Tegoroczne rozdanie nagród ELLE Style Awards jest wyjątkowe i inne niż wszystkie. To dlatego, że galę połączyliśmy z 25. urodzinami ELLE   w Polsce. Gdy magazyn startował w 1994 roku, był pierwszym międzynarodowym tytułem dla kobiet na naszym rynku. Cenionym, niezależnym i przełomowym. Prawdziwym oknem na świat.

Dziś słynną nagrodą ELLE Style Awards, którą różne edycje ELLE przyznają lokalnie, wyróżniliśmy najlepszych projektantów, modelki, fotografów i debiutujące postaci w świecie mody. Działające na własnych zasadach i z wykorzystaniem swojego ogromnego talentu. 

Gości zaprosiliśmy do szczególnego miejsca: jednej z najważniejszych galerii sztuki, czyli Zachęty, której wypełnione dorobkiem artystycznym wnętrza otrzymały dodatkowo gwiezdny sufit i czerwony dywan. Tutaj, na jednej z historycznych ścian, urządziliśmy retrospektywną digitalową wystawę okładek polskiego ELLE, która pozwoliła przeżyć prawdziwą podróż do przeszłości i przyjrzeć się z bliska historii ostatnich 25 lat polskiej mody. Zobaczyliśmy też zwiastun filmu dokumentalnego Marty Kowalskiej i Aleksandra Ryżowa "25 ELLE", którego premiera już w listopadzie. Dodatkowo, w specjalnej strefie, marka H&M przybliżyła wszystkim ideę #lesswaste, odpowiedzialnej mody i świadomego wyboru, a zaproszone osoby mogły przysiąść na drewnianej ławce wśród prawdziwych traw i skałek. Wydarzenie zgromadziło najistotniejsze nazwiska mody i kultury oraz gwiazdy kina, muzyki i internetu. Tegoroczną galę poprowadził Olivier Janiak, redaktor naczelny ELLE Man. 

ELLE Style Awards 2019: gwiazdy, modelki i projektanci>>

ELLE Style Awards 2019 towarzyszy specjalna wystawa przy Łazienkach Królewskich - ELLE Icons. Wyróżniamy na niej 25. najważniejszych projektantów, których pracę obserwujemy od 25 lat i którzy zmienili oraz zmieniają oblicze polskiej mody. 

ELLE Style Awards 2019 to aż 7 nagród: Ikona Mody, Najlepszy Projektant, Najlepsza Modelka, Najlepszy Fotograf, Najlepsza Marka, Odkrycie ELLE oraz specjalne wyróżnienie, które wręczamy już po raz drugi - Odpowiedzialna Moda H&M i ELLE

ELLE Style Awards 2019: zwycięzcy

Podczas przemówień wyróżnionych nie zabrakło mądrych słów i apeli - ekologicznych, społecznych, dotyczących polityki, zdrowia psychicznego i zbliżających się wyborów. Kto zdobył tegoroczne statuetki? O kim będzie głośno i komu nagroda otworzy drzwi do kariery? Oto wyniki ESA 2019.

IKONA STYLU: Magdalena Cielecka

Aktorka, kilkukrotnie gwiazda okładek polskiej edycji ELLE, Nonszalancja, seksapil, naturalność. Kochamy ją za jej charyzmatyczne role teatralne i filmowe oraz za to, z jakim wdziękiem nosi nawet najbardziej klasyczne ubrania.

Nagrodę wręczyły Marietta Żukowska, aktorka, ikona stylu ELLE 2018 roku oraz Karolina Limbach, stylistka ELLE. 

PROJEKTANT ROKU: Ania Kuczyńska 

Minimalizm ma we krwi. To on definiuje jej na wskroś eleganckie, ale i praktyczne kolekcje. Ta najnowsza zachwyca formą. Tak samo jak projektantka. Projekty Kuczyńskiej to warszawskość przetłumaczona na modę. Jej torba-worek jest najbardziej rozpoznawalnym markowym dodatkiem w historii współczesnej polskiej mody po 1989 roku.

Nagrodę wręczyli projektantka Gosia Baczyńska i Marcin Świderek, szef działu mody ELLE.

MARKA ROKU: Veclaim

Marka, która zadebiutowała dopiero pod koniec zeszłego roku jest już niemal tak popularna jak jej właścicielka - Jessica Mercedes. Mocne printy i krój jak z lat 80. To atrybuty jej projektów, które pokochały nie tylko blogerki, ale także stylistki. 

