Moda na to, co retro i vintage nabiera rozpędu już od kilku lat. Za punkt zwrotny w wizerunku wygrzebanych z dna szafy „staroci” uznać należy przejęcie sterów Gucci przez ekscentrycznego Włocha Alessandro Michele (2015). Miejsce seksowej elegancji zajął wtedy babciny eklektyzm. Zamiast w efektownych, jednak dość banalnych sukienkach modelki wyszły na wybieg w plisowanych spódnicach midi, przeskalowanych okularach korekcyjnych na łańcuszku, moherowych beretach, sweterkowych kamizelkach i jaskrawych koszulach z kokardami przy dekolcie. Na jeden krótki moment cała branża wstrzymała oddech, ale tylko po to, aby za chwilę wydać okrzyk niepohamowanego zachwytu. W podobnym czasie podobne rzeczy zaczęły dziać się w atelier innych projektantów i konkurencyjnych domów mody, a trend, którego nie można było lekceważyć już ani chwili dłużej okrzyknięto wdzięczną nazwą „granny chic”. Przez ostatnie 5 lat raz z mniejszą, raz większą intensywnością podpatrywałyśmy więc stylizacje naszych babć. W poszukiwaniu stylizacyjnych inspiracji zaglądałyśmy do ich szaf i albumów ze zdjęciami z młodości. 

Gucci AW 15/16 / Imaxtree

Równolegle do wzrostu popularności estetyki z dawnych lat rozwijała się świadomość ekologiczna społeczeństwa. Efekt? Coraz rzadsze wizyty w sieciówkach i galeriach handlowych na rzecz częstszych odwiedzin sklepów z odzieżą używaną czy udziału w osiedlowych „wymiankach”. Czego szukamy tam latem 2020? Już nie tylko ubrań po babci. Obserwując najbardziej stylowe profile na Instagramie (choć nie tylko,bo spójrzcie np. na okładkę nowego albumu i sceniczne outfity Harry'ego Stylesa), nie można nie zauważyć, że wzorem do modowego naśladowania zostać powinien także nasz dziadek. 

Ta koszula do niedawna uchodziła za szczyt obciachu. Teraz jest modna i robi konkurencję klasycznym białym bluzkom z kołnierzykiem>>

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sandra H. Sauceda (@filis_pina) Lip 2, 2020 o 12:55 PDT

Eleganckie skórzane dodatki, koszule z kołnierzykiem i krótkim rękawkiem (te gładkie i te pstrokate w hawajskim stylu), obszerne marynary o męskim kroju, oversize'owe jeansy z bardzo wysokim stanem, luźne spodnie garniturowe zaprasowane w kant czy sportowe sandały na rzepy. Przygotowałyśmy obrazkową instrukcję obsługi trendu „granddad style”. Oto jak latem 2020 wprowadzić do szafy rerto vibe i zrobić stylizacyjną konkurencję dziadkowi w 6 krokach:

Krok 1

Krok 2

Krok 3

Krok 4

Krok 5

Krok 6

Te „obciachowe” ubrania, buty i dodatki znów są modne. Część z nich na pewno macie już na dnie swojej szafy>>