Blizny i znamiona to na ciele to coś, co staramy się zawsze zakrywać. Albo pod ubraniem, albo za pomocą maskujących kosmetyków. Często wstydzimy się tych "znaków" na skórze, które są pamiątką po ciężkiej chorobie, ciąży, wypadku czy operacji. Rozległe i głębokie ślady przykuwają wzrok oraz prowokują niewygodne pytania. A my nie zawsze mamy chęć, by na nie odpowiedzieć.

Blizny nie są mile widziane w reklamach, ich posiadanie zazwyczaj wyklucza karierę w modelingu. Czy skaza na ciele faktycznie jest czymś, czego należy się wstydzić?

Fotografka z Londynu Sophie Mayenne postanowiła zerwać z tabu. Stworzyła projekt body positive o nazwie "Behind The Scars" - serię zdjęć młodych ludzi z bliznami, które opowiadają ich historie. W sesji wzięły udział "zwykłe" dziewczyny, które przez lataukrywały swoją skazę na skórze. Stawały się przez to zamknięte w sobie, nabawiały się kolejnych kopleksów. Teraz uczą się, jak akceptować siebie i nie przejmować się opinią innych. 

Na Instagramie @sophiemayanne znajdziecie wiele zdjęć pięknych kobiet z bliznami. Przed obiektywem zapozowały z uśmiechem! Pod większością zdjęć znajdują się historie bohaterek projektu. Większość z nich to wypadki losowe, na których nie dało się uniknąć. Podziwiamy je za siłę i odwagę, która nie pozwoliła im poddać się w najcięższych chwilach. 

"Pracując jako fotograf, zawsze inspirowałam się surowymi i niedotkniętymi retuszem zdjęciami. Takie fotografie najlepiej odzwierciedlają inność oraz naturalne piękno. Stąd wzięła się moja fascynacja bliznami. Gdy postanowiłam rozpocząć ten projekt, pomyślałam, że jeśli pomogę nawet tylko jednej osobie, to i tak będzie to moje osobiste zwycięstwo. Mam nadzieję, że z czasem dotrę do coraz większej liczby ludzi i przyczynię się do zmiany punktu widzenia na temat piękna" – wypowiada się Sophie. 

Też macieblizny na ciele? Najwyższa pora przestać je ukrywać!