze i uczynić go lepszym człowiekiem. Z niektórymi utrzymuje później kontakt, jednak nigdy nie łamie swoich zasad. Nelson (Keanu Reeves) jest pracoholikiem, bez reszty poświęcającym się pracy w świecie reklamy. Nie interesują go poważne związki, nie wchodzi w bliższe relacje z kobietami. Gdy pewnego dnia Sara nie zdaje przez niego testu na prawo jazdy, zmusza Nelsona do zawiezienia jej w ramach zadośćuczynienia we wskazane miejsce. Mężczyzna zostaje jej listopadowym partnerem. Co wydarzy się, gdy minie 30 dni?

9. „Titanic”, 1997, reż. James Cameron

Idealny film na romantyczny wieczór. Głośna historia niezatapialnego transatlantyku w reżyserii Jamesa Camerona. Legendarny Titanic wyrusza w swój pierwszy rejs. Na pokładzie znajduje się młoda arystokratka, 17-letnia Rose (Kate Winslet), która wraz z rodziną udaje się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Zbiegiem okoliczności bilet na rejs zdobywa też 23-letni Jack (Leonardo DiCaprio), biedny ale utalentowany malarz. Młodzi ludzie poznają się przypadkiem w chwili, gdy zdesperowana dziewczyna próbuje targnąć się na swoje życie, rzucając się do wody. Jack odwodzi ją od tego pomysłu i nakłania do szczerej rozmowy. Tak rodzi się uczucie, któremu na drodze staną: sprzeciw matki, bogaty narzeczony, opinia wyższych sfer i … góra lodowa.

10. „Tamte dni, tamte noce” , 2017, reż. Luca Guadagnino

Romantyczny film na wieczór może też traktować o miłości trudnej oraz naturze pożądania. Obraz ten jest historią siedemnastolatka imieniem Elio, który spędza wakacje w XVII-wiecznej willi z ojcem – szanowanym profesorem oraz matką – tłumaczką. Oddaje się swym artystycznym pasjom i flirtuje z przyjaciółką, Marzią. Wszystko zmienia się, gdy do willi przybywa młody doktorant ojca Elia, Oliver. Całkiem nieoczekiwanie młodzi mężczyźni odkrywają siłę budzącego się między nimi pożądania. To lato odmieni ich życie.

ZOBACZ: Najlepsze filmy o eksploracji kosmosu. Od „Pierwszy krok w kosmos” po „Interstellar” [PRZEGLĄD ELLE MAN]

CZYTAJ: Cannes 2020: festiwal ogłosił wyniki selekcji. Na prestiżowej liście znalazł się polski film!

ELLE MAN POLECA: „Król”: zwiastun serialu na podstawie powieści Szczepana Twardocha. Kiedy premiera?