PokazDolce & Gabbana był najważniejszym wydarzeniem dnia w Mediolanie. Ostatnie  kolekcje duetu były przepiękne, ale na markę spadło wiele krytyki za powtarzalność. Nikt już nie chciał oglądać na wybiegu motywów z sycylijskiej kultury i sztuki. Dlatego Stefano i Domenico poszukali nowego źródła inspiracji i znaleźli go w sztuce Cesarstwa Bizantyjskiego. W V wieku jego obszar obejmował prawie całe terytorium współczesnych Włoch, a włoskie miasto Rawenna uchodziło za najważniejszy ośrodek sztuki bizantyjskiej w Europie Zachodniej. W przypadku Sycylii, panowanie sztuki bizantyjskiej trwało znacznie dłużej niż sama władza Konstantynopola...

Dolce & Gabbana zachwycili się niesamowitymi mozaikami z katedry Monreale (przełom XII i XIII w.) i przenieśli je na tkaniny w kolekcji jesień-zima 2013. Modelki paradowały po wybiegu obleczone w portrety świętych, Maryji i króla Williama II. Koncept absurdalnie prosty i genialny, bo arcydzieła światowej sztuki są pewnym nośnikiem piękna, uświęconym przez prawie tysiąc lat powszechnego zachwytu. Projektanci nie musieli się nawet zbytnio napracować, bo proste formy sukienek i tunik widzieliśmy już we wcześniejszych kolekcjach duetu.

Nie znaczy to, że Dolce & Gabbana poszli na łatwiznę. W ich twórczości dekoracja zawsze wiedzie prymat nad krojem, ale tym razem pokazali też zestawy prostych, dziennych ubrań. W kostiumikach i płaszczach z melanżowej wełny to forma gra pierwsze skrzypce, a czarne żakiety i okrycia na guziki czerpią z fasonów znanych z ulic... Watykanu. W ostatniej fazie pokazu mogliśmy obserwować jak forma i treść osiągają idealną harmonię, w dopracowanych fasonach krojonych ze sztywniejszych tkanin i koronek. Szczególnie zachwyciły nas lekkie płaszczyki i sukienka "z mozaiki", cała inkrustowana kamieniami. Przedmiotem pożądania na pewno staną się także finałowe krótkie czerwone sukienki z koronki, wyszywane kamieniami i uzupełnione biżuterią godną średniowiecznej królowej.

Zobaczcie zachwycającą kolekcjęDolce & Gabbanaw GALERII.

Chcesz doweidzieć się więcej o butach, torebkach i biżuterii z pokazu? Poświęciliśmy im osobny artykuł.

Zobaczcie też wideo z pokazu:Czytaj dalej:

Shopping - czerwone sukienki jak z wybiegów >>>