Baran

Zrób coś dla natury i swojego zdrowia - wyjdź pobiegać do pobliskiego lasu. Koniecznie weź ze sobą worek na śmieci, żeby w trakcie joggingu...pozbierać odpady. Dzięki temu zwykły truchcik przestanie być nudny, a ty ulepszysz swoje otoczenie. Ten ekologiczny rodzaj sportu cieszy się rosnącą popularnością. Sprawdź hasztag #plogging, bo to właśnie pod nim znajduje się fala inspiracji. Ludzie z wielu krajów motywują się nawzajem, by bezinteresownie sprzątać świat. Zrób to i koniecznie podziel się z innymi. Masz szansę zapoczątkować nowy eko trend w swoim towarzystwie. 

Inwestycja zero-waste: metalowe słomki

Byk

Jesteś znakiem ziemskim, więc kochasz świat przyrody. Nauka ogrodnictwa przychodzi ci z łatwością. Dowiedz się, jak kompostować odpady. Resztki jedzenia, skorupki jajek, fusy z kawy, papier, tektura i inne materiały organiczne, posłużą ci jako naturalny nawóz. Zasadź ogród kuchenny pełen ziół czy kwiatów, które możesz później zasuszyć na herbatę, lub użyć w codziennej pielęgnacji. Nic tak nie smakuje, jak świeża mięta, listki tymianku w jajecznicy lub lawenda zamoczona w oliwie. Przestań dokładać rękę do nadprodukcji odpadów. Ogranicz kupowanie jedzenia w plastiku. Dziel się swoją eko wiedzą z przyjaciółmi i rodziną. 

Inwestycja zero-waste: metalowa maszynka do golenia.

Bliźnięta

Rzuć sobie wyzwanie i zacznij być eko już dziś, bez wychodzenia z domu. Postaw na oszczędzanie energii. Odłącz od prądu wszystkie urządzenia, których aktualnie nie używasz. Trzymanie ładowarki w kontakcie nie ma sensu, jeśli twój telefon ma pełną baterię. Używaj zimnej wody do prania ubrań lub podczas brania prysznica. Zacznij na serio segregować odpady, kompostuj wszystko, co organiczne. Poszukaj w internecie nowych innowacji, które pomagają żyć bardziej naturalnie i sprawdzą się w twoim miejscu zamieszkania. Nów Księżyca pomaga w dokonaniu zmian. 

Inwestycja zero-waste: włoska kawiarka ze stali nierdzewnej.

Rak

Zrób eko akcję, do której zachęcisz wszystkich domowników. Ustalcie sobie miesiąc "bez kupowania" i wydawajcie minimum pieniędzy, tylko na najpotrzebniejsze rzeczy. Możesz też użyć grup na Facebooku, żeby zacząć wymieniać się z ludźmi. W ten sposób dostaniesz to, czego potrzebujesz, w zamian za rzeczy, które są ci niepotrzebne. Naucz się robić domowe kosmetyki, ogranicz plastik w swojej łazience. Oddaj nienoszone ubrania do recyklingu, a kochanym starociom nadaj nowe życie.

Inwestycja zero-waste: kubek wielokrotnego użytku do kawy, którą zabierasz na wynos.

 

Lew

Obiecaj sobie, że już nigdy nie użyjesz plastikowych siatek. Zamiast nich, zawsze miej przy sobie eko torbę. Zorganizuj zbiórkę charytatywną na rzecz ulubionej organizacji. Zrób to już teraz lub w swoje urodziny, zamiast oczekiwać prezentów dla siebie. W ten sposób zaplusujesz dla naszej planety. Przede wszystkim zamieniaj samochód na rower, kiedy tylko będzie to możliwe. Duża torba zakupowa na kółkach też ma sens, jeśli wybierasz się po większe sprawunki.

Inwestycja zero-waste: praktyczne słoiki z mocnego szkła, np. marki Ball Mason.

Panna

Dobra jakość ma dla ciebie ogromne znaczenie. Zrób porządek w swojej szafie, oddaj rzeczy, których już nie nosisz i obiecaj sobie, że od teraz będziesz kupować tylko w sklepach vintage lub u lokalnych projektantów. Po zakupy spożywcze wybieraj się na targ, bezpośrednio do rolników, zamiast ciągle chodzić do sieciówki. Zamień chemię gospodarczą w plastikowych butelkach na domowe środki czystości bazujące na occie. Twoje środowisko stanie się zdrowsze, a ty przyczynisz się do ulepszania świata. 

