Dobre nawyki 

"Wyniki wielu badań wskazują, że zdrowe jelita to takie, których mikrobiota jest bardzo zróżnicowana. Kluczową rolę odgrywa tu dieta. Każdy z jej składników pełni swoje funkcje, wpływające na kondycję jelit, np. wspierając ich persytaltykę (ruchy jelit), odżywiając bakterie jelitowe czy pomagając usuwać zbędne produkty przemiany materii. Dziś wiemy, że diety obfitujące w warzywa, owoce i błonnik, to te najkorzystniejsze dla naszej mikrobioty. Dla łatwego wyobrażenia sobie o czym mowa – tak bardzo jak zróżnicowana i kolorowa jest nasza dieta – tak bardzo różnorodna jest ekipa bakterii w naszym brzuchu" - tłumaczy mgr Ewa Kurowska, dietetyk.  

Najważniejszym dobrym nawykiem jest więc regularne jedzenie śniadań (rano, nie w południe czy w ogóle po pracy). Kolejnym nawykiem, który warto wypracować, jest komponowanie posiłków w sposób zbilansowany, bo wszystko co jemy, wpływa na nasz organizm. W całodziennej diecie niezbędne są więc różnorodne, kolorowe warzywa i owoce (wystarczy 400 g dziennie, w odpowiednich proporcjach: 3/4 – warzywa i 1/4 – owoce), produktów mlecznych lub produktów pochodzenia roślinnego, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych, a także zdrowych tłuszczy roślinnych, np. oliwy z oliwek czy tych zawartych w orzechach, pestkach i rybach.  

Co więc zjeść na śniadanie? Naszym sprawdzonym wyborem jest jogurt – najlepiej naturalny, domowa granola z płatków owsianych, z kokosem i świeżymi owocami (teraz jagody) lub rodzynki. 

Produkty mleczne oraz produkty na bazie roślin są cenione przez ekspertów ds. żywienia oraz konsumentów. Powód?  

  • produkty mleczne, takie jak na przykład jogurty, są cennym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia – składnika potrzebnego do utrzymania zdrowych kości i zębów, 
  • produkty mleczne i produkty roślinne, oparte na soi są źródłem pełnowartościowego białka o odpowiednich proporcjach aminokwasów egzogennych (czyli takich, których organizm nie potrafi sam wyprodukować), 
  • białko zawarte w produktach mlecznych, jest bardzo dobrze przyswajane przez organizm. 

Latem z największą łatwością można sięgnąć po  dietę fleksitariańską, czyli taką która skupia się głównie na produktach pochodzenia roślinnego, jednak dopuszcza ograniczone spożywanie mięsa i ryb.

A skoro już jesteśmy przy dobrych nawykach, to absolutną podstawą jest picie wody - przed śniadaniem, po śniadaniu i regularnie w ciągu dnia. Butelkę lub szklankę wody powinniśmy mieć zawsze pod ręką i sukcesywnie, małymi łykami, ją opróżniać. Znaczenie ma jednak nie tylko to ile, ale także jaką wodę pijemy. Dobrym wyborem dla każdego jest niskozmineralizowana woda źródlana, którą można spożywać bez ograniczeń. Pojawia się tu jednak kwestia środowiskowa, bo wody źródlane oferowane są w plastikowych butelkach, a jak wiadomo – zagospodarowanie plastikowych opakowań, to duże wyzwanie środowiskowe. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, że niektóre marki, m.in. Żywiec Zdrój, wprowadzają do swojej oferty butelki wykonane w 100% z tworzywa rPET, czyli z plastiku pochodzącego z recyklingu. Nie tylko pozwala to na zagospodarowanie już istniejących opakowań, ale też przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Tu jednak nie wystarczy odpowiedni wybór – bo z taką butelką, jak zresztą z każdym opakowaniem, musimy jeszcze odpowiedzialnie postępować: wrzucić do żółtego kosza, aby mogła zostać poddana recyklingowi i ponownie wykorzystana.  

Lokalnie! 

