Jak fazy księżyca wpływają na sen?

Wielu sceptyków stawia wpływ faz księżyca na sen na równi z ludowymi przesądami. Dawne legendy słowiańskie prawią, że blask pełni budzi siły nieczyste i poddaje ludzi wpływowi złych mocy. Kryje się w tym ziarenko prawdy, gdyż Księżyc rzeczywiście wpływa na jakość snu, a także budzi w nas szczególne emocje. Nie trzeba wierzyć w magię, żeby to zrozumieć. W 2013 roku szwajcarscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym uczestniczyło 33 ochotników w wieku od 20 do 74 lat. Przez niemal 4 dni osoby te przebywały w pokojach bez okien, nie posiadając żadnej wiedzy na temat aktualnej fazy księżyca. Eksperyment wskazał, że w okolicach pełni pojawiały się u nich problemy z zasypianiem. Identyczne wnioski nasuwają wyniki innego badania, które w 2014 roku opublikowano na łamach periodyku "Sleep Medicine". 

Księżyc to nasz naturalny satelita, którego cztery fazy wpływają na emocje, jakość snu i ogólne samopoczucie.

Jaka zależność łączy fazy Księżyca i problemy ze snem? Odpowiedzi jest kilka. Według najpopularniejszej chodzi o zmianę promieniowania elektromagnetycznego oraz oddziaływania grawitacyjnego naszego Ziemskiego Satelity. Pełnia ma zaburzać uwalnianie hormonów, w tym melatoniny, która reguluje naturalny cykl dobowy. Inna teoria wskazuje, że Księżyc wpływa na gospodarkę wodną w organizmie, jednak ta teza wydaje się znacznie mniej prawdopodobna. To fakt - fazy Księżyca wywierają wpływ na przypływy i odpływy wód w morzach, lecz wielu naukowców uważa, że ludzkie ciało ma za mało płynów, aby oddziaływanie grawitacyjne mogło mieć tutaj jakiekolwiek znaczenie. Jak zatem wygląda wpływ konkretnych faz księżyca na sen?

Nów Księżyca a sen

Nów to pierwsza faza rozpoczynająca księżycowy cykl. Księżyc w nowiu znajduje się wtedy w równej linii pomiędzy Ziemią a Słońcem. "Znika z nieba" - nie możemy go dostrzec, gdyż w stronę Ziemi skierowana jest tylko jego ciemna strona. Nów wywiera najkorzystniejszy wpływ na sen. Sprawia, że śpimy głęboko i oddajemy się marzeniom sennym. Te są wówczas najspokojniejsze, lecz niełatwo nam je zapamiętać. 

Rytuały na nów Księżyca - jak skorzystać z energii tej fazy? >>

Pierwsza kwadra a sen

Zdecydowanie mniej spokojna jest pierwsza kwadra Księżyca. W tej fazie Srebrny Glob znajduje się na 1/4 swojej orbity, a my widzimy połowę jego powierzchni. W kwadrze pierwszej nasze sny bywają niepokojące. Możemy nieustannie śnić koszmary. Zasypianie staje się wyraźnie utrudnione, a osoby szczególnie wrażliwe na Księżyc mogą nawet cierpieć na bezsenność. To przedsmak tego, co zwiastuje pełnia. Charakterystyczne dla tej fazy jest to, że po przebudzeniu dosyć szczegółowo pamiętamy sny. Wpływają na to nasze emocje, które podczas pierwszej kwadry odczuwamy ze wzmożoną intensywnością.

Pełnia Księżyca a sen

Wpływ pełni Księżyca na sen jest najsilniejszy. Pełnia jest fazą, w której Słońce i Księżyc układają się w jednej linii, a pomiędzy nimi znajduje się Ziemia. Możemy wówczas dostrzec całą powierzchnię naszego Ziemskiego Satelity. Pojawiające się wtedy problemy z zasypianiem nie dotyczą wyłącznie osób szczególnie wrażliwych. W pełni stajemy się tak pobudzeni, że ciężko nam przymknąć powieki na dłużej. Umysł działa na pełnych obrotach, co niestety skróca fazę snu głębokiego. Jeśli uda nam się zasnąć, możemy mieć koszmary o najbardziej absurdalnych, sugestywnych scenariuszach. Zwykle nie jesteśmy w stanie ich zapamiętać.

Ostatnia kwadra a sen

Ostatnia kwadra Księżyca przynosi ulgę po niespokojnej pełni. Śpimy lepiej i wstajemy bardziej wypoczęci, co ma bezpośredni związek z wydłużeniem się fazy głębokiego snu. Jednak w tym momencie cyklu nadal mogą dręczyć nas koszmary, będące pozostałością po pełni. Nie zawsze udaje się je zapamiętać, bo o ile śpimy lepiej, to nasz sen nie jest jeszcze na tyle komfortowy i głęboki.

Księżyc a kobieta - jak wpływa na nasz cykl menstruacyjny?