David Lynch otworzył wystawę swoich prac w CSW w Toruniu

Nieczęsto zdarza się, by jakikolwiek twórca sztuki wyższej przyciągnął na swój wernisaż tłumy typowe dla koncertów muzyki pop. Tak się jednak stało w tę niedzielę w Toruniu, a to za sprawą wystawy "Silence and Dynamism"Davida Lyncha. Twórca "Miasteczka Twin Peaks" otworzył wystawę swoich dwustu prac w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Oprócz zobaczenia na własne oczy dzieł tworzonych przez Lyncha od lat 50. aż do teraz, entuzjaści sztuki wyższej mieli szansę poznać artystę oraz zadać mu pytanie. Na konferencji dziennikarze z całego kraju wypytwali twórcę o jego inspiracje, prywatne zainteresowania oraz to co interesuje nas najbardziej.. co dalej z Twin Peaks?! 

"Najpierw byłem malarzem, a potem zacząłem malować filmy. Nie musicie Państwo nic rozumieć z moich prac ani mieć wcześniejszego przygotowania do oglądania tej wystawy. Tworzę moje obrazy w przerwach pomiędzy robieniem kolejnych filmów." 

"Nie mogę teraz rozmawiać o kontynuacji Twin Peaks. Przyszłości nie da się przewidzieć". 

Artysta potwierdził, że najważniejszą rolę w jego filmach odgrywa dźwięk. 

"Czasami bywa ważniejszy niż pozostała część filmu. Dźwięki kroków czy zamykania drzwi pozwalają stworzyć nastrój. Zastanawiam się zawsze nad tym, w jaki sposób dźwięk powinien pojawić się w filmie."

Wystawa "Silence and Dynamism" to zbiór przeszło dwustu prac Davida Lyncha powstałych od lat 50. aż do sztuki najnowszej, z 2017 roku. Dzieła pochodzą zarówno z prywatnej kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich. Na wystawie oprócz obrazów olejnych czy rysunków możemy znaleźć fotografie, litografie, utwory muzyczne,reklamy, filmy krótkometrażowe czy videoklipy. 

Zobacz zdjęcia z wystawy David Lynch: Silence and Dynamism >>

"To dla mnie wielkie szczęście, móc zaprezentować taką panoramę twórczości Davida Lyncha. Znamy się od 17 lat, widziałem różne jego aktywności artystyczne i zawsze marzyłem, żeby zebrać je wszystkie w jednym miejscu. Kiedy w zeszłym roku udało mi się przekonać do tego Davida, byłem bardzo szczęśliwy. Przejrzałem 2,5 tys. jego prac, z czego wybraliśmy czterysta. Prezentujemy tutaj jego dzieła, które nie były znane w Polsce, jak np. produkcje telewizyjne, eksperymentalne i reklamowe. Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mieli szansę w pełni odebrać twórczość Davida Lyncha, która przekracza granice naszej rzeczywistości." 

To właśnie Marek Żydowicz - dyrektor festiwalu Camerimage stoi za sukcesem całego przedsięwzięcia. W 2000 roku razem ze swoimi współpracownikami zawitał w domu Davida Lyncha i poprosił go o przyjazd do Polski. Artysta przedstawił jednak swoje warunki: 

"Po pierwsze dajcie mi sfotografować stare, zamknięte fabryki, a po drugie, wieczorem przyprowadźcie do mnie nagie kobiety". 

Wystawa David Lynch: Silence and Dynamism 

David Lynch pozostaje jednym z najbardziej uwielbianych i podziwianych współczesnych twórców filmowych. Momentem przełomowym w jego karierze była premiera serialu "Twin Peaks" na początku lat 90. Serial wyróżniał się niepokojącą atmosferą, wyrafinowanym klimatem i parodystycznym odzwierciedleniem amerykańskich oper mydlanych. W swoim dorobku Lynch ma filmy takie jak: "Blue Velvet", "Człowiek słoń", "Diuna", "Dzikość serca" i "Mulholland Drive"

Wystawę "Davind Lynch: Silence and Dynamism" będzie można podziwiać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniudo 18 lutego 2018 roku.