Napisać w skrócie o Tomaszu Żaku? To niemalże niemożliwe, bo to człowiek wielu zadań, wielu pasji i wielu zawodów. Pracował jako dziennikarz, był radnym w swoim rodzinnym Śremie, śpiewał w kapeli hardcore punkowej, sprzedawał perfumy przez internet. Uwielbia bieganie i kilogramy żelastwa do przerzucenia. Jak nie śpi, to czyta, a jak nie czyta, to gra na konsoli.

 

Ale przede wszystkim Tomasz Żak pisze! I to pisze tak błyskotliwie, z takim pazurem, że w Internecie wypatrzył go kiedyś Marcin Meller, który zaproponował mu napisanie książki. Efektem tej propozycji była właśnie „Trzydziestka”, świetnie przyjęta powieść kryminalna, o której Tomasz Żak opowiadał Michałowi Miernikowowi w podcaście Jeszcze jeden rozdział” w ELLE MAN

„Dwudziestka” Tomasza Żaka – od kiedy w sprzedaży?

Teraz do księgarń warto wybrać się także po „Dwudziestkę”, w której do grona bohaterów z „Trzydziestki” – byłego dziennikarza, a teraz pisarza, policjantki po przejściach i świeżo upieczonego ministra nauki – dołącza Dominik Wierzbicki, ambitny dwudziestoletni student fotografii, dorabiający do studiów w faktoidalnym szmatławcu „Nius!”. Podczas wakacji w Tajlandii w barze natyka się na imprezowicza z Polski. Ponieważ mężczyzna zachowuje się dziwnie, zaczyna robić mu zdjęcia. Nie wie jeszcze, że te fotografie mogą go wiele kosztować… Dlaczego? I czy to możliwe, że zamordowany Tomasz Pałecki, wokół którego toczyła się akcja „Trzydziestki”, tak naprawdę w najlepsze poczyna sobie w Azji…?

Już po krótkiej zapowiedzi można zorientować się, że młody autor przygotował kolejny powieściowy rollercoaster. Skąd pomysł na taką przewrotną kontynuację? „Inspirację do pisania czerpię z życia, choć brzmi to bardzo oklepanie. Wydaję mi się, że jestem dość dobrym obserwatorem codzienności – nawet rozmowa z kimś stojącym przy kasie w markecie może okazać się dla mnie wartościowym materiałem. Mam w telefonie plik tekstowy o nazwie „Pomysły” i tam trafia naprawdę wszystko: od pojedynczych słów, przez cytaty, po zapisy snów. Wierzę, że dobrą historię można znaleźć wszędzie” – tłumaczy pisarz.  

A na pewno dobra historia czeka na czytelniczki i czytelników w najnowszej powieści Tomka Żaka. „Dwudziestka” w księgarniach już od 9 lutego!