Eddie Redmayne żałuje roli w filmie "The Danish Girl"

Eddie Redmayne to 39-letni heteroseksualny aktor, który zdobył ogromne uznanie krytyków za główną rolę Lili Elbe w filmie "Dziewczyna z portretu". Ale jego rola spotkała się, także z falą krytyki. Film inspirowany jest prawdziwą historią duńskiego malarza Einara Wegnera i jego żony Gerdy, których małżeństwo wystawione zostało na próbę. Einar postanawia zmienić płeć i zostaje jedną z pierwszych na świecie transpłciowych kobiet - Lili Elbe. Mimo, że Redmayne, który wciela się w rolę Einara, a później Lili, przyznaje, że jego zaangażowanie pomogło produkcji dotrzeć na duże ekrany, twierdzi, że dzisiaj już nie przyjąłby takiej roli po raz drugi. 

Eddie Redmayne o roli w filmie "The Dunish Girl": "Myślę, że to był błąd"

Teraz, gdy różnorodność i reprezentacja stają się coraz ważniejsze w Hollywood, Redmayne przyznał w wywiadzie dla The Times, że gdyby zaproponowano mu dzisiaj podobną rolę, odrzuciłby ją. 

Nie, nie wziąłbym tego teraz. Zrobiłem ten film z najlepszymi intencjami, ale myślę, że to był błąd. Większa dyskusja na temat frustracji związanych z castingiem jest spowodowana tym, że wiele osób nie ma głosu w tym temacie. Szanse powinny być wyrównane, w przeciwnym razie nie będziemy mogli kontynuować tej debaty - powiedział Eddie Redmayne w wywiadzie dla The Time.

Na dodatek, Eddie Redmayne wspiera społeczność transpłciową. Swoje poparcie dla społeczności LGBTQ wyraził odpowiadając na komentarz na Twitterze J. K. Rowling, która została oskarżona o transfobię. Aktor odpowiedział wówczas, że "kobiety trans to kobiety, transmężczyźni to mężczyźni, a tożsamości niebinarne są ważne".

Nigdy nie chciałbym przemawiać w imieniu społeczności, ale wiem, że moi drodzy transpłciowi przyjaciele i koledzy są zmęczeni ciągłym kwestionowaniem ich tożsamości, co zbyt często skutkuje przemocą i nadużyciami. Po prostu chcą żyć swoim życiem pokojowo i nadszedł czas, aby im to dać- powiedział Redmayne