Zakwaszony organizm = nieprawidłowe funkcjonowanie ciała. Dieta alkaliczna zwalczy ten problem! 

Cierpisz na brak dobrego samopoczucia i energii do codziennego wykonywania swoich obowiązków? A może doskwierają Ci częste zawroty głowy, osłabienie, niechęć do aktywności fizycznej oraz nieustająca senność? To niekoniecznie zasługa nieciekawej pogody, czy niskiego ciśnienia! Być może Twój organizm wysyła Ci wyraźne sygnały, że jest zakwaszony. Lepiej nie bagatelizuj tego problemu - brak odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej w ciele osłabia odporność, przyczynia się do otyłości, chorób serca oraz negatywnego nastroju. Wystarczy, że zmienisz swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i wprowadzisz do diety produkty alkalizujące, a już po tygodniu poczujesz różnicę. Dowiedz się, co jeść, a z czego zrezygnować w trakcie trwania detoksu. Odkwaszanie organizmu czas start! 

Poznaj produkty odkwaszające organizm i dowiedz się, czego unikać w menu:

1. Dieta zasadowa: co zakwasza organizm? 

Dieta zasadowa - jak odkwasić organizm? fot. Fotolia

Zanim ułożysz swój nowy, zdrowy jadłospis, dowiedz się jakich produktów (o silnym odczynie kwasowym) unikać. Na zakwaszenie organizmu najczęściej cierpią osoby, których dieta obfituje w mięso oraz spora dawkę nabiału i wysoko oczyszczonych zbóż, a jest uboga w owoce i warzywa. Do zakwaszenia często prowadzą restrykcyjne sportowe diety, gdzie w menu przeważa białko zwierzęce i ryż, jednak brak w niej zdrowych tłuszczów i niezbędnej dla prawidłowej pracy mózgu fruktozy. Wykonaj pierwszy krok i wyklucz ze swojego jadłospisu wysoko kwasotwórcze składniki. Należą do nich: kawa, czarna herbata, produkty pszenne i pełnoziarniste (pieczywo, makarony), płatki owsiane, mięso wieprzowe i wędliny, sól, kasza jęczmienna, biały cukier oraz zawierające go słodycze, sztuczne słodziki, biały ryż, żółte sery, alkohol. Zacznij swój dzień od pobudzającej szklanki ciepłej wody z sokiem z połowy cytryny (to właśnie ona redukuje nadmiar kwasów w organizmie) i odrobiny pieprzu cayenne.

2. Dieta zasadowa: napoje odkwaszające organizm

Dieta zasadowa - jak odkwasić organizm? fot. Fotolia

Czym zastąpić kawę i herbatę w trakcie odkwaszania organizmu oraz co pić, by szybciej go oczyścić? Czas postawić na zioła - w tym celu sprawdzi się pokrzywa, czystek, rzepik i kocanka piaskowa. Te rośliny mają właściwości detoksykujące i pobudzające metabolizm, który z powodu zbyt dużej kwasowości może stać w miejscu (co przyczynia się do nadwagi). Dobrym sposobem jest również silnie alkalizujący napój sodowy. Wystarczy do połowy szklanki wody dodać 2 łyżki stołowe octu jabłkowego, 1/4 łyżeczki pitnej sody i szczyptę cynamonu. Taki miks spożywany przynajmniej 5 razy w tygodniu, w ekspresowym tempie ureguluje gospodarkę kwasowo-zasadową w organizmie. Pamiętaj, żeby przez jakiś czas zastąpić nabiał pochodzenia zwierzęcego roślinnymi produktami - zamiast krowiego mleka używaj napoju z migdałów (te orzechy posiadają właściwości odkwaszające).

 3. Dieta zasadowa: odtruwające owoce

Dieta zasadowa - jak dowasić organizm? fot. Fotolia

Czas na owoce! To właśnie dzięki nim nasz organizm zachowuje równowagę kwasowo-zasadową i uzupełnia niedobory witamin. Zawarte w nich enzymy pobudzają przemianę materii i mają wpływ na lepsze samopoczucie. Zaczynając dzień od owocowego koktajlu, czy pożywnej jaglanki z ich dodatkiem, pobudzamy swój mózg do działania, nawadniamy ciało i otrzymujemy porządną dawkę energii. Mylne jest przekonanie, że cytrusy zakwaszają organizm - pomimo kwaśnego smaku należą do żywności wysoko zasadotwórczej, która najszybciej oczyszcza ciało i przywraca w nim dawny ład. Będąc na detoksie spożywaj smoothies na bazie cytryn, grejpfrutów, pomarańczy, kiwi, arbuza oraz ananasa. Do ulubionych smaków dodawaj algi morskie - sproszkowaną spirulinę, będącą silnym antyoksydantem. 

4. Dieta zasadowa: oczyszczające warzywa

Dieta zasadowa - jak odkwasić organizm? fot. Fotolia

To nie tajemnica - zielone warzywa posiadają najlepsze właściwości oczyszczające i to właśnie one są na szczycie listy produktów wysoko zasadowych (najbardziej wskazanych na odkwaszającej diecie). Mowa tu nie tylko o jarmużu, szpinaku, kapuście, czy natce pietruszki. Do swojego menu powinnaś włączyć również kiełki roślin, surówki i produkty kiszone. Na jakiś czas zrezygnuj z mięsa lub znacznie zredukuj jego ilość na swoim talerzu. Zamiast niego przyrządzaj ryby słodkowodne lub wytrawne dania z cukinii, bakłażanów, dyni, botwiny i czarnej rzodkwi, podając je w towarzystwie sałat. Warzywa te posiadają wysoki poziom pH, dzięki czemu szybko zwalczają nadmiar kwasu w organizmie. Nie zapominaj o zupach - najlepiej sprawdzą się kremy z brokułów, buraków, marchewki i kalafiora. Unikaj produktów marynowanych i oliwek (zawierają za dużo soli). 

5. Dieta zasadowa: detoksykujące zamienniki zbóż 

Dieta zasadowa - jak odkwasić organizm? fot. Fotolia

Chociaż wykluczenie produktów pszennych z jadłospisu każdemu może wyjść na dobre, na pewno ciężko wyobrazić sobie dzień bez owsianki lub wypieków z pełnego ziarna. Niestety, dieta zasadowa rządzi się swoimi prawami. Podczas odkwaszania organizmu zrezygnuj z makaronów, pieczywa i tradycyjnych zbóż na rzecz składników uważanych za zasadotwórcze. Należą do nich komosa ryżowa (quinoa), amarantus, nieprażone ziarna gryki i kasza jaglana. Te składniki oczyszczają z toksyn przewód pokarmowy, usprawniają pracę metabolizmu, i poprawiają samopoczucie. Z powodzeniem przyrządzisz je w wariancie wytrawnym, czy na słodko, dlatego sprawdzą się jako opcja zarówno na śniadanie i lunch.

Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life