Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes upłynie pod znakiem Marcello Mastroianniego – ikony powojennego włoskiego kina. Wszystko za sprawą plakatu promującego 67. edycję festiwalu, który odbędzie się pomiędzy 14 a 25 maja.

Ujęcie aktora pochodzi z produkcji wyreżyserowanego przez Federico Felliniego – "8½" z 1963 roku. Włoski film jest uważany za jeden z najbardziej wpływowych i inspirujących dzieł w historii kina, zarówno europejskiego, jak i światowego. Plakat zaprojektował Hervé Chigioni. 

Marcello Mastorianni zadebiutował w 1947 roku we włoskiej ekranizacji "Nędzników" Victora Hugo. Pierwszą, poważną rolę otrzymał od Luchino Viscontiego w "Białych nocach", ale to rok 1960 był przełomowy w jego karierze. Wówczas Fellini powierzył mu główną rolę w produkcji "Słodkie życie". Połączyła ich przyjaźń, która zaowocowała wybitnymi dziełami sztuki filmowej. Wielu pasjonatów kinematografii nie może wyobrazić sobie Mastroianniego bez Felliniego, a następnie powojennego kina włoskiego, europejskiego, a nawet światowego bez Marcella. Mastroianni mawiał, że gdy nie gra - nie istnieje.

Zdobył wiele nagród, między innymi dwie Złote Palmy z Cannes dla najlepszego aktora oraz dwie nagrody BAFTA. Obok nich znalazły się także inne wyróżnienia: Złote Globy i Złote weneckie Lwy. Kilkakrotnie był również nominowany do Oscara. W 1993 roku wręczył tę statuetkę swojemu przyjacielowi Felliniemu za całokształt twórczości. 19 grudnia 1996 roku Marcello Mastroianni zmarł w Paryżu. Wówczas 30 tysięcy ludzi wyszło na ulice Rzymu żegnając rodaka filmowym "CIAO MARCELLO!".

Przewodniczącą jury podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes jest Jane Campion. Autorka "Fortepianu" jest jedyną kobietą, która otrzymała Złotą Palmę.