Mojito to koktajl alkoholowy pochodzenia kubańskiego. Jest prosty do zrobienia, słodki i stanowi bardzo kuszącą opcję - szczególnie, kiedy zmagamy się z falą upałów. Dlaczego akurat w lecie mojito wydaje się idealnym drinkiem? Wszystko z racji połączenia słodkości cukru, kwaskowatości cytrusów i aromatycznej mięty, która sprawia, że ​mojito ​jest idealnym wygaszaczem pragnienia. Przy okazji jest też niebezpiecznie łatwy do picia, o czym warto pamiętać przy kolejnych jego szklaneczkach...

Choć mojito jest orzeźwiający, to jednak zawarta w nim porcja rumu potrafi swoje zrobić. Co ciekawe, to Ernest Hemingway sprawił, że ten koktajl zyskał kultowy status. Przypuszcza się, że Hemingway rozsławił hawański bar La Bodeguita del Medio będąc jego stałym klientem, i pisząc na tamtejszej ścianie „My mojito in La Bodeguita, My daiquiri in El Floridita” (pol. „Moje mojito w La Bodeguita, moje daiquiri w El Floridita”). Ten epigraf, ręcznie pisany i podpisany jego imieniem i nazwiskiem nadal istnieje, lecz jest podawany w wątpliwość przez biografów Hemingwaya, w szczególności w kontekście mojito jako ulubionego napoju pisarza.

ZOBACZ: Drinki na lato: co pić w upalne dni? Przepisy we włoskim stylu poleca Matteo Brunetti

Z pomocą Hemingwaya lub bez, mojito samo w sobie obroniłoby się, ponieważ jego pięć składników (rum, cukier, limonka, woda gazowana i mięta) stwarza wiele możliwości w kwestii eksperymentowania z tradycyjnym przepisem. Dzięki temu mojito może zaspokoić różne gusta. W końcu mojito można pić tak w wersji klasycznej, jak i smakowej.

Jaki rum w mojito?

Mojito jest generalnie przygotowywane z białym rumem, ale pojawiają się też odmiany z ciemniejszymi rumami. Która wersja jest lepsza? Pomijając już indywidualne preferencje danej osoby, koktajle takie jak mojito i daiquiri mają być w założeniu lekkie i orzeźwiające, oferując dobrą równowagę między delikatnymi smakami mięty, limonki i cukru. Stąd biały rum jest bardziej adekwatny, szczególnie dla osób dopiero co zaczynających swoją przygodę z mojito.

Jednak nie można całkowicie odrzucić ciemniejszych odmian rumu. Generalnie rodzaj, który pojawia się w drinku ma duży wpływ na jego smak. Klasyczne mojito ma tak silny aromat miętowy z racji subtelności białego rumu, który jest obezwładniony przez inne składniki. To sprawia, że czasem można nie poczuć nawet alkoholu. Zmiana z białego rumu na, powiedzmy, złoty rum daje więcej głębi. Użycie innego rodzaju rumu o charakterystycznym smaku może mocno zmienić drink. Warto poeksperymentować.

CZYTAJ TEŻ: Jak pić rum? Poznaj rodzaje trunku i sposoby jego serwowania

Jak zrobić mojito? Klasyczny przepis

Klasyczne mojito to jeden z najpopularniejszych drinków na świecie. Warto zatem wiedzieć, jak je przygotowac w takim właśnie wydaniu. Podstawowe składniki na mojito to:

  • 40 lub 50 ml białego rumu

  • 20 ml syropu cukrowego lub cukier biały/brązowy/trzcinowy

  • 2 ćwiartki limonki

  • 6-8 liści mięty

  • woda gazowana

  • Świeże kostki lodu

Limonkę kroimy na 8 części. 3-4 części wrzucamy do wysokiej szklanki. Dodajemy garść liści mięty (7-8 dużych) i delikatnie ugniatamy wszystko razem za pomocą muddlera (lub końcówki tłuczka do mięsa), aż będzie wyczuwalny aromat mięty. Cukier lub syrop cukrowy dosypujemy po ugniataniu – rozpuści się w trakcie mieszania (w przeciwnym razie wciągnie aromat limonki). Szklankę dopełniamy kruszonym lodem. Wlewamy 40 lub 50 ml białego rumu, następnie dopełniamy wodą gazowaną i solidnie mieszamy długą łyżką. Dodajemy gałązkę mięty i cząstkę limonki. Pijemy przez słomkę.

Mojito smakowe - odmiany

Tradycyjnie mojito czerpie smak z obfitości liści mięty w koktajlu. Wymiana mięty i wypróbowanie w zamian różnych ziół lub owoców to prosty sposób na stworzenie nowych i odświeżających odmian. Dodanie pokruszonych malin lub truskawek zapewni przyjemny efekt.

Możesz także zmienić rodzaj używanego cukru. Zgodnie z powyższym przepisem wiele barów używa syropu cukrowego lub mętnego cukru pudru z liśćmi mięty zamiast zwykłego cukru trzcinowego, ponieważ łatwiej jest kontrolować słodycz. Z drugiej strony cukier Demerara nada twojemu napojowi bardziej karmelowy smak.

W innych rozwiązaniach dodaje się gorzką wódkę Angosturę, aby zmniejszyć słodycz mojito. Niektórzy używają też soku z cytryny zamiast limonki. Można też zamienić wodę gazowaną na inne napoje, jak np. sok jabłkowy, piwo imbirowe lub nawet szampan – w takich przypadkach wystarczy odpowiednio wyregulować cukier lub limonkę.

Można też spróbować wersji kokosowej mojito. Założą się na nią:

  • 40 ml jasnego rumu

  • 15 ml likieru kokosowego

  • 2 ćwiartki limonki

  • 6 liści mięty

  • woda gazowana 

  • kruszony lód

W przypadku mojito możliwości jest wiele, więc wcale nie musimy pić tę samą odmianę. Jakiekolwiek eksperymenty z tym drinkiem mogą tylko uatrakcyjnić nam sezon letni. Mamy nadzieję, że teraz nie macie już wątpliwości, że mojito to najlepszy napój na lato? 

WIĘCEJ PRZEPISÓW NA MOJITO: Mojito drink: jak zrobić mojito z wódką, rumem i to bezalkoholowe?

INNE DRINKI NA LATO: Drinki na lato: drinki z Campari. Poleca Matteo Brunetti

ELLE MAN POLECA: Jak pić cydr? Przepisy na orzeźwiające drinki