1. Uczą czegoś nowego
Ambitna literatura i tzw. klasyka potrafią uczyć lepiej niż niejeden podręcznik. Zamiast prześlizgiwać się po fabule, jak to często robią popularne „czytadła”, ambitne książki zagłębiają się w treść, pozwalając czytelnikowi poznawać świat przedstawiony i delektować się nim. Przy okazji odbiorca dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy, tym bardziej że literatura tego typu często porusza ważne problemy społeczne, polityczne czy dotyczące relacji międzyludzkich. Może także podszkolić nas z historii, psychologii czy socjologii — w zależności od tematyki, jaką wybieramy.

2. Ćwiczą koncentrację
Czytanie jest świetnym sposobem na trening koncentracji i wyciszenie po dniu pełnym zróżnicowanych bodźców, uderzających w nas z każdej strony. Skupienie się na tekście i rozwijającej się akcji skłania do oderwania od rzeczywistości i zagłębienia w lekturze. Niespieszny rytm tzw. ambitnych książek pozwala uspokoić się i odprężyć, dzięki czemu czytanie staje się wartościową formą odpoczynku, która przy okazji nas rozwija i wzbogaca.

3. Rozwijają słownictwo
Literatura tego typu, np. klasyka światowego formatu oraz książki noblistów (Olga Tokarczuk, Knut Hamsun, George Bernard Shaw), jest przykładem języka w jego najpiękniejszej formie. Nietypowe metafory, gry słów i skojarzeń, interesujące dialogi — to wszystko pozwala poznać nowe słownictwo oraz rozwinąć wyobraźnię. Szczególnie osoby, które „pracują” słowem (nie tylko pisarze, ale także dziennikarze, copywriterzy czy blogerzy) z pewnością zyskają na rozwoju swojego słownictwa.

4. Są ponadczasowe
Dobrą literaturę można poznać po tym, że zachwyca i zaskakuje aktualnością nawet wiele lat po jej wydaniu. Przykładowo, Rok 1984 Orwella czy Idiota Dostojewskiego zdumiewają spostrzeżeniami, które doskonale pasują także do naszych czasów i realiów. Przy okazji ambitne książki to prawdziwa kopalnia cytatów — tak lubianych przez wiele moli książkowych — które warto zapisywać lub zaznaczać, by wrócić do nich w dowolnej chwili.

5. Pozwalają na nowo odkryć radość czytania
Proste książki są niewątpliwie przyjemne i relaksujące, ale szybko się nudzą. Po kilkunastu podobnych lekturach dostrzegamy powtarzalne schematy, czasem także odczuwamy zmęczenie natłokiem nowości. Zamiast tego warto od czasu do czasu podjąć wyzwanie i przeczytać książkę światowej klasy. To z pewnością przełamie „blokadę czytelniczą” i pozwoli na nowo cieszyć się towarzystwem książek. Być może także odkryjemy w sobie nowe czytelnicze gusta?

Pamiętajmy, że ambitna lektura to bardzo niejednoznaczne określenie. Dla jednych będzie oznaczać dzieła Szekspira, dla innych zbiór reportaży lub książki noblistów — takie jak powieści Olgi Tokarczuk w księgarni TaniaKsiazka.pl czy Czesława Miłosza. Inni będą zachwyceni możliwością przeczytania książek naukowych dotyczących historii. Warto wybierać takie lektury, które nas wzbogacają i stopniowo podnosić sobie poprzeczkę — choć lekkie książki są potrzebne, to te trudniejsze zapadają w pamięć na lata i potrafią zmieniać nasz światopogląd oraz poszerzać horyzonty.