Emilia Clarke znana jest głownie ze swojej roli w serialu "Gra o tron", gdzie wciela się w Daenerys Targaryen. Fani produkcji HBO, jaki i książki uwielbiają Brytyjkę i nie wyobrażają sobie, że ktoś inny mógłby zagrać Smoczą Królową. Okazuje się, że gwiazda była bliska rezygnacji z projektu. Powód? Zły stan zdrowia, a dokładnie tętniaki mózgu.

Emilia Clarke prawie zrezygnowała z roli w serialu "Gra o tron". Chodziło o jej zły stan zdrowia - aktorka walczyła o życie!

"Problem" pojawił się w 2011 roku, już po nakręceniu pierwszego sezonu "Gry o tron". "W momencie, gdy moje dziecięce marzenia zaczęły się właśnie spełniać, niemal straciłam sprawność psychiczną, a nawet życie. Aż do teraz, nigdy nie opowiadałam publicznie tej historii" - wyznała Clarke w swoim eseju opublikowanym przez The New Yorker. Podczas jednego z treningów Emilia poczuła tak silny ból głowy, że od razu została przewieziona do szpitala. Lekarz stwierdził, że to "krwotok podpajęczynówkowy, wylew zagrażający życiu, spowodowany krwawieniem do przestrzeni okalającej mózg". "Miałam tętniaka, pękła mi tętnica. Jak się później dowiedziałam, jedna trzecia przypadków kończy się śmiercią" - ujawniła 32-letnia Emilia Clarke.

Po operacji wewnątrznaczyniowej aktorka utraciła zdolność mowy (afazja): "W najgorszych momentach chciałam się po prostu wyłączyć, jak po wyjęciu wtyczki. Prosiłam personel, żeby pozwolił mi umrzeć. Moja praca – całe marzenia na temat tego, jakie miało być moje życie – koncentrowały się na języku, komunikacji. Bez tego byłam stracona." Była bardo słaba, a w trakcie akcji promocyjnej, pomiędzy kolejnymi wywiadami, przyjmowała morfinę. Dwa lata później doszło do podobnej sytuacji - tętniak był jeszcze większy. Emilia Clarke musiała poddać się kolejne operacji, a to wiązało się z kolejnymi traumatycznymi i bolesnymi przeżyciami. "Traciłam nadzieję, nie mogłam nikomu spojrzeć w oczy, dostawałam ataków paniki". Pomogła jej praca, a dokładnie spotkanie z ekipą na Comic-Con w San Diego (2013 rok).

Te zdarzenia doprowadziły do powstania organizacji charytatywnej SameYou. Akcja ma na celu podniesienie świadomości i wsparcie dla osób z urazami mózgu.