Nagrodę wręczyły Małgosia Szczepańska, redaktor naczelna ELLE Decoration Polska i ubiegłoroczna laureatka ELLE Style Awards – Anka Krystyniak, projektantka chyba najbardziej magicznej biżuterii w Polsce.

FOTOGRAF ROKU: Gosia Turczyńska

Z jednej strony subtelna i dziewczęca, z drugiej seksowna i odważna. Taka jest Gosia i takie są jej zdjęcia, które systematycznie pojawiają się na naszych łamach. Ostatnio w sesjach okładkowych z Kasią Smutniak i Anją Rubik.

Nagrodę wręczyli Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik, zwycięzcy w tej kategorii w 2018 roku. Duet zawodowy i prywatny. Od czasu ich debiutu na łamach ELLE ich kariera poszybowała w górę.

ODKRYCIE ROKU: KTW Fashion Week 

Święto mody w Katowicach, skupiające kolekcje debiutantów, marek i gwiazd projektowania. To dopiero druga edycja wydarzenia, a już widać w nim potencjał na prawdziwy polski tydzień mody. Trzymamy kciuki.

Wyróżnienie odebrali Anna Puślecka, dziennikarka, dyrektor artystyczna KTW FASHION WEEK oraz Rafał Wyszyński, pomysłodawca tego przedsięwzięcia, prezes Fundacji Giesche, która w 2012 roku przejęła teren dawnej fabryki Porcelany Śląskiej i od tego czasu z determinacją rewitalizuje i ożywia to miejsce. Sprawiając, że Katowice robią się coraz modniejszym miejscem na mapie Polski.

Nagrodę wręczyły Marta Kowalska redaktor prowadząca ELLE.pl oraz Ewa Stępień, redaktor ELLE.pl, które tworzą stronę internetową ELLE od 6 lat. 

MODELKA ROKU: Cleo Ćwiek 

Modelka o wielu twarzach i zainteresowaniach. Z gracją pozuje przed obiektywem aparatu, między innymi w sesji okładkowej do marcowego numeru ELLE. Swoją prawdziwą osobowość pokazuje jednak prowadząc panele i wykłady w ramach swojej nowo utworzonej fundacji „Można zwariować”, gdzie edukuje dziewczyny w temacie zdrowia psychicznego.

Nagrodę wręczyły Anna Jagodzińska, jedna z topowych polskich modelek, gwiazda urodzinowej okładki ELLE oraz Basia Czartoryska, szefowa działu mody ELLE w latach 1994-98.

MODA ODPOWIEDZIALNA ELLE & HM: Bio2Materials

Pierwsza polska marka w sektorze ekologicznych i zrównoważonych tekstyliów. Tworzy materiały pochodzenia organicznego. Ich hit to alternatywa dla skóry zwierzęcej i syntetycznej. Skóra Bio2Materials jest w 100% biodegradowalna i pozbawiona szkodliwych dla zdrowia substancji. Aleksandra Kantor, Katarzyna Szpicmacher i prof. Artur Bartkowiak wymyślili i opracowali technologię produkcji ekologicznych tekstyliów, która ma szansę podbić światowy rynek. Założycielki marki zapewniają, że ich produkt może być alternatywą dla skóry zwierzęcej i syntetycznej. Głównym składnikiem materiału są wytłoki z jabłek. Jak czytamy na stronie Bio2Materials, to największy odpad organiczny z przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce. W sezonie wytwarzany jest w ilości około 500 ton na dobę. Założycielki firmy zainspirowały się włoską marką Vegea, która do produkcji materiału wykorzystuje wytłoczyny po winogronach. Pierwszy portfel ze skóry z jabłek trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. 

Wyróżnienie odebrały Aleksandra Kantor i Katarzyna Szpicmacher z marki Bio2Materials.

Nagrodę wręczyli Dominique Fantaccino, CEO H&M POLSKA oraz redaktor naczelna ELLE, Marta Drożdż. 

ELLE Style Awards to nagroda, którą magazyn ELLE wręcza lokalnie na całym świecie od wielu lat. To wyraz uznania dla wybitnych osobowości świata mody, niezapomnianych kolekcji, kreatywnych pomysłów i obiecujących nazwisk.