Inspirujące wykłady

Ekscytujące prelekcje ekspertów oraz redaktorów ELLE miały miejsce w kameralnych przestrzeniach konferencyjnych Elektrowni Powiśle w Warszawie. Bliskość Wisły i słoneczna pogoda dały doskonałą oprawę wydarzenia. Modowy weekend rozpoczęliśmy w piątkowy wieczór otwarciem panelu „Kariera w modzie” i rozmową Joanny Lorynowicz, redaktor naczelnej ELLE, z Karoliną Pawelczyk - ilustratorką fashion & beauty oraz absolwentką prestiżowej uczelni artystycznej Central Saint Martins w Londynie, która opowiedziała o swojej współpracy z międzynarodowymi projektantami. Kolejny prelegent, Rafał Reif, szef działu mody i handlu w firmie doradczej Accenture oraz autor podcastu „Co z tą modą” (o przyszłości i odpowiedzialności branży mody), opowiedział o głównych trendach w branży mody, czyli ekologii i technologii

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Drugą część spotkania wypełniły warsztaty z redakcją ELLE. Pierwszy z nich prowadzony przez Martę Kowalską, redaktor prowadzącą ELLE.pl, był doskonałą okazją, aby zajrzeć za kulisy pracy w magazynie online. A konkretnie kulisy powstawania wideo! Marta opowiedziała o tym, dlaczego w dzisiejszych czasach sesja zdjęciowa to czasem za mało oraz o audiowizualnych wyzwaniach redakcji digitalowej, czyli reelsach, tik-tokach i live’ach, które produkują. „Jak szukać świetnych ubrań w lumpeksach i co czyni te znaleziska prawdziwymi perełkami?” – to temat kolejnego warsztatu, na który czekało wiele fanek mody vintage. Poprowadziła go Aleksandra Zawadzka, dziennikarka, redaktorka mody ELLE.pl, copywriterka oraz autorka książki „Moda vintage”, ze znaną ze swojego unikatowego stylu Kasią Zawadzką, aktorką teatralną, filmową i serialową. Wieczór zakończyła a jednocześnie rozbawiła publiczność prelekcja Karoliny Limbach, stylistki ELLE oraz prowadzącej program „Czas na Zmianę” w TVN Style, która zdradziła ciekawostki pracy przy sesjach zdjęciowych oraz opowiedziała jak zdobywać doświadczenie w branży. Zawzięta dyskusja, która miała miejsce po warsztatach Karoliny jedynie podsyciła nastroje na kolejny dzień.

Warsztaty – Kariera w Modzie

Sobota przyciągnęła gości chcących jeszcze więcej dowiedzieć się o tym jak zrobić karierę w modzie. Dyrektor Działu Mody ELLE, Marcin Świderek, w warsztacie pt. „Czy magazyny mody wciąż kreują trendy i wpływają na współczesną rzeczywistość?” opowiedział o roli prasy modowej kiedyś i dziś. Kolejna na scenę weszła Modivo E-commerce Director, Aleksandra Szol, wraz ze swoimi współpracownikami. Podczas inspirującego i dynamicznego wystąpienia wszyscy opowiedzieli o pracy w modowym e-commerce. Warsztat Kamili Kończak, współzałożycielki LePont Agency, był gratką dla wszystkich, którzy marzą o karierze w PR-rze. Kamila przytoczyła sylwetki najpopularniejszych ekranowych kobiet zajmujących się PR-em oraz opowiedziała o współczesnych realiach. Prelekcje tego dnia zakończyło wystąpienie Marty Kowalskiej, redaktor prowadzącej ELLE.pl, która tym razem wciągnęła publiczność w świat zawodów przyszłości w branży kreatywnej.

Warsztaty – Moda odpowiedzialna

Ostatni dzień konferencji dotyczył „Mody Odpowiedzialnej”. Na widowni spotkaliśmy zarówno osoby zawodowe zajmujące się modą, jak również konsumentów, którzy chcą bardziej świadomie kupować. W świat mody odpowiedzialnej wciągnął wykład Moniki Surowiec, założycielki Saint Warsaw Circular Fashion, która przybliżyła pojęcie i założenia mody cyrkularnej. Kolejna na scenie pojawiła się Aleksandra Szol, tym razem Modivo E-commerce Director opowiedziała o wyzwaniach stojących przed modową platformą sprzedażową w 2022 r. Warsztat Angeliki Warlikowskiej, redaktorki mody ELLE, o budowaniu szafy kapsułowej, był jedną z propozycji tego w jaki sposób odpowiedzialną modę możemy wprowadzić do własnej szafy. Ostatnia prelekcja należała do Eweliny Antonowicz, prezeski polskiego oddziału globalnej organizacji Fashion Revolution, która w wykładzie pt. „Jak zaprojektować nowy system mody? Kryteria, innowacje, aktywizm i moda przyszłości” dobitnie zakreśliła wizję mody w przyszłości, ale również podała receptę na to jak uniknąć katastrofy.  

Atmosfera skupienia i kreatywnej energii wypełniała salę konferencyjną Elektrowni Powiśle każdego dnia. Dla tych, którzy nie mogli przyjechać do Warszawy udostępniliśmy sześć wideopodcastów nagranych z inspirującymi ludźmi z branży mody: Sylwią Antoszkiewicz (Style Coach), Asią Sobierajską (Co-founder & Chief Commercial Director Warsaw Creatives), Aleksandrą Szol (Modivo E-commerce Director), Harel (dziennikarką i autorką niezależnego bloga), Pauliną Pyszkiewicz (założycielką marki modowej LEBRAND) oraz członkami redakcji.

Rozmowy i dyskusje umilili również patroni wydarzenia: Modivo i Cisowianka Perlage, natomiast o torby prezentowe dla uczestników zadbali: Letter Bag, 4Szpaki oraz SLAAP.