Czasy, w których większość żywności pochodziła z pobliskiego pola, skończyły się już dawno. Nie oznacza to jednak, że w 2021 roku nie możemy sięgać po produkty lokalne, czyli wytworzone w Polsce. Coraz więcej producentów żywności (także międzynarodowych marek) decyduje się na produkowanie w Polsce,  pozytywnie wpływając na polską gospodarkę, lokalne społeczności i środowisko naturalne. Przykładem takiej firmy jest  DANONE, który na co dzień współpracujące z 262 gospodarstwami, które dostarczają miliony litrów mleka – jednego z najważniejszych surowców do produkcji wysokiej jakości jogurtów, serków, deserów oraz mlek modyfikowanych. 

Kupujemy mleko od polskich producentów i tylko tutaj, w Polsce rozwijamy swoją bazę skupu – czyli zwiększamy liczbę gospodarstw, z jakimi współpracujemy. Wspólnie dbamy o najlepszą jakość i zrównoważony sposób pozyskiwania mleka - surowca z którego powstają produkty trafiające na rynek polski i do wielu innych krajów. Równie dużą wagę przykładamy do samej współpracy z rolnikami, z którymi łączą nas silne, partnerskie relacje. Dlatego obok troski o dobrostan zwierząt i wspieranie gospodarstw w przekazywaniu tradycji rolniczych, łączymy siły z naszymi dostawcami, wprowadzając standardy rolnictwa regeneratywnego. Dąży ono do ochrony środowiska poprzez regenerację wierzchniej warstwy gleby, ochronę zasobów wodnych, czy zwiększenie różnorodności biologicznej. Wszystko po to by rozsądnie korzystając z zasobów natury móc oferować wartościową żywność.” – opowiada Wioletta Raczkowska, Dyrektor ds. zakupów mleka w spółkach DANONE. 

Z troską 

o środowisko naturalne, które coraz bardziej jej potrzebuje. Komponując swoje śniadanie staraj się wybierać produkty marek wytwarzających żywność w sposób zrównoważony, ale zwróć też uwagę na opakowania - i tak, możesz zachować się ekologicznie, nawet decydując o tym po jaki jogurt sięgniesz. Dlaczego? Bo opakowania mogą dostać drugie życie, co przekłada się na mniejsze obciążenia dla środowiska naturalnego. Aby tak się stało niezbędne jest odpowiedzialne gospodarowanie tworzywami sztucznymi, z jakich powstają opakowania. W tym celu powstał Polski Pakt Plastikowy, który stanowi część światowej inicjatywy Plastic Pact network, zainicjowanej przez Fundację Ellen MacArthur, a do którego przystąpiła m.in. grupa spółek DANONE. Inicjatywa ta połączyła 12 firm w Polsce, które są gotowe podejmować konkretne działania na rzecz zmiany obecnego modelu wykorzystywania tworzyw sztucznych, dążąc do uzyskania obiegu zamkniętego. Działania przewidziane do 2025 obejmują: 

  • identyfikację i eliminację wskazanych opakowań (nadmiernych i problematycznych) z tworzyw sztucznych poprzez przeprojektowanie, innowacje i alternatywne modele dostawy, 
  • dążenie do zmniejszenia o 30% użycia pierwotnych tworzyw sztucznych w opakowaniach wprowadzanych na rynek, 
  • 100% opakowań z tworzyw sztucznych na polskim rynku ma nadawać się do ponownego wykorzystania lub recyklingu, 
  • dążenie do zwiększenia udziału surowców wtórnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych do poziomu 25%, 
  • efektywne wsparcie systemu zbiórki i recyklingu opakowań, aby osiągnąć poziom recyklingu w wysokości  co najmniej 55% na polskim rynku, 
  • podniesienie jakości i efektywności edukacji konsumentów w zakresie segregacji, recyklingu, ponownego wykorzystania i ograniczenia zużycia opakowań. 

Mocno trzymamy kciuki za wszystkie powyższe założenia, a Wam życzymy najsmaczniejszych EKO śniadań z możliwych!