Czy zwierzęta domowe mogą zarazić ludzi koronawirusem?

WHO podało, że nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być dla ludzi źródłem infekcji wirusem COVID-19, co nie oznacza, że nie mogą być nosicielami koronawirusa. Weterynarze mówią wprost: koronawirus u psa i kota może wywołać biegunkę o łagodnym przebiegu, czasem wymioty, a w przypadku bardzo rzadkiej mutacji zapalenie otrzewnej. Odmiana wirusa u zwierząt domowych nie wywołuje choroby u innych gatunków, więc nie stanowi zagrożenia dla życia ludzkiego. 

Czy zwierzęta mogą zarazić się koronawirusem od człowieka?

Wątpliwości do tej pory budził przypadek zdiagnozowanego nowego wirusa u psa z Hongkongu, którego właściciel był zarażony koronawirusem. Szpica poddano więc kwarantannie, ale okazało się, że zwierzę które w testach miało wcześniej wynik „lekko pozytywny”, nie ma koronawirusa.

Oczywiście właściciele psów i kotów, szczególnie w okresie epidemii, powinni przestrzegać zaostrzonych zasad higieny. Nie śpijmy ze zwierzętami w łóżku, nie dajmy lizać się po twarzy i rękach, myjmy ręce po każdym kontakcie z pupilem. Podczas spaceru zwierzę miejmy na smyczy i nie dopuszczajmy do kontaktów z innymi zwierzętami. 

Lecznice weterynaryjne apelują o nieporzucanie zwierząt i krytykują ludzi, którzy zaczęli pojawiać się u weterynarzy z prośbą o uśpienie czworonogów w obawie o zarażenie się od nich wirusem. 

Polscy immunolodzy zalecają dietę roślinną na czas pandemii koronawirusa. Badacze uważają, że to właśnie ten sposób odżywiania wzmocni odporność organizmu >>