Czym jest Neuralink Elona Muska?

Neuralink to założona w 2016 roku amerykańska firma neurotechnologiczna, której siedziba znajduje się w San Francisco. Jej współzałożycielem jest Elon Musk, który od wielu lat nie ukrywa, że podróże w kosmos to tylko część jego misji i biznesu, bo wiele fundowanych przez niego inicjatyw zmierza w kierunku transhumanizmu. Neuralink zatrudnia światowej klasy neurologów z różnych uniwersytetów i inwestując setki milionów dolarów w ich badania mające prowadzić ludzkość do nowego etapu eksploatacji mózgu i likwidowania jego ograniczeń. Już jakiś czas temu założyciele platformy Neuralink ogłosili że pracują nad urządzeniem „przypominającym maszynę do szycia”, które będzie w stanie wszczepić do mózgu bardzo cienkie nici pozwalające na elektrodową manipulację ludzkimi odruchami i zachowaniami. Humanistycznym celem firmy ma być między innymi pomoc ludziom cierpiącym na choroby neurologiczne, ale także przezwyciężanie ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji człowieka na nieznanym wcześniej poziomie. Wśród zapowiadanych przez Muska korzyści chipów mózgowych jest między innymi... przywracanie wzroku.

Chipy Neuralink w mózgu człowieka już za 6 miesięcy

Elon Musk już kilka lat temu mówił, że ma nadzieję, że pierwszy chip mózgowy Neuralink zostanie wszczepiony człowiekowi do końca 2020 roku. Eksperymenty kilka razy jednak przesuwały się w czasie, ale dziś ekscentryczny miliarder twierdzi, że od przełomowego momentu dzieli nas tylko pół roku.Pod koniec listopada Neuralink zorganizował w swojej centrali w Kaliforni konferencję (również kilka razy przekładaną), podczas której zademonstrowano technologię współpracy między mózgiem i komputerem. Elon Musk wyświetlił wideo z małpą wyposażoną w chip mózgowy Neuralink, która pisała "telepatycznie". 

"Jesteśmy przekonani, że urządzenie Neuralink jest gotowe do wszczepienia go człowiekowi. Czekamy teraz na proces akceptacji wynalazku przez FDA (Food and Drug Administration)" - powiedział podczas konferencji Musk.

Chip mózgowy Neuralink, który ma rozmiar monety i wyposażony jest w elektrody, które mają na celu monitorowanie aktywności mózgu jego elektryczną stymulację. Wynalazcy mają ogromne ambicje, jeśli chodzi o tę technologię zastosowaną u ludzi. Początkowo chip miałby dać osobom cierpiącym na paraliż możliwość komunikowania się za pomocą myśli. W ciągu kolejnych lat Neuralink chce przywracać funkcjonalność ciała osobom sparaliżowanym, czy niewidzącym a także tym dotkniętym chorobą Alzheimera czy Parkinsona. Ale Musk nie wyklucza też w przyszłości podpięcia do ludzkiego mózgu sztucznej inteligencji...

Oczywiście już fakt wszczepienia człowiekowi chipa komputerowego budzi mroczne futurystyczne wizję i lęki. Jak każdy wynalazek w historii, chip mózgowy może zostać użyty w imię wielkich idei, ale także stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzkości jaką znamy. Tym bardziej, że Elon Musk jest w swoich wypowiedziach i posunięciach dość arogancki i pewny swoich dalszych kroków:

"Wypracowaliśmy rozwiązanie, które pozwoliłoby wszczepić chip do Twojego mózgu i nawet byś o tym nie wiedział. Nie mam wątpliwości, że pozwoliłbym go wszczepić własnemu dziecku, gdyby doznało na przykład takich obrażeń, jak złamanie karku" - mówi Elon Musk.