Inwestycja zero-waste: kubeczek menstruacyjny

Waga

Masz w sobie dar zrzeszania ludzi w słusznym celu. Możliwe, że już stworzyłaś grupę, która utrzymuje ze sobą regularny kontakt i nie boi się działać. Czas porozmawiać w niej o pomysłach przyjaznych dla środowiska. Zorganizuj wydarzenie, które pogłębi świadomość innych oraz pomoże zwiększyć efektywność sprzątania odpadów czy oszczędzania energii w domu. Sama zacznij lepiej dbać o swoje zasoby, żeby świecić dobrym przykład. Twój naturalny urok osobisty pomoże rozpowszechnić przydatne eko informacje, które każdy może wcielić w życie. 

Inwestycja zero-waste: butelka na wodę ze stali nierdzewnej.

Skorpion

Wykorzystaj swoje zdolności analityczne i zrób dobry research. Odkryj środki czystości przyjazne dla środowiska oraz naturalne alternatywy dla swoich perfum czy kosmetyków. Im bardziej zredukujesz otaczające cię toksyny, tym lepiej skorzysta na tym twoje zdrowie. Przestań wspierać szybką modę, postaw na perełki vintage. Kupuj tylko to, co ma szansę stać się twoją miłością na całe życie. Możesz też porozmawiać z właścicielami spożywczaków w sąsiedztwie. Poproś ich o zaopatrzenie w zielone produkty, pokazując im listę dobrych alternatyw. To samo zrób drogą mailową z markami beauty, z których korzystasz. 

Inwestycja zero-waste: bambusowa szczoteczka do zębów.

 

Strzelec

Nie masz problemu z tym, żeby żyć ekologicznie, ale możesz zrobić dla planety coś więcej. Obudź drzemiącego w tobie nauczyciela i zacznij edukować innych o globalnym kryzysie klimatycznym. Zrób to za pomocą swoich social mediów. Zaproponuj eko rozwiązania, które pomagają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, wspierają zrównoważone rolnictwo czy oszczędzają zasoby ziemskie wody. Nie bój się manifestować swoich myśli. Poruszaj ludzi do wielkich zmian.

Inwestycja zero-waste: ekologiczne opakowania dla warzyw i owoców trzymanych w lodówce.

Koziorożec

Masz ambitną naturę, więc bycie bardziej ekologicznym powinno przychodzić ci z łatwością. Zainteresuj się, jaką rolę w dokonywaniu dobrych zmian pełni korporacja, w której pracujesz. Czy przyczynia się do ochrony planety? Jeśli nie, czas zadziałać i coś z tym zrobić. Zacznij pisać listy do zarządu swojej firmy czy miejsc znajdujących się w twoim sąsiedztwie. Przedstaw eko modele działania, jakie bez wysiłku można wprowadzić w życie. Zaproponuj przyjazne metody produkcji lub korzystania ze sprzętów biurowych. Pamiętaj, aby w każdej takiej sprawie zachować poczucie humoru. W ten sposób nie będziesz odstraszać innych!

Inwestycja zero-waste: szampon i odżywka do włosów w kostce. 

Wodnik

Lubisz oryginalne wyzwania, jesteś też urodzoną aktywistką. Ratowanie planety to sens twojego życia. Zastanów się więc, jak możesz lepiej skorzystać z zasobów naturalnych oraz przy okazji zaoszczędzić energię. Pomyśl o takiej inicjatywie, jak ogród sąsiedzki, w którym ludzie będą wspólnie hodować żywność. Czas znaleźć dobre miejsce na szklarnię, zebrać chętnych i przesłać taką propozycję do urzędu. Stwórz swoją społeczność - działaj! Podziel się z innymi swoim doświadczeniem w dziedzinie ekologii. Pokaż, jak żyć w harmonii z naturą.

Inwestycja zero-waste: eko torby

Ryby

Jesteś znakiem wodnym, zadbaj o swój żywioł. Poszukaj sposobów na oszczędzanie wody w domu i ogrodzie. Może warto zmienić swój system nawadniania? Twoja toaleta czy głowica prysznica też mogą być bardziej wodooszczędne. Poczytaj na ten temat, żeby wiedzieć, jakie rozwiązania sprawdzą się u ciebie. Rzuć wyzwanie reszcie domowników! Niech skrócą czas swoich kąpieli i zmniejszą ilość lejącej się wody. Zainwestuj także w dobry filtr wodny, zamiast kupować wodę butelkową.

Inwestycja zero-waste: pałeczki do jedzenia wielokrotnego użytku. 

Uzależnienia według znaku zodiaku. Co jest twoją słabością? >>