Emma Summerton zrobi zdjęcia do kalendarza Pirelli 2023

Autorką 49. edycji kalendarza Pirelli będzie znana ze swojej śmiałej kreatywności i artyzmu, australijska fotografka Emma Summerton. Artystka jest jedną z najbardziej rozchwytywanych fotografów pracujących obecnie w branży modowej, a jej prace były wystawiane na całym świecie. Wśród jej klientów znajdują się ekskluzywne marki takie jak Yves Saint Laurent, Miu Miu, czy Dior, jak również światowe gwiazdy: Rihanna, Taylor Swift, Katy Perry, George'a Clooneya, czy Nicole Kidman.

Kalendarz Pirelli 

Od momentu powstania kalendarza wielu najsłynniejszych fotografów na całym świecie otrzymało zlecenie na jego realizację, wśród nich był Norman Parkinson, Herb Ritts, Helmut Newton, Peter Beard, Mario Testino i Patrick Demarchelier. Summerton będzie piątą kobietą, która stworzy zdjęcia do kalendarza. Wcześniej zdjęcia wykonywały Sarah Moon w 1972 roku, Joyce Tenenson w 1989 roku, Inez Van Lamsweerde w kalendarzu 2007 (z duetu Inez i Vinoodh) oraz Annie Lebovitz dwukrotnie w 2000 i 2016 roku. Summerton staje za obiektywem po gwieździe rocka i fotografie Bryanie Adamsie, który w 2022 roku zrobił zdjęcia do kalendarza o tematyce muzycznej, w którym wystąpiły takie gwiazdy jak Cher, Jennifer Hudson i Iggy Pop.

"Kiedy myślę o fotografach, którzy robili zdjęcia do kalendarza przez te wszystkie lata, to aż mnie ciarki przechodzą. Mam chwile, kiedy wciąż się szczypię. To szalona, ekscytująca i trudna przygoda z niesamowitymi ludźmi. Jestem podekscytowana po same brzegi” - powiedziała Summerton

Emma Summerton - feminizm na pierwszym planie 

Summerton zawsze postrzegała relację między modelką a fotografem jako synergię, istotne partnerstwo, które przekłada się na obraz. Fotografce zależy na tym, aby wiedzieć, kim są kobiety na jej zdjęciach. Jej fotografie opisywano jako kapryśne, starannie wykonane i pomysłowe, łączące fantazję i rzeczywistość, które sprawiają, że kobiety czują się nie tylko zainspirowane, ale również włączone w życie społeczne.

"Uwielbiam robić zdjęcia kobietom i pokazywać je jako silne, ale seksowne, potężne i czasami trochę dziwne" - powiedziała Summerton.

Emma Summerton - kariera

Po studiach w National Art School w Sydney, Emma Summerton rozpoczęła pracę w branży modowej. Przez pierwsze lata inspirowała się włoskim wydaniem Vogue, tworzonego w tym czasie przez Francę Sozzani. To właśnie on natchnął Summerton do szukania kreatywności w fotografii mody. Wkrótce fotografka trafiła pod skrzydła Edwarda Enninfula, którego określiła jako „wróżkę chrzestną